Stawki podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1991 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i 5, ust. 2 pkt 4 i ust. 4 pkt 3, art. 15 ust. 4, 7 i 8, art. 16 ust. 2, art. 18, art. 54 ust. 2 i art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77, z 1989 r. Nr 3, poz. 12, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 21, poz. 126 oraz z 1991 r. Nr 9, poz. 30) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej, określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77, z 1989 r. Nr 3, poz. 12, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 21, poz. 126 oraz z 1991 r. Nr 9, poz. 30), zwanej dalej "ustawą". Tabela stawek podatku obrotowego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Ustala się wykaz produktów podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym bez względu na ich przeznaczenie i odbiorcę (z wyłączeniem produktów przeznaczonych na eksport i produktów kooperacyjnych), stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 1
Ustala się wykaz wyrobów dla dzieci, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia. Stawka podatku obrotowego od wyrobów wymienionych w tym załączniku wynosi 7% obrotu i stosuje się ją bez względu na odbiorcę.
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, z zastrzeżeniem § 5, sprzedaż produktów zaopatrzeniowych (również kooperacyjnych) i inwestycyjnych.
2.
Za produkty zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się surowce, materiały, półfabrykaty, opakowania i wyroby gotowe sprzedawane:
1)
nabywcom prowadzącym działalność gospodarczą na ich cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, ochrony środowiska, remontowe lub usługowe,
2)
zakładom i jednostkom budżetowym oraz ich gospodarstwom pomocniczym, a także szkołom wyższym i jednostkom badawczo­rozwojowym - do użytku wewnętrznego.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się także przy sprzedaży produktów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych jednostkom handlowym do ich użytku wewnętrznego oraz z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży na cele określone w ust. 2, przy zachowaniu warunków wymienionych w ust. 4-7.
4.
Zwolnień określonych w ust. 1 i 3 nie stosuje się przy sprzedaży produktów wymienionych w załączniku nr 2.
5.
Ograniczenie zwolnienia, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy produktów kooperacyjnych. Za produkty kooperacyjne uważa się produkty przeznaczone do dalszego przerobu lub bezpośredniego zużycia produkcyjnego, jeżeli w procesie produkcji stają się częścią składową wyrobu finalnego lub stanowią jego wyposażenie.
6.
Zwolnienie od podatku obrotowego produktów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, określonych w ust. 1 i 3, następuje pod warunkiem, że:
1)
nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, iż nabywany produkt jest przeznaczony na cele określone w ust. 2, a ponadto:
2)
nabywca nie będący jednostką gospodarki uspołecznionej okaże sprzedawcy oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, np. koncesji, umowy agencyjnej (umowy na warunkach zlecenia) zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru handlowego lub potwierdzenia zgłoszenia obowiązku podatkowego, sprzedawca zaś na oświadczeniu stwierdzi, że nabywca okazał właściwy dokument, oraz wpisze rodzaj, numer, datę i nazwę organu, który dokument ten sporządził.
7.
Nabywca produktów zaopatrzeniowych lub inwestycyjnych, który dokonał ich sprzedaży (odprzedaży) lub zużycia na cele inne niż wymienione w ust. 2, uiszcza podatek obrotowy według stawek określonych dla tych produktów w załączniku nr 1.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", przy sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów lub odprzedaży produktów zakupionych po cenach bez podatku obrotowego uiszczają podatek obrotowy w każdym przypadku sprzedaży:
1)
jednostkom handlu rynkowego (jednostkom handlu detalicznego, jednostkom handlu hurtowego typu rynkowego) oraz zakładom gastronomicznym,
2)
osobom fizycznym, z wyjątkiem osób, które złożyły oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 6,

z wyłączeniem produktów wymienionych w rozporządzeniu lub w załączniku nr 1 jako zwolnione od podatku.

