Równoważniki pieniężne przysługujące strażakom Państwowej Straży Pożarnej za brak lokalu mieszkalnego oraz za remont zajmowanego lokalu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 czerwca 1992 r.
w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących strażakom Państwowej Straży Pożarnej za brak lokalu mieszkalnego oraz za remont zajmowanego lokalu.

Na podstawie art. 77 ust. 2 i art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażakom Państwowej Straży Pożarnej, zwanym dalej "strażakami", przysługują równoważniki pieniężne za:
1)
remont zajmowanego lokalu mieszkalnego,
2)
brak lokalu mieszkalnego, jeżeli sami lub członkowie ich rodzin nie posiadają lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej

w wysokości i według zasad określonych w rozporządzeniu.

§  2.
Decyzje w sprawach uregulowanych rozporządzeniem podejmują organy właściwe do wydawania decyzji w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów, przeznaczonych dla strażaków.
§  3.
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w § 1 pkt 1, ustala się przyjmując za podstawę normy zaludnienia określone w przepisach w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych przeznaczonych dla strażaków.
§  4.
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w § 1 pkt 1, przysługuje strażakom:
1)
którym przydzielono lokal mieszkalny na podstawie decyzji administracyjnej, spółdzielczy lokal mieszkalny, tymczasową kwaterę na zasadzie odpłatności, posiadającym dom jednorodzinny albo lokal stanowiący odrębną nieruchomość,
2)
w przypadkach określonych w § 12 ust.1 pkt 4-6.
§  5.
1.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego przysługuje według następujących stawek za metr kwadratowy należnej powierzchni mieszkalnej rocznie:
1) 1
w lokalach mieszkalnych wyposażonych w piec kąpielowy - 6 zł 70 gr ,
2) 2
w lokalach mieszkalnych nie wyposażonych w piec kąpielowy - 6 zł 50 gr.
2.
Kwotę równoważnika za remont oblicza się przez przemnożenie powierzchni mieszkalnej należnej strażakowi i członkom jego rodziny na podstawie odrębnych przepisów według górnej granicy norm zaludnienia, to jest 10 m2, przez stawkę równoważnika.
3.
Wypłaty równoważnika dokonuje się zaliczkowo według stanu na dzień 1 stycznia, z uwzględnieniem stawek określonych w ust.1.
4. 3
Wypłata równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego następuje w formie zaliczki w terminie do dnia 30 czerwca, a jej wyrównania dokonuje się najpóźniej przy wypłacie zaliczki w roku następnym.
§  6.
Równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego nie przysługuje w razie:
1)
pobierania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego,
2)
podnajmowanie lokalu mieszkalnego w całości lub w części.
§  7.
1.
Wypłatę równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego wstrzymuje się w razie stwierdzenia, że strażnik nie dokonuje przynajmniej raz na 5 lat remontu zajmowanego lokalu lub w razie uniemożliwienia ustalenia przez upoważnionego przedstawiciela organu, o którym mowa w § 2, czy remont został wykonany.
2.
Wznowienie wypłaty równoważnika następuje z dniem 1 stycznia następnego roku po stwierdzeniu wykonania remontu; wyrównanie należności za okres wstrzymania wypłaty równoważnika nie przysługuje.
§  8.
W przypadku gdy lokal mieszkalny znajduje się w obiekcie służbowym jednostki resortu spraw wewnętrznych i w ramach remontu obiektu został wyremontowany, równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego wypłacany jest po upływie 5 lat od daty zakończenia remontu.
§  9.
W razie zbiegu uprawnień do równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, stosuje się następujący tryb postępowania:
1)
w przypadku zbiegu uprawnień małżonków będących strażakami - równoważnik wypłacany jest temu z małżonków, który jest najemcą (właścicielem) lokalu,
2)
w przypadku zbiegu uprawnień najemcy (właściciela) i innych osób uprawnionych do otrzymania równoważnika, wspólnie zamieszkałych z najemcą (właścicielem) - równoważnik wypłaca się każdemu uprawnionemu oddzielnie według przysługujących im norm zaludnienia.
§  10.
