Zm.: rozporządzenie w sprawie obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 października 1990 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

Na podstawie art. 42 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 197, Nr 36, poz. 206 i Nr 72, poz. 423) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 15 września 1982 r. w sprawie obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym (Dz. U. Nr 29, poz. 207) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1 tabela określająca obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych otrzymuje brzmienie:
Lp. Stanowisko Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin
1 2 3
1 Nauczyciele zatrudnieni w nauczycielskich kolegiach językowych 12
2 Pedagodzy i psycholodzy zatrudnieni w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych 24
3 Nauczyciele poradni wychowawczo-zawodowych oraz nauczyciele pedagodzy i psycholodzy nie wymienieni pod lp. 2 20
4 Nauczyciele instruktorzy prowadzący zajęcia dydaktyczne w świetlicach szkolnych i wojewódzkich ośrodkach politechnicznych 18
5 Nauczyciele przedszkoli prowadzący zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących zarówno dzieci sześcioletnie, jak i dzieci innych grup wiekowych 22
6 Nauczyciele zatrudnieni w szkołach przy przedstawicielstwach Rzeczypospolitej Polskiej za granicą 26
7 Nauczyciele pałaców młodzieży, planetariów i obserwatoriów astronomicznych, młodzieżowych domów kultury i innych placówek wychowania pozaszkolnego, prowadzący zajęcia systemem innym niż pracownianym, oraz nauczyciele instruktorzy wojewódzkich ośrodków politechnicznych nie prowadzący zajęć wyłącznie z uczniami 25
b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli-instruktorów Centralnego Ośrodka Metodycznego Poradnictwa Wychowawczo-Zawodowego, nauczycieli-bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz nauczycieli zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach metodycznych wynosi 35 godzin tygodniowo.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w szkołach zaocznych zalicza się:

1) godziny lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych,

2) faktycznie zrealizowane godziny:

a) nadzorowania egzaminów pisemnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych i dyplomowych),

b) przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem wstępnych i dyplomowych) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły,

c) poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, dyplomowych i dojrzałości), licząc poprawienie 3 prac za 1 godzinę zajęć,

d) godziny sprawdzania zeszytów-przewodników Radiowo-Telewizyjnej Szkoły Średniej i Telewizyjnego Technikum Rolniczego, licząc sprawdzenie 4 zeszytów-przewodników za 1 godzinę zajęć; zaliczenie do obowiązującej normy zajęć dydaktycznych z tego tytułu może nastąpić tylko jeden raz w semestrze,

e) innych zajęć pedagogicznych realizowanych przez pełnozatrudnionego nauczyciela z uczniami w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie; dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega stosownemu zmniejszeniu.

2. Każdą godzinę lekcji, ćwiczeń i zajęć praktycznych, przeprowadzania egzaminów ustnych i nadzorowania egzaminów pisemnych oraz zajęć wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit. e), faktycznie realizowanych w niedziele i święta - liczy się za 2 godziny zajęć.

3. Dla celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę zajęć lekcyjnych, ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych - jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć - 60 minut.

4. Rozliczenie nauczyciela szkoły zaocznej, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych, następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, liczone narastająco aż do uzyskania połowy rocznego wymiaru zajęć nauczyciela. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 1 oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz nie zrealizowane z powodu usprawiedliwionego nieodbycia zajęć, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.";

3)
w § 4:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela wlicza się również godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów dojrzałości i egzaminów eksternistycznych, a także godziny sprawdzania i oceniania prac pisemnych z egzaminów eksternistycznych.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Sprawdzenie i ocenienie 3 prac pisemnych z egzaminu eksternistycznego liczy się za 1 godzinę zajęć."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1990 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.72.427

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.
Data aktu: 10/10/1990
Data ogłoszenia: 24/10/1990
Data wejścia w życie: 24/10/1990, 01/09/1990