2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy sprzedaży produktów określonych w § 2 ust. 2, przeznaczonych do użytku wewnętrznego tych jednostek. W tym wypadku stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 6.
3.
Obowiązek uiszczania podatku obrotowego przy sprzedaży odbiorcom określonym w ust. 1 pkt 2 dotyczy również obrotów z odprzedaży w okresie jednego roku od daty nabycia produktów zakupionych po cenach nie obejmujących podatku obrotowego, zaliczanych w jednostce gospodarczej do środków trwałych.
3a. 2
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do obrotów ze sprzedaży (odprzedaży) towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy jako towary zaopatrzeniowe i inwestycyjne.
4.
Odprzedaż produktów zakupionych po cenach zawierających podatek obrotowy nie podlega powtórnemu opodatkowaniu tym podatkiem.
5. 3
W przypadku określonym w art. 6 ust. 2 ustawy podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy.
6. 4
Przepisu ust. 4 nie stosuje się do sprzedaży towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy jako zaopatrzeniowe (również kooperacyjne) i inwestycyjne, dokonywanej na cele inne niż określone w § 2 ust. 2 i 3 rozporządzenia.
§  4. 5
(skreślony).
§  5.
1.
Sprzedaż tkanin, dzianin, materiałów włókienniczych powlekanych tworzywami sztucznymi, sztucznych skór z licem z tworzyw sztucznych, przędzin, włóknin, skór odzieżowych i futrzanych (wyprawionych, uszlachetnionych lub barwionych), dodatków krawieckich oraz innych produktów stosowanych powszechnie w produkcji wyrobów przemysłu odzieżowego, a także odzieży skórzanej i futrzanej oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1, podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawek określonych w załączniku nr 1 bez względu na przeznaczenie i odbiorcę, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 6.
2.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży gazy (SWW 1917-58) oraz tkanin zaliczonych w Systematycznym wykazie wyrobów (SWW) do tkanin technicznych, pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 6.
3. 6
Jednostki gospodarcze wytwarzające z produkowanych w tych jednostkach (lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego) tkanin, włóknin, przędzin, skór odzieżowych i futrzanych oraz innych produktów zużywanych w konfekcji wyroby przemysłu odzieżowego, odzież ze sztucznej skóry i futrzaną oraz inne wyroby futrzarskie wymienione w poz. 48 załącznika nr 1, a także wyroby odpasowane, uiszczają podatek obrotowy od zużycia wewnętrznego tych produktów.
4.
Jednostka gospodarcza wytwarzająca z tkanin, włóknin i przędzin własnej produkcji: koce, pledy, bieliznę domową, galanterię odzieżową oraz wyroby odpasowane może uiszczać podatek obrotowy od obrotów ze sprzedaży tych wyrobów w wysokości określonej dla tkanin (włóknin).
§  6.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż nabywcom prowadzącym działalność gospodarczą skór odzieżowych przeznaczonych do szycia odzieży skórzanej, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że zakupione skóry przeznaczone zostaną do produkcji odzieży skórzanej (SWW 2231). Do nabywców nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 6.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się również w wypadku sprzedaży wewnętrznej.
3.
W wypadku przeznaczenia skór odzieżowych (pochodzących z własnej produkcji lub zakupionych po cenach bez podatku obrotowego) na inne cele niż wytworzenie odzieży skórzanej, właściciel tych skór obowiązany jest uiścić należny podatek obrotowy od sprzedanych skór lub wytworzonych z tych skór produktów - w wysokości określonej w poz. 44 załącznika nr 1.
4.
Przy sprzedaży produktów wytworzonych z odpadów skór odzieżowych uiszcza się podatek obrotowy według stawek obowiązujących dla tych produktów.
§  7.
1.
Jednostki gospodarcze wytwarzające produkty sklasyfikowane w Systematycznym wykazie wyrobów w podbranży 2882 - wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego (atestowane przez komisje artystyczne i etnograficzne) uiszczają podatek obrotowy według stawki określonej w poz. 56 załącznika nr 1, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3 oraz z wyjątkiem produktów określonych w załączniku nr 1 lub w rozporządzeniu jako wolne od podatku obrotowego.
2.
Stawka podatku obrotowego dla następujących produktów: meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców, wyroby bednarskie, sprzęt gospodarstwa domowego drewniany, galanteria z drewna oraz wyroby odpasowane i chodniki (SWW 2882-41 do -44, 2882-55) wynosi 10% ceny realizacji.
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego następujące wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego wytwarzane przez jednostki wymienione w ust. 1:
1)
wyroby brązownicze i kowalstwa (SWW 2882-14, -15),
2)
wyroby z gliny, kamionki i fajansu oraz porcelanę ręcznie malowaną (SWW 2882-21 do -24),
3)
wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby (SWW 2882-45),
4)
dywany i chodniki ze ścinków bawełnianych, milanezowych i innych (SWW 2882-5517),
5)
wyroby koronkowe ręczne - szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe (SWW 2882-561),
6)
taśmy tkane - krajki regionalne (SWW 2882-571),
7)
obrazy: malowane na szkle, z suszonych kwiatów, haftowane na materiale i inne (SWW 2882-9311 do -9317),
8)
rzeźby w glinie i w drewnie (SWW 2882-9331, -9332),
9)
wyroby plastyki zdobniczo­obrzędowej, lalki, wycinanki, kwiaty z tkanin, ze skóry, suszki oraz wyroby dekoracyjno­użytkowe z rogu, kości, bursztynu, soli, węgla, marmuru i pozostałych surowców, bez biżuterii (SWW 2882-991 do -995).
§  8.
1.
Stawki podatku obrotowego określone dla usług (poz. 59 załącznika nr 1) stosuje się bez względu na zleceniodawcę usługi, z wyjątkiem usług świadczonych między zakładami jednostki gospodarczej.
2.
Opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlega zużycie materiałów i części zakupionych po cenie bez podatku do świadczenia usług osobom fizycznym. W tym wypadku podstawę opodatkowania stanowi cena materiałów i części wykazana w rachunku (fakturze).
2a. 7
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy do świadczenia usług osobom fizycznym zostały zużyte towary sprowadzone (nadesłane) z zagranicy jako towary zaopatrzeniowo-inwestycyjne.
3.
W razie trudności w ustaleniu podatku obrotowego, między innymi z uwagi na różne miejsca i ceny zakupu materiałów i części, może być stosowane uproszczone opodatkowanie przez obliczenie średniej ważonej stawki podatku obrotowego od wszystkich materiałów i części zużytych do świadczenia usług, obliczonej na podstawie danych za pierwsze trzy miesiące roku podatkowego.
4.
W wypadku wykonywania produktów z drewna na indywidualne zamówienie osób fizycznych, z materiałów jednostki gospodarczej, stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą do produkcji typowej (seryjnej). Podstawę opodatkowania w tym wypadku stanowi cena produktu wykazana w rachunku (fakturze).
§  9.
1.
Przy prowadzeniu działalności polegającej na prowadzeniu gier losowych i totalizatorów obrotem jest suma wpłat uczestników tych gier.
2.
Przy prowadzeniu gry zwanej ruletą, gry w karty, w których uczestnicy gry grają przeciwko prowadzącemu grę, i gry w automatach z obrotu wymienionego w ust. 1 wyłącza się sumę wygranych wypłaconych uczestnikom gier.
3.
Podatek obrotowy należny od Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" uiszczają oddziały tego przedsiębiorstwa.
§  10. 8
Do hoteli i moteli, o których mowa w poz. 59 pkt 31 załącznika nr 1, zalicza się zakłady, które świadczą powszechnie dostępne usługi noclegowe i dysponują co najmniej 10 pokojami.
§  11.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż odpadów określonych w Systematycznym wykazie wyrobów jako "odpady" lub "odpadki" oraz sprzedaż złomów metali, żużli metalurgicznych, stłuczki szklanej i porcelanowej, makulatury i innych surowców wtórnych.
2.
Za odpady nie uważa się:
1)
odpadów metali szlachetnych (w tym także odpadów srebra i związków srebra), które podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w poz. 4 załącznika nr 1,
2)
odpadków i skrawków skór odzieżowych i futrzanych.
3.
Produkty wymienione w ust. 2 pkt 2 podlegają opodatkowaniu bez względu na przeznaczenie i odbiorcę w wysokości 20% ceny sprzedaży.
§  12.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż produktów:
1)
regenerowanych przez sprzedającego,
2)
używanych, z zastrzeżeniem § 3 ust. 3,
3)
wytworzonych ze skrawków skór futrzanych, wykonanych techniką tkacką z dodatkiem do wątku odpadów milanezowych lub odpadów innych tkanin i dzianin,
4)
wytworzonych z surowców wtórnych (z wyjątkiem wytworzonych z metali szlachetnych), jeżeli udział tych surowców przekracza 40% ogólnej ilości materiałów i surowców użytych do wytworzenia tych produktów,
5) 9
(skreślony).
§  13. 10
 
