Łączne zobowiązanie pieniężne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 lutego 1990 r.
w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pobierane na terenach gmin świadczenia z tytułu:
1)
podatku rolnego od gruntów,
2)
podatku od nieruchomości, z wyjątkiem należnego od osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej,
3)
opłaty leśnej,
4)
opłaty elektryfikacyjnej,
5)
opłaty melioracyjnej,
6)
opłaty za urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorcze urządzenia kanalizacyjne wsi, wykonane przez państwo,
7)
należności Państwowego Funduszu Ziemi, z wyjątkiem należności wynikających z umów cywilnoprawnych

- przypadające za dany rok od tego samego zobowiązanego, a jeżeli zobowiązanym jest osoba fizyczna - także od członków jego rodziny prowadzących z nim wspólną gospodarkę rolną w rozumieniu przepisów o podatku rolnym bądź pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - stanowią jedno łączne zobowiązanie, zwane dalej "zobowiązaniem pieniężnym".

2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli na gruntach jest prowadzona wspólna gospodarka rolna przez inne osoby niż wymienione w tym przepisie, będące współwłaścicielami gospodarstwa rolnego lub współwłaścicielami innej nieruchomości.
§  2.
Na terenie miast, oprócz podatku rolnego od gruntów, zobowiązania pieniężne stanowią przypadające od podatników tego podatku świadczenia z tytułu:
1)
podatku od nieruchomości, z wyjątkiem należnego od osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej,
2)
opłaty leśnej,
3)
opłaty melioracyjnej,
4)
należności Państwowego Funduszu Ziemi, z wyjątkiem należności wynikających z umów cywilnoprawnych.
§  3.
1.
Jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego wchodzi podatek rolny od gruntów, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego ustala zobowiązanie pieniężne od osób fizycznych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem państwowych, oddzielnie na każde półrocze roku podatkowego.
2.
Osoby prawne oraz państwowe jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane bez wezwania organu podatkowego obliczać i odprowadzać zobowiązania pieniężne na rzecz budżetu gminy lub miasta, na których terenie są położone grunty.
§  4.
Należności określone w § 1 i 2 ujmuje się w jednym nakazie płatniczym w kwotach odrębnych i w sumie łącznej, a w rachunkowości i przy ich poborze - tylko w sumie łącznej.
§  5.
Osobą, na którą wystawia się nakaz płatniczy, prowadzi rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym i z którą załatwia się inne sprawy ze skutkiem dla pozostałych osób, ma których ciąży obowiązek uiszczenia zobowiązania pieniężnego, jest:
1)
jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego wchodzi podatek rolny od gruntów - podatnik tego podatku w rozumieniu przepisów o tym podatku; w razie gdy gospodarstwo stanowi współwłasność kilku osób - ta spośród nich, która to gospodarstwo prowadzi, a jeżeli gospodarstwo rolne prowadzą wszyscy lub niektórzy spośród współwłaścicieli albo inne osoby nie będące współwłaścicielami gospodarstwa - którykolwiek ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego,
2)
jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego nie wchodzi podatek rolny od gruntów, a wchodzi podatek od nieruchomości - podatnik podatku od nieruchomości w rozumieniu przepisów o tym podatku; przepis pkt 1 dotyczący współwłaścicieli gospodarstwa rolnego stosuje się odpowiednio do współwłaścicieli nieruchomości,
3)
w wypadkach nie wymienionych w pkt 1 i 2 - osoba, z którą wiąże się zobowiązanie pieniężne, a gdy takich osób jest kilka - ta osoba, na którą przypada największy wymiar należności wchodzącej w skład zobowiązania pieniężnego.
§  6.
1.
W wypadku, o którym mowa w § 3, zobowiązanie pieniężne jest płatne:
1)
za I półrocze - w dwóch równych ratach w terminach do dnia 15 marca i do dnia 15 maja,
2)
za II półrocze - w dwóch równych ratach w terminach do dnia 15 września i do dnia 15 listopada.
2.
W pozostałych wypadkach zobowiązanie pieniężne jest płatne w czterech równych ratach w terminach określonych w ust. 1.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1989 r. w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego (Dz. U. Nr 48, poz. 268).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie poczynając od roku podatkowego 1990.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.10.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Łączne zobowiązanie pieniężne.
Data aktu: 09/02/1990
Data ogłoszenia: 22/02/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1990, 22/02/1990