Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenia stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", uległy rozwiązaniu:
1)
Komendy Głównej Straży Pożarnych,
2)
komend wojewódzkich straży pożarnych,
3)
komend rejonowych straży pożarnych,
4)
jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej:
a)
inspektoratów,
b)
stanowisk do spraw ochrony przeciwpożarowej,

działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,

5)
terenowych zawodowych straży pożarnych

- zarządzą przeprowadzenie inwentaryzacji i sporządzenie bilansu oraz powołają w tym celu komisje.

2.
Inwentaryzację należy sporządzić według stanu na dzień 30 czerwca 1992 r. Inwentaryzacja obejmuje:
1)
spisy z natury wszystkich rzeczowych składników majątku, a w szczególności:
a)
środków trwałych,
b)
wyposażenia i sprzętu,
c)
zapasów magazynowych,
2)
środki pieniężne, a zwłaszcza:
a)
środki pieniężne w kasach,
b)
środki pieniężne na rachunkach bankowych,
c)
czeki,
d)
grzywny w postaci mandatu karnego z całkowitym rozliczeniem,
e)
wierzytelności i zobowiązania,
3)
zadania inwestycyjne,
4)
etaty,
5)
inne dokumenty.
3.
Z przeprowadzonej inwentaryzacji sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji i kierownik jednostki. Protokół inwentaryzacji przeprowadzonej w jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 3 i 5, podpisuje również dyrektor wydziału urzędu wojewódzkiego odpowiedzialny za realizację budżetu wojewody i działający w jego imieniu.
4.
Bilans sporządza się za okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 30 czerwca 1992 r. Bilans podpisują księgowy i kierownik jednostki.
5.
Czynności związane z inwentaryzacją i bilansem oraz przekazaniem ich pełnomocnikom powołanym do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie jednostek - powinny być zakończone w terminie do dnia 31 października 1992 r.
§  2.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych powoła pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2. Pełnomocników powołuje się spośród strażaków Komendy Głównej Straży Pożarnych i komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 5, spośród strażaków komend wojewódzkich straży pożarnych - po jednym dla każdej jednostki.
3.
Właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda, wójt (burmistrz, prezydent), organ organizacji społecznej lub spółdzielczej powoła niezwłocznie pełnomocników do rozwiązania jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, po jednym dla każdej jednostki.
4.
W uzasadnionych wypadkach można powołać jednego pełnomocnika do przeprowadzenia postępowania mającego na celu rozwiązanie dwóch lub więcej jednostek.
§  3.
1.
Zadania pełnomocników obejmują:
1)
protokolarne przejęcie środków pieniężnych, dokumentów, mienia i etatów, zgodnie z dokumentami sporządzonymi na podstawie § 1 ust. 2 i 3,
2)
prowadzenie spraw bieżących rozwiązywanej jednostki, w tym spraw kadrowych,
3)
sporządzenie planu finansowego kosztów rozwiązania jednostki,
4)
sporządzenie planu zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zwanego dalej "planem zagospodarowania".
2.
W planie zagospodarowania należy uwzględnić w szczególności:
1)
wierzytelności i zobowiązania obejmujące składniki majątkowe rozwiązywanej jednostki,
2)
wnioski w przedmiocie zagospodarowania dokumentów, mienia, etatów oraz środków finansowych rozwiązywanej jednostki, zgłoszone pełnomocnikowi przez jednostki organizacyjne kierowane, podległe i nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, a także przez uprawnione osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,
3)
sposób i terminy przekazywania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek.
§  4.
1.
Warunkami przekazania dokumentów, mienia, etatów i środków finansowych rozwiązywanych jednostek są:
1)
uzgodnienie z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej planu zagospodarowania, z zastrzeżeniem ust. 2,
2)
akceptacja planu zagospodarowania, wyrażona przez właściwe organy, określone w § 2 ust. 1-3.
2.
W razie nieuzgodnienia planu zagospodarowania, pełnomocnik wraz z kierownikiem tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej sporządzają protokół rozbieżności. Protokół ten przekazują następnie organowi określonemu w § 2 ust. 1-3, wraz ze spornym planem zagospodarowania; rozstrzygnięcia rozbieżności co do planu zagospodarowania dokonuje ten organ w ramach akceptacji planu.
§  5.
1.
Pełnomocnik protokolarnie przekaże kierownikowi tworzonej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, z zastrzeżeniem ust. 2, plan zagospodarowania oraz protokół inwentaryzacyjny, wraz z ewentualnymi wnioskami i uwagami.
2.
Obowiązku protokolarnego przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1 oraz w § 4 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się w wypadkach powołania pełnomocnika na stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej utworzonej z rozwiązywanej jednostki.
3.
Pełnomocnicy zakończą swoją działalność w dniu przekazania dokumentów, o których mowa w ust. 1, nie później jednak niż do dnia 15 listopada 1992 r.
§  6.
Przepisów § 3 ust. 2 i § 4 nie stosuje się przy rozwiązywaniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4. Plan zagospodarowania dotyczący tych jednostek jest realizowany odrębnie we właściwym resorcie, województwie, gminie, organizacji społecznej i spółdzielczej.
§  7.
Zasady i tryb likwidacji zakładowych straży pożarnych określają przepisy wydane na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351).
§  8.
Funkcjonariuszy pożarnictwa na stanowiskach, które stosownie do art. 126 ust. 1 ustawy uległy zniesieniu w:
1)
Komendzie Głównej Straży Pożarnych,
2)
szkołach pożarniczych,
3)
Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej,
4)
komendach wojewódzkich straży pożarnych,
5)
komendach rejonowych straży pożarnych,
6)
jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej działających w jednostkach państwowych, samorządowych, spółdzielczych i społecznych,
7)
terenowych zawodowych strażach pożarnych

- jeżeli nie podjęli służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwalniają dotychczasowe zakłady pracy.

§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.78.395

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozwiązywania jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz znoszenie stanowisk funkcjonariuszy pożarnictwa.
Data aktu: 13/10/1992
Data ogłoszenia: 20/10/1992
Data wejścia w życie: 20/10/1992