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż w stanie nie przetworzonym towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy.
2.
Zwolnienie określone w ust. 1 nie dotyczy obrotu ze sprzedaży towarów:
1) 11
sprowadzonych (nadesłanych) jako towary zaopatrzeniowe i inwestycyjne, które następnie zostały sprzedane na cele inne niż określone w § 2 ust. 2 i 3,
2)
uprzednio wywiezionych za granicę na czas oznaczony w celu naprawienia, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia.
3. 12
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w części odpowiadającej kwocie podatku obrotowego, obliczonego przez urząd celny, pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 6% wartości celnej powiększonej o należne cło, pod warunkiem posiadania dokumentu stwierdzającego zapłacenie tego podatku.
4. 13
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy podatku od działalności handlowej, określonego w poz. 58 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  14.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, z zastrzeżeniem ust. 6, sprzedaż produktów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półproduktów zakupionych po cenach zawierających podatek obrotowy, w części odpowiadającej kwocie podatku zawartego w tych cenach.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do produktów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półproduktów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy.
3.
Jeżeli sprzedaż produktów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półproduktów, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wolna od podatku obrotowego, jednostka gospodarcza może potrącić uiszczony podatek obrotowy zawarty w ich cenach lub pobrany przez urząd celny z podatku obrotowego należnego z innych tytułów. Jeżeli kwota podatku obrotowego podlegającego potrąceniu jest wyższa niż kwota należnego podatku obrotowego z innych tytułów, właściwy urząd skarbowy zwraca różnicę z dochodów bieżących budżetu państwa z tytułu podatku obrotowego w terminie dziesięciu dni od dnia złożenia przez podatnika odpowiedniego rozliczenia.
4.
Warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w ust. 1 i 2 jest posiadanie dowodu stwierdzającego: nabycie produktów (surowców, materiałów i półproduktów) oraz wysokość zapłaconego podatku obrotowego, a także prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowo­wartościowej przychodu i rozchodu tych produktów.
5.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów przemysłu odzieżowego (SWW 21), odzieży ze sztucznej skóry i futrzanej (SWW 2232 i 2233) oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1.
6. 14
Nie podlega potrąceniu (zwrotowi z urzędu skarbowego) podatek obrotowy:
a)
zawarty w cenach skór futrzanych, określonych w poz. 45 załącznika nr 1, skór odzieżowych (z wyjątkiem skór odzieżowych zużytych do produkcji odzieży skórzanej - SWW 2231), spirytusu i wyrobów spirytusowych, paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego i opakowań szklanych,
b)
od surowców, materiałów i półproduktów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy, w części odpowiadającej 6% wartości celnej powiększonej o należne cło.
§  14a. 15
 
1.
Za działalność handlową, o której mowa w poz. 58 załącznika nr 1 do rozporządzenia, uważa się sprzedaż w stanie nie przetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone w mniejsze opakowania albo rozlane w butelki, puszki lub mniejsze pojemniki.
2.
Zwalnia się od podatku obrotowego działalność handlową polegającą na sprzedaży:
1)
towarów wolnych od podatku obrotowego na podstawie § 2 ust. 1-6 rozporządzenia,
2)
węgla i brykietów (SWW 01), paliw oraz przetworów paliw (SWW 02), z wyjątkiem paliw do silników (SWW 0242-2) i olejów silnikowych (SWW 0243-1),
3)
energii elektrycznej i cieplnej (SWW 03),
4) 16
maszyn i urządzeń (SWW 07, 08) i ciągników rolniczych (SWW 103),
5)
narzędzi, przyrządów, aparatów i urządzeń medycznych oraz weterynaryjnych (SWW 097),
6)
samochodów osobowych Fiat 126p przystosowanych fabrycznie dla inwalidów oraz wózków inwalidzkich,
7)
aparatów dla słabo słyszących (SWW 1153-91),
8)
nawozów sztucznych, składników chemicznych mieszanek paszowych i pestycydów (SWW 123, 1246) oraz wapna, nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych (SWW 1431, 1432),
9) 17
towarów wymienionych w art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452), a także towarów wymienionych w art. 38 ust. 4 i art. 46 tej ustawy, sprzedawanych przez apteki i hurtownie farmaceutyczne,
10)
sprzętu medycznego z tworzyw sztucznych (SWW 1369-7),
11)
wyrobów gumowych medycznych i sanitarnych (SWW 1376),
12)
trumien oraz utensyliów pogrzebowych (bez względu na symbol SWW),
13)
sznurka do maszyn rolniczych (bez względu na symbol SWW),
14)
wyrobów sieciowych (SWW 2024),
15)
pasz przemysłowych i produktów utylizacyjnych (SWW 26),
16)
wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych (SWW 2885),
17)
produktów upraw polowych i łąkowych, produktów ogrodnictwa, produktów hodowli i produktów gospodarki leśnej i łowieckiej (SWW 40, 41, 42 i 43), z wyjątkiem owoców południowych (SWW 4133).
§  14b. 18
 
1.
Za usługi gastronomiczne, o których mowa w poz. 59 pkt 38 załącznika nr 1 do rozporządzenia, uważa się usługi związane z przygotowywaniem posiłków i napojów, sprzedaż tych posiłków i napojów oraz sprzedaż towarów, prowadzoną przez ogólnie dostępne placówki gastronomiczne.
2.
Za usługi gastronomiczne, o których mowa w ust. 1, uważa się także sprzedaż posiłków, napojów i towarów, prowadzoną w formie obnośnej i obwoźnej, a także sprzedaż w wagonach kolejowych, samolotach, na promach i statkach pasażerskich żeglugi morskiej, śródlądowej i przybrzeżnej (w tym również prowadzoną za granicą).
§  15. 19
(skreślony).
§  16. 20
(skreślony).
§  17.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego dla niektórych produktów sprzedawanych na eksport przez jednostki gospodarki uspołecznionej, stanowiącą załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Podatek obrotowy, według stawek określonych w załączniku nr 4, uiszczają:
1)
producenci - w wypadku sprzedaży bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2) 21
jednostki handlowe - w pozostałych wypadkach.
3. 22
Jednostka gospodarcza, która uprzednio nabyła produkty po cenach:
1)
bez podatku obrotowego,
2)
z podatkiem obrotowym uiszczonym z tytułu sprowadzenia (nadesłania) towarów z zagranicy jako towary zaopatrzeniowe (również kooperacyjne) i inwestycyjne

- z przeznaczeniem na eksport, a następnie dokonuje odprzedaży tych produktów na rynku krajowym, obowiązana jest do uiszczenia podatku obrotowego według stawek określonych dla tych produktów w załączniku nr 1.

