Państwowa morska służba hydrograficzna i oznakowania nawigacyjne.

USTAWA
z dnia 21 marca 1991 r.
o państwowej morskiej służbie hydrograficznej i oznakowania nawigacyjnego.

Art.  1.
1.
Dla prowadzenia, koordynowania i nadzorowania prac w zakresie hydrografii i kartografii morskiej, oznakowania nawigacyjnego, publikacji nautycznych i informacji nautycznej tworzy się państwową morską służbę hydrograficzną i oznakowania nawigacyjnego, podległą Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej.
2.
Państwowa morska służba hydrograficzna i oznakowania nawigacyjnego, zwana dalej "służbą hydrograficzną", sprawuje kontrolę działalności hydrograficznej i oznakowania nawigacyjnego na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przestrzegania przepisów obowiązujących przy wykonywaniu prac, o których mowa w ust. 1, oraz właściwego obiegu, wykorzystania i reprodukowania wytworzonych materiałów.
3.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zadania oraz zakres działania służby hydrograficznej, w tym sposób i tryb przeprowadzania działalności kontrolnej.
4.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w uzgodnieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej, określi rodzaje wiadomości zawartych w materiałach hydrograficznych, stanowiące tajemnicę państwową.
Art.  2.
1.
Służba hydrograficzna współdziała z odpowiednimi służbami hydrograficznymi innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi.
2.
Organy administracji państwowej, samorządu terytorialnego, państwowe i inne jednostki organizacyjne oraz podmioty gospodarcze są obowiązane współdziałać ze służbą hydrograficzną oraz zapewniać jej niezbędne warunki do wykonywania zadań.
Art.  3.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej, określa szczegółowe zasady i tryb współdziałania służby hydrograficznej z jednostkami organizacyjnymi podległymi tym ministrom.
2.
Służba hydrograficzna jest obowiązana do uwzględniania w swej działalności potrzeb Marynarki Wojennej. Zakres, szczegółowe zasady i tryb wykonywania odpłatnie i nieodpłatnie zadań na rzecz Marynarki Wojennej oraz udostępniania ich wyników określają Ministrowie Obrony Narodowej oraz Transportu i Gospodarki Morskiej.
3.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny służba hydrograficzna staje się z mocy prawa częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podległą Ministrowi Obrony Narodowej.
Art.  4.

Koszty związane z funkcjonowaniem służby hydrograficznej pokrywa się z budżetu państwa.

Art.  5.
1.
Organem służby hydrograficznej jest dyrektor Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej, podległy Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej.
2.
Dyrektora Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej. Zastępców dyrektora Biura Hydrograficznego powołuje i odwołuje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej na wniosek dyrektora tego Biura.
Art.  6.
1.
Biuro Hydrograficzne Rzeczypospolitej Polskiej tworzy i znosi Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej w drodze rozporządzenia.
2.
Organizację Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowy zakres działania dyrektora Biura Hydrograficznego określa statut nadany przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Dyrektorowi Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej przysługują w zakresie wykonywanych zadań odpowiednio uprawnienia dyrektora urzędu morskiego do wydawania przepisów prawnych i przepisów porządkowych, o których mowa w ustawie o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Art.  7.
1.
Do pracowników służby hydrograficznej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pracowników urzędów morskich.
2.
Pracownicy służby hydrograficznej określonych kategorii noszą w czasie pełnienia obowiązków służbowych umundurowanie.
3.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w drodze rozporządzenia, określa kategorie pracowników obowiązanych do noszenia umundurowania, sposób jego przydziału oraz wzór tego umundurowania.
4.
Do wykonywania zadań w służbie hydrograficznej mogą być wyznaczani żołnierze zawodowi na zasadach określonych w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
Art.  8.

Ustawa nie narusza przepisów ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Art.  9.
1.
Biuro Hydrograficzne Rzeczypospolitej Polskiej organizuje się w oparciu o środki osobowe, rzeczowe i finansowe będące w posiadaniu Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej i urzędów morskich w Gdyni i Szczecinie według stanu bilansowego na dzień 31 grudnia 1990 r.
2.
Ministrowie Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Obrony Narodowej ustalą zakres środków osobowych, rzeczowych i finansowych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej przekazanych Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej oraz określą tryb i terminy przekazania.
Art.  10.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej zorganizuje służbę hydrograficzną w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2.
Do dnia zorganizowania służby hydrograficznej zadania określone dla tej służby wykonują Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz urzędy morskie na dotychczasowych zasadach.
Art.  11.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie pozostają w mocy dotychczasowe przepisy, o ile nie są z nią sprzeczne.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024