Strażakowi przeniesionemu do służby w innej miejscowości, otrzymującemu tymczasową kwaterę bez zwolnienia lokalu mieszkalnego lub domu, o których mowa w § 4, w poprzednim miejscu pełnienia służby, przysługuje równoważnik pieniężny tylko za remont jednego z zajmowanych lokali mieszkalnych, z uwzględnieniem należnych norm.
§  11. 4
Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego przysługuje w wysokości:
1) 5
dla strażaka posiadającego rodzinę - 6 zł
2)
dla strażaka samotnego - 1/2 stawki określonej w pkt 1.
§  12.
1.
Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje strażakowi, jeżeli:
1)
otrzymał lokal mieszkalny na podstawie przepisów w sprawach przydziału i opróżniania lokali będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów,
2)
w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej:
a)
zajmuje lokal mieszkalny, za który jest obowiązany płacić czynsz według stawek ustalonych na podstawie Prawa lokalowego i przepisów wykonawczych,
b)
jest właścicielem domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
c)
bezzasadnie odmówił przyjęcia proponowanego mu przez organ wymieniony w § 2 lokalu mieszkalnego odpowiadającego przysługującym normom z pełnym wyposażeniem technicznym,
d)
utracił prawo do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu, o którym mowa pod lit. a) i b),
3)
otrzymał pomoc finansową bezzwrotną z funduszu mieszkaniowego Ministra Spraw Wewnętrznych; nie dotyczy to strażaków przeniesionych służbowo,
4)
zamieszkuje z rodziną w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej w lokalu (domu) rodziców (teściów), o ile lokal ten lub dom odpowiada normom zaludnienia,
5)
w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej zajmuje lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub dom jednorodzinny (część domu) albo spółdzielczy własnościowy lokal mieszkalny będące własnością osób bliskich w rozumieniu Prawa lokalowego nie zamieszkujących w tych lokalach (domach) albo będące przedmiotem spadku,
6)
jest osobą samotną i mieszka w lokalu (domu) rodziców (teściów) w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej,
7)
otrzymał tymczasową kwaterę,
8)
małżonek pobiera równoważnik za brak lokalu na podstawie rozporządzenia lub na podstawie innych przepisów.
2.
Przez lokal lub dom, o którym mowa w ust.1, należy rozumieć również lokal (dom), którego najemcą (właścicielem) jest małżonek strażaka.
§  13.
Ewidencję wypłacanych równoważników pieniężnych prowadzą jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej właściwe w sprawach mieszkaniowych strażaków.
§  14.
W razie zbiegu uprawnień małżonków do równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego na podstawie rozporządzenia lub na podstawie innych przepisów, wypłaca się jeden równoważnik - korzystniejszy.
§  15.
1.
Strażak jest obowiązany powiadomić jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, w której pełni służbę, o każdej zmianie mającej wpływ na uprawnienia do równoważnika pieniężnego lub na jego wysokość.
2.
W razie niedopełnienia obowiązku określonego w ust. 1, nienależnie pobrane świadczenie podlega zwrotowi w trybie przepisów w sprawie szkód w majątku resortu spraw wewnętrznych.
§  16.
Równoważniki pieniężne, o których mowa w § 1, przysługują strażakom zwolnionym ze służby, mającym ustalone prawo do policyjnej emerytury lub renty z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, w wysokości i według zasad określonych w rozporządzeniu.
§  17.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje ogólny nadzór nad realizacją przepisów rozporządzenia i ustala wzory druków dotyczących równoważników pieniężnych określonych w rozporządzeniu.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 5 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającym nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

2 § 5 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającym nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

3 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1995 r.
4§ 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 marca 1993 r. (Dz.U.93.24.110) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.798) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

5 § 11 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 1996 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024