4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy jednostka gospodarcza sprzedająca produkty na eksport nie posiada potwierdzenia wywozu tych produktów za granicę, wystawionego przez graniczny urząd celny.
§  18.
Przy prowadzeniu działalności polegającej na kupnie wartości dewizowych w celu ich dalszej odprzedaży za obrót uważa się różnicę między ceną sprzedaży a ceną zakupu tych wartości. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 10% obrotu.
§  18a. 23
 
1.
Sprzedawcy produktów (wyrobów) i towarów obowiązani są wystawiać faktury (rachunki) zawierające co najmniej: nazwę (imię i nazwisko) oraz adres sprzedawcy i odbiorcy, nazwę produktu (wyrobu) lub towaru, cenę jednostkową, ilość, wartość sprzedaży, stawkę podatku obrotowego, kwotę tego podatku oraz datę wystawienia faktury (rachunku).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do sprzedaży (świadczenia) usług.
3.
Jeżeli produkt (wyrób) lub towar jest wolny od podatku obrotowego na podstawie § 2 ust. 1-6, w fakturze (rachunku) powinna być zawarta klauzula "sprzedaż na cele zaopatrzeniowe (inwestycyjne)".
4.
W przypadku sprzedaży produktów (wyrobów) lub towarów na eksport, w fakturze (rachunku) powinna być zawarta klauzula "sprzedaż na eksport".
5.
Obowiązek wystawiania faktur (rachunków) nie dotyczy sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, chyba że osoba ta zażąda wystawienia faktury (rachunku).
§  18b. 24
 
1. 25
Zaliczkę na podatek obrotowy od produktów (wyrobów) i usług opodatkowanych stawką podatku obrotowego w wysokości 7% obrotu (ceny sprzedaży) oraz od działalności handlowej i gastronomicznej uiszcza się za okresy miesięczne.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uiszczali zaliczki na podatek obrotowy za okresy dekadowe.
§  19.
1.
Tracą moc zarządzenia:
1)
nr 9 Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1990 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 4, Nr 8, poz. 23, Nr 9, poz. 25 i Nr 14, poz. 36),
2)
nr 25 Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 1990 r. w sprawie opodatkowania podatkiem obrotowym niektórych produktów sprzedawanych na eksport za waluty wymienialne przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 7, poz. 20, Nr 14, poz. 37 i z 1991 r. Nr 1, poz. 1),
3)
nr 28 Ministra Finansów z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie okresowego obniżenia wysokości stawek podatku obrotowego od niektórych produktów i usług (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 9, poz. 25 i Nr 16, poz. 43).
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 stosuje się jednak w dalszym ciągu do opodatkowania podatkiem obrotowym sprzedaży towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy przed dniem 2 marca 1991 r. oraz do wyrobów tytoniowych zakupionych przez Przedsiębiorstwo Handlowo­Produkcyjne "Polski Tytoń" w Radomiu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepisy § 2 ust. 1 i 3, § 13 i § 14 oraz zwolnienia określone w poz. 57 i 58 załącznika nr 1 wchodzą w życie z mocą od dnia 2 marca 1991 r. i mają zastosowanie do obrotów osiągniętych od tego dnia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  26 TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD SPRZEDAŻY PRODUKTÓW I USŁUG PRZEZ JEDNOSTKI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów (Klasyfikacji usług) Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługi Stawka podatku obrotowego w % ceny realizacji
1 2 3 4
1 01 Węgiel i brykiety wolne od podatku
2 02 Paliwa (z wyjątkiem węgla i brykietów) oraz przetwory paliw:
1) paliwa silnikowe, oleje silnikowe *)
2) pozostałe wolne od podatku
3 03 Energia elektryczna i cieplna wolna od podatku
4 0531-4 Metale szlachetne 34
5 0627 Konstrukcje stalowe lekkie do wyposażenia obiektów inwentarskich wolne od podatku
6 0671, -23, -24 Nakrycia stołowe srebrne i srebrzone 34
7 0671-43 Zapalniczki oraz zapalarki do gazu (łącznie z elektrycznymi) 34
8 0675-931 Broń palna myśliwska 39
9 0676-1, -2,

-31, -7, -9,

Wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i pokrewne 34
10 07, 08, 092, 097 Maszyny i urządzenia - część I i II, z wyjątkiem zespołów, części, wyposażenia oraz akcesoriów środków transportu samochodowego (SWW 102), motocykli, skuterów i motorowerów (SWW 104), systemy komputerowe i urządzenia elektronicznej techniki obliczeniowej oraz narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medyczne oraz weterynaryjne wolne od podatku
11 10 Środki transportu:
1021, 1022-6 1) samochody osobowe:
a) o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3 do

2.000 cm3

30
b) o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 oraz

samochody z silnikiem spalinowym z zapłonem

samoczynnym

35
c) Fiat 126p, przystosowane fabrycznie dla

inwalidów

wolne od podatku
d) pozostałe 24
1055-1 2) jachty pełnomorskie 34
3) łodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i łodzie z

dostosowaniem do silników (drewniane, z

tworzyw sztucznych i z innych materiałów), z

wyłączeniem łodzi rybackich, roboczych i

ratunkowych

34
12 Zespoły i części oraz akcesoria do samochodów przeciwpożarowych na podwoziach samochodów ciężarowych (SWW 1025-3), dostarczane na potrzeby straży pożarnych wolne od podatku
13 1026-6 Przyczepy ciągnikowe rolnicze wolne od podatku
14 103 Ciągniki rolnicze wolne od podatku
15 Wózki inwalidzkie wolne od podatku
16 1039 Zespoły i części ciągników uniwersalnych (rolniczych) oraz obciążniki do ciągników Massey Ferguson wolne od podatku
17 Części zamienne do samochodu Fiat 126p, stanowiące specjalne wyposażenie samochodów dla inwalidów z dysfunkcją nóg i z dysfunkcją jednej ręki wolne od podatku
18 1153 Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku klasy Hi-Fi stereofoniczny, odbiorniki telewizyjne z ekranem do odbioru kolorowego, magnetowidy powszechnego użytku 29
19 Przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi 29
20 1153-91 Aparaty dla słabo słyszących wolne od podatku
21 Kamery wideo 34
22 1212 Sól 44
23 123, 1246 Nawozy sztuczne (z wyjątkiem wapniowych) oraz składniki chemiczne mieszanek paszowych i pestycydy wolne od podatku
24 1322-1 do -5, 1323-4 Mydła, pasty, płyny, proszki i granulki do prania oraz mydła techniczne, środki do mycia i czyszczenia w przemyśle, transporcie, gospodarce komunalnej i u innych odbiorców zbiorowych 7
25 1324-4, -5 Środki upiększające i wyroby perfumeryjne 34
26 Wyroby wymienione w art. 2 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452) wolne od podatku
27 1355 Produkty spożywcze zielarskie 7
28 1363, 1365 Rury i armatura z tworzyw sztucznych, wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa i meblarstwa 7
29 1369-7, 1376 Wyroby medyczne i sanitarne oraz weterynaryjne z tworzyw sztucznych, wyroby gumowe medyczne i sanitarne wolne od podatku
30 14 Materiały budowlane:
1413-101, -102, -103, -201,

-202, -203, 1415-4

1) elementy budowlane kamienne (bloki i płyty

surowe oraz obrobione):

granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz

alabaster

29
1431, 1432 2) wapno, nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe wolne od podatku
1482-22 3) pomniki i nagrobki wyłącznie z kamienia

naturalnego

24
4) pozostałe 7
31 151 Szkło budowlane 7
32 1532 Szkło kryształowe 29
33 1541-1 Butelki szklane do artykułów spożywczych:
1541-14 a) butelki szklane do mleka i przetworów

mlecznych

wolne od podatku
1541-16 b) butelki do przypraw i olejów roślinnych wolne od podatku
c) pozostałe 29
34 1733 Stolarka budowlana otworowa 7
35 1761 Zapałki 34
36 1779 Wyroby z drewna pozostałe - wliczając wyroby z odpadów 7
37 Trumny oraz utensylia pogrzebowe (bez względu na symbol SWW) wolne od podatku
38 1829-13 Karty do gry 44
39 1829-4 Artykuły papiernicze higieniczne wolne od podatku
40 1956-1, -2 Firanki i tiule, z wyłączeniem siatek namiotowych oraz firanek o długości lub szerokości do 1 m 34
41 Sznurek do maszyn rolniczych (bez względu na symbol SWW) wolne od podatku
42 2024 Wyroby sieciowe wolne od podatku
43 21 Wyroby przemysłu odzieżowego wolne od podatku
44 2212-4 Skóry odzieżowe:
2212-418 a) dwoiny bydlęce odzieżowe 24
2212-45 b) skóry świńskie odzieżowe 24
c) pozostałe 39
45 2215, 2216 Skóry futrzane norek, lisów, piżmaków, kun, tchórzy, tchórzofretek i fretek oraz skóry karakułowe i skóry mierłuszek - wyprawione, barwione i uszlachetnione 39
46 2231 Odzież skórzana:
a) szyta z dwoin bydlęcych i ze skór świńskich 24
b) pozostała 34
47 2232, 2233 Odzież ze sztucznej skóry i futrzana wolna od podatku
48 2234, 2239 Wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałe i wyroby futrzarskie, oprócz odzieży wolne od podatku
49 23 i 24 Wyroby przemysłu spożywczego - część I i II:
2316 1) przetwory mięsne i podrobowe ze zwierząt

rzeźnych

7
2317 2) przetwory mięsne i podrobowe z dziczyzny i

królików

7
2332-1 , -3,

-4, -9

3) konserwy drobiowe, wędliny drobiowe, wyroby

wędliniarskie drobiowe i przetwory z drobiu

pozostałe

7
2345 4) ryby i inne zwierzęta wodne oraz przetwory z

nich marynowane

7
2346 5) ryby i przetwory rybne wędzone 7
2347 6) konserwy i prezerwy z ryb oraz innych surowców

z połowów

7
2353-24 7) śmietanka w proszku 7
2354 8) sery 7
2355 9) lody 7
2358 10) śmietanka i śmietana, masło oraz napoje

mleczne

7
241 11) przetwory młynarskie i makaron, z wyjątkiem

produktów młynarskich paszowych i

technicznych (SWW 2419)

7
2421 12) pieczywo, z wyjątkiem pieczywa żytniego (SWW

2421-1) i pieczywa mieszanego (SWW 2421-2)

7
2422 13) wyroby ciastkarskie 7
2431 14) cukier 7
244 15) wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego *)
2451-4 16) mączka ziemniaczana 7
2453 17) susze i przetwory z suszów ziemniaczanych

spożywczych

7
246 18) przetwory owocowe, warzywne i grzybowe:
2461-2 a) soki owocowe i warzywne zagęszczone 7
2462 b) przetwory owocowe - część I, z wyjątkiem

soków i napojów owocowych pitnych (SWW

2462-7)

7
2462-7 c) soki i napoje owocowe pitne 24
d) pozostałe wolne od podatku
247 19) wyroby winiarskie - z wyjątkiem napojów

alkoholowych typu wina niskoprocentowe i

winopochodnych (SWW 2471-6), w których

udział ilościowy win nie przekracza 65%, oraz

z wyjątkiem miodów pitnych i napojów typu

"honey drink" i "honey liquor"

z tego:

60
a) wyroby winiarskie wytworzone z surowców

importowanych, których udział ilościowy

wynosi co najmniej 70%

50
b) wino luzem oraz w pojemnikach o pojemności

powyżej 2 litrów

65

nie mniej niż 12.000zł/l

2483 20) piwo:
a) piwo luzem 65

nie mniej niż 8.200 zł/l

w tym:
aa) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej do 10,5% wag.

63

nie mniej niż 7.200 zł/l

ab) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej powyżej 13% wag.

68

nie mniej niż 9.400 zł/l

b) piwo w butelkach 60
w tym:
ba) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej do 10,5% wag.

58
bb) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej powyżej 13% wag.

62
c) piwo w puszkach 50
w tym :
ca) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej do 10,5% wag.

47
cb) piwo o zawartości ekstraktu w brzeczce

podstawowej powyżej 13% wag.

52
d) piwo bezalkoholowe 40
21) napoje alkoholowe o zawartości alkoholu

powyżej 1.5%, z wyłączeniem wyrobów

określonych w pkt 15, 19 i 20

40
2491 22) tłuszcze roślinne jadalne 7
23) pozostałe wolne od podatku
50 25 Wyroby przemysłu spożywczego - część III:
2511 1) półprodukty cukiernicze 7
2512 2) cukierki (bez czekoladowanych) 7
2513 3) czekolada 24
2514, 2515 4) wyroby czekoladowane oraz kakao 24
2516 5) pieczywo cukiernicze trwałe (bez

czekoladowanego)

7
2517 6) wyroby wschodnie (bez czekoladowanych) 24
2518 7) wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie

kakaowej

24
2519 8) wyroby cukiernicze trwałe pozostałe:
2519-4 a) wyroby z mas tłustych 24
2519-7 b) guma do żucia 34
c) pozostałe 7
2521 9) koncentraty obiadowe 7
2522 10) koncentraty przypraw do potraw i sosy

utrwalone

7
2523 11) koncentraty deserów 7
2524 12) przyprawy i dodatki do ciast 7
2525 13) odżywcze wyroby spożywcze, z wyjątkiem

koncentratów specjalnego przeznaczenia (SWW

2525-8)

7
2526 14) mieszanki kawy zbożowej, zbożowo-naturalnej i

cykoria prażona

7
2529 15) wyroby przemysłu koncentratów spożywczych

pozostałe

7
253 16) wody mineralne i napoje bezalkoholowe 24
2541 17) ocet, musztarda i kwasy spożywcze 7
2542 18) wyroby kulinarne i garmażeryjne gotowe,

świeże i mrożone

7
2543 19) używki naturalne i ich ekstrakty 24
2549 20) produkty przemysłu spożywczego osobno nie

wymienione

7
2552 21) wyroby tytoniowe 40
w tym:
papierosy 65
22) pozostałe wolne od podatku
51 26 Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjne wolne od podatku
52 27 Wyroby poligraficzne wolne od podatku
53 2811, 2812, 2814 Instrumenty muzyczne, części do instrumentów muzycznych i akcesoria muzyczne oraz zapis dźwięku i wizji gotowy z muzyką poważną i ludową - na płytach gramofonowych i taśmach magnetycznych (w kasetach i na szpulach) wolne od podatku
54 2885 Wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetyczne wolne od podatku
55 40, 41, 42 i 43 Produkty upraw polowych i łąkowych, produkty
ogrodnictwa, produkty hodowli i produkty gospodarki leśnej i łowieckiej wolne od podatku
56 Wyroby nie wymienione w pozycjach 1-55 24
57 Roboty budowlano-montażowe wolne od podatku
58 Działalność handlowa (z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w warunkach określonych w § 2 ust. 7, § 3 ust. 1, 3 i 3a, § 6 ust. 3, § 13 ust. 2 pkt 1, § 17 ust. 2-4 i 18 rozporządzenia) 1
59 Usługi:
067 1) usługi związane z wyrobami metalowymi

powszechnego użytku:

06706 i 06707 a) usługi jubilerskie oraz usługi grawerskie i

kowalstwa artystycznego

12
b) pozostałe 7
06802 2) usługi kowalskie i ślusarskie świadczone

ludności

7
09404 3) usługi zegarmistrzowskie 7
10201 4) usługi motoryzacyjne związane z samochodami

osobowymi i pojazdami motorowymi

jednośladowymi, z wyjątkiem usług świadczonych

w ramach gwarancji oraz finansowanych przez

instytucje ubezpieczeniowe

12
11303 5) usługi związane ze sprzętem oświetleniowym 7
11502 6) usługi związane ze sprzętem elektronicznym

powszechnego użytku

7
148 7) usługi kamieniarskie:
a) usługi związane z nagrobkami i pomnikami ze

sztucznego kamienia "lastrico" i z betonu

7
b) pozostałe 12
15101 8) usługi szklarskie 7
15301 9) usługi związane ze szkłem gospodarczym 7
173 10) usługi stolarki budowlanej 7
174 11) usługi meblarsko-tapicerskie i stolarskie 7
17502 12) usługi bednarskie 7
177 13) usługi związane z pozostałymi wyrobami z

drewna

7
19004 14) usługi związane z tkaninami dekoracyjnymi i

wyrobami pasmanteryjnymi

7
20102 15) usługi dziewiarskie 7
211 16) usługi odzieżowe i bieliźniarskie 7
21801 17) usługi związane z bielizną domową 7
221 18) usługi garbarskie 7
22201 19) usługi szewskie 7
223 20) usługi kuśnierskie 12
227 21) usługi związane z pozostałymi wyrobami

skórzanymi

7
27101 22) usługi drukarskie i powielaczowe 7
28101 23) usługi związane z instrumentami muzycznymi 7
28807 24) usługi związane z pozostałymi wyrobami

przemysłu osobno nie wymienionymi

7
34401 25) usługi studniarskie 7
725 26) pranie, chemiczne czyszczenie i farbowanie 7
72901 27) usługi kominiarskie 7
84401 28) usługi rozrywkowe 7
89 29) pozostałe branże usług niematerialnych (w tym

również prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg

przychodów i rozchodów oraz inne usługi w

zakresie rachunkowości, a także wypożyczanie

kaset wideo, kaset magnetofonowych oraz płyt

gramofonowych i kompaktowych)

7
30) usługi detektywistyczne i ochrony osób 7
31) usługi noclegowe w hotelach i motelach 7
311-314 32) usługi remontowo-budowlane i instalacyjne

świadczone ludności

7
33) skup kamieni jubilerskich pochodzenia

krajowego i zagranicznego

12
34) marże i prowizje uzyskane z organizowania

imprez w zakresie turystyki krajowej i

zagranicznej wyjazdowej:

a) imprezy z programem rehabilitacyjnym dla

osób niepełnosprawnych

wolne od podatku
b) wycieczki szkolne, kolonie i obozy

młodzieżowe

wolne od podatku
c) pozostałe 7
35) usługi zespołów adwokackich i spółdzielni

radców prawnych oraz uslugi notarialne

7
36) usługi wymienione w pkt 1-24 będące usługami

gwarancyjnymi i przedsprzedażnymi

finansowanymi przez producentów

wolne od podatku
37) sprzedaż biletów wstępu na imprezy sportowe

międzynarodowe (z udziałem zawodników i

drużyn innych krajów)

7
38) usługi gastronomiczne 1
z czego:
obroty ze sprzedaży napojów alkoholowych 10
39) usługi pośrednictwa, agencyjne i usługi

komisowe - od prowizji lub innych wynagrodzeń

za wykonane usługi

12
40) obroty ze sprzedaży biletów wstępu na giełdy,

targowiska, kiermasze

12
41) usługi w zakresie udzielania pożyczek pod

zastaw (prowadzenie lombardów) - od prowizji

stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub

różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży

zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej

pożyczki

7
42) przewozy osób i ładunków taksówkami osobowymi

i bagażowymi

7
43) usługi w zakresie dezynsekcji i deratyzacji 7
44) usługi nie wymienione w pkt 1-43 wolne od podatku
*) Stawki podatku obrotowego określone są odrębnie.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  27 WYKAZ PRODUKTÓW PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU PODATKIEM OBROTOWYM BEZ WZGLĘDU NA ICH PRZEZNACZENIE I ODBIORCĘ (Z WYŁĄCZENIEM PRODUKTÓW PRZEZNACZONYCH NA EKSPORT I PRODUKTÓW KOOPERACYJNYCH)

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów Nazwa grupy produktów (produktu)
1 2 3
1 02, 0531-4 Paliwa do silników i oleje silnikowe oraz metale szlachetne
2 0671 Artykuły metalowe gospodarstwa domowego
3 0673 Sprzęt gospodarstwa domowego zmechanizowany
4 0675-931, -94, -991 Broń palna myśliwska, sprzęt wędkarski metalowy, pistolety obronne na naboje gazowe
5 0676 Wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i pokrewne (bez monet)
6 0946 Zegary wewnętrzne i osobiste
7 0962-1, -2 Aparaty fotograficzne (oprócz specjalnych - SWW 0962-16) oraz wyposażenie do aparatów fotograficznych
8 1021, 1022-6, 1055-1 Samochody osobowe oraz jachty pełnomorskie, łodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i łodzie z dostosowaniem do silników (drewniane, z tworzyw sztucznych i z innych materiałów), z wyłączeniem łodzi rybackich roboczych i ratunkowych
9 Zespoły, części, wyposażenie oraz akcesoria (bez względu na symbol SWW) środków transportu samochodowego (SWW 102) oraz motocykli, skuterów i motorowerów (SWW 1041)
10 1026-95 Przyczepy mieszkalne i kempingowe
11 1133-7 Latarki elektryczne
12 1136 Urządzenia elektryczne grzejne gospodarstwa domowego
13 1153 Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku
14 1212 Sól
15 131, 1336 Farby i lakiery oraz kleje w opakowaniach do 5 kg (litrów)
16 1322-6 Mydła półtoaletowe, toaletowe i specjalnego przeznaczenia
17 1323 Wyroby chemii gospodarczej (z wyjątkiem środków do mycia i czyszczenia w przemyśle, transporcie, gospodarce komunalnej i u innych odbiorców zbiorowych - SWW 1323-4)
18 1324 Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych)
19 1359 Produkty zielarskie pozostałe
20 1366-3, -4 Sprzęt turystyczny i wędkarski z tworzyw sztucznych
21 1367 Wyroby powszechnego użytku z tworzyw sztucznych
22 1369-8 Narzędzia i sprzęt gospodarczy z tworzyw sztucznych
23 1375 Obuwie gumowe i tekstylno­gumowe wulkanizowane (oprócz obuwia roboczego i ochronnego SWW 1375-3, -4, -5)
24 1379 Wyroby gumowe toaletowe i dla gospodarstwa domowego
25 1413-001, -002, -003, 1415-4 Elementy budowlane kamienne: granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz alabaster
26 1482-22 Pomniki i nagrobki wyłącznie z kamienia naturalnego
27 1531 Szkło stołowe i galanteryjne
28 1532 Szkło kryształowe
29 1533 Lustra (bez technicznych)
30 1541-1 Butelki szklane do artykułów spożywczych (z wyjątkiem butelek szklanych do mleka i przetworów mlecznych oraz butelek do przypraw i olejów roślinnych)*)
31 1539-11, -2 Termosy, ozdoby choinkowe szklane
32 1611 Porcelana stołowa i galanteria porcelanowa
33 1616 Porcelit stołowy i galanteria porcelitowa
34 1621-3 Kamionka gospodarcza do użytku domowego
35 1625 Galanteria kamionkowa i kamionka stołowa
36 1631 Fajans artystyczny
37 1633 Galanteria majolikowa
38 1635-5, -6 Biżuteria sztuczna szklana i ceramiczna
39 1741-1, -4, -5, 1742-1, 1743-1, -36 Meble mieszkaniowe i turystyczne
40 1761 Zapałki
41 1771-4, -5 Przybory gospodarcze drewniane
42 1772-2, -4 Sprzęt narciarski i do gier sportowych - drewniany
43 1774 Galanteria drzewna (bez galanterii drzewnej do użytku sklepowego SWW 1774-6)
44 1777 Wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny i wikliny powszechnego użytku (z wyłączeniem wyrobów dla budownictwa i półfabrykatów wiklinowych SWW 1777-5)
45 1829 Galanteria papiernicza i inne przetwory papiernicze
46 1955-1, -2, -3, -9 Dywany, chodniki, wyroby odpasowane włókiennicze (bez słomianych i rogożynowych)
47 1956-1, -2, -3 Wyroby ażurowe - firanki, tiule oraz koronki i aplikacje*)
48 201 Wyroby dziewiarskie i pończosznicze (oprócz wyrobów o symbolu SWW 2017)
49 2027 Nakrycia głowy z filcu
50 2212-4 Skóry odzieżowe*)
51 2215, 2216 Skóry futrzane*)
52 222 Obuwie (z wyjątkiem roboczego i ochronnego oraz części obuwia SWW 2229)
53 2231 Odzież skórzana
54 2271, 2272, 2273, 2274-3 Wyroby przemysłu skórzanego (kaletnicze, galanteria, artykuły dla myślistwa)
55 2316, 2317 Przetwory mięsne i podrobowe ze zwierząt rzeźnych, z dziczyzny i królików
56 2332-1,-3,-4,-9 Konserwy drobiowe, wędliny drobiowe, wyroby wędliniarskie drobiowe i przetwory z drobiu pozostałe
57 2345, 2346, 2347 Ryby i inne zwierzęta wodne oraz przetwory z nich marynowane, ryby i przetwory rybne wędzone, konserwy i prezerwy z ryb oraz innych surowców z połowów
58 2353-24, 2354, 2355, 2358 Śmietanka w proszku, sery, lody, śmietanka i śmietana, masło oraz napoje mleczne
59 241, 242 Przetwory młynarskie i makaron, pieczywo, z wyjątkiem pieczywa żytniego (SWW 2421-1) i pieczywa mieszanego (SWW 2421-2), wyroby ciastkarskie
60 2431-1, -2 Cukier biały i rafinowany
61 2451-4 Mączka ziemniaczana
62 2453 Susze i przetwory z suszów ziemniaczanych spożywczych
63 2461-2, 2462 Soki owocowe i warzywne zagęszczone, przetwory owocowe - część I
64 247 Wyroby winiarskie*)
65 2483 Piwo*)
66 Napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (nie wymienione w poz. 64 i 65)*)
67 2491 Tłuszcze roślinne jadalne
68 25 Wyroby przemysłu spożywczego - część III, z wyłączeniem półproduktów cukierniczych (SWW 2511)
69 2814 Zapis dźwięku i wizji gotowy (z wyjątkiem SWW 2814-62, -72)
70 2881-6, -7, -8, -9, 2882 Parasole i laski, wyroby pamiątkarskie i dekoracyjne, sztuczna biżuteria oraz pozostała galanteria, wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego (atestowane przez komisje artystyczne i etnograficzne)
*) Podatek obrotowy uiszcza się w każdym przypadku, także w dostawach kooperacyjnych (z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  28 WYKAZ WYROBÓW DLA DZIECI

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów Nazwa grupy wyrobów (wyrobu)
1 2 3
1 0675-61, -62,

-63, -64, 1366-16, 1772-25,

-28, -97

Narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki
2 1043-5 Rowery i pojazdy dziecięce
3 1043-8 Wózki dziecięce
4 1136-169 Podgrzewacze do butelek dla niemowląt
5 1322-62 Mydła dla dzieci
6 1324-113, 2886-21 Pasty i szczotki do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci
7 1324-212 Szampony dla dzieci
8 1324-321 Mleczko kosmetyczne dla dzieci
9 1324-332, -333, -62 Oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieci oraz talki i zasypki kosmetyczne
10 Ceratki higieniczne dla niemowląt
11 1375-001 Obuwie gumowe i tekstylno­gumowe dziecięce
12 Butelki dla niemowląt
13 Meble dla dzieci (bez względu na symbol SWW)
14 1749-2 Urządzenia ogródków dziecięcych
15 1825 Artykuły papiernicze szkolne
16 1829-13 Karty do gry dla dzieci
17 2012-1 do -5 Okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15
18 2013-1 do -5 Ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15
19 2014-1 do -5 Bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15
20 Pozostałe wyroby dziewiarskie dla dzieci
21 2019-1 do -5 Wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15
22 2182-5 Koce i pledy bawełniane i bawełnopodobne do rozmiaru 100 cm x 150 cm
23 Tkaniny bawełniane pieluszkowe
24 2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226 Obuwie dla dzieci do lat 15
25 2272-4 Tornistry nieskórzane
26 282 Zabawki i gry towarzyskie
27 Artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy
28 2883-11, -14, -15, -16 -17, -21, -25, -33, -35, -41, -43, -44, -45, -46, -51, -52, -53, -54, -91, -92, -991, -992,

-995, -996, 2884

Przybory szkolne, pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt szkolny i przedszkolny

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  29 TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO DLA NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW SPRZEDAWANYCH NA EKSPORT

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów Nazwa produktu Stawka podatku obrotowego w % od obrotu
1 2 3 4
1 011, 012, 013 Węgiel kamienny 20*)
2 0242-211 Paliwa silnikowe benzynowe 50
3 0242-22 Paliwa do silników z zapłonem samoczynnym, z wyjątkiem olejów napędowych do silników szybkoobrotowych w dostawach bunkrowych (SWW: 0242-221) i olejów napędowych do silników wolno- i średnioobrotowych (SWW: 0242-222) 50
4 0246-33 Benzyna do pyrolizy 50
5 Skóry:
2213 a) półgarbowane dla przemysłu garbarskiego

(łącznie z białoskórnictwem)

20
2321 b) surowe poubojowe i zakonserwowane dla

przemysłu garbarskiego (łącznie z

białoskórnictwem)

50
*) Nie dotyczy sprzedaży miałów energetycznych, miałów węgla typu 34, węgla typu 35 i 37, węgla uzyskanego w wyniku wprowadzenia nowych technologii wzbogacania: mułów popłuczkowych, przerostów, urobku silnie zasiarczonego oraz węgla uzyskanego z przerobu hałd.
1 § 1 ust. 3:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

2 § 3 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
3 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
4 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
5 § 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
6 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
7 § 8 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
8 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
9 § 12 pkt 5 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
10 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
11 § 13 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
12 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
13 § 13 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
14 § 14 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

15 § 14a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
16 § 14a ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
17 § 14a ust. 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
18 § 14b dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
19 § 15 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
20 § 16 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
21 § 17 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
22 § 17 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
23 § 18a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
24 § 18b dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
25 § 18b ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
26 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U.91.68.292) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1992 r. (Dz.U.92.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

27 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U.91.68.292) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.547) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1992 r. (Dz.U.92.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

28 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.142) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
29 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.390) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024