Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 16 czerwca 1986 r.
w sprawie zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W obrębie jednego zakładu pracy, gospodarstwa rolnego, leśnego, budynku, statku lub pojazdu może być zakładana i używana wewnętrzna przewodowa sieć telekomunikacyjna, przeznaczona do wykonywania zadań funkcjonalnych i technologicznych, zwana dalej "siecią wewnątrzzakładową".
2. 1
W uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwaną dalej "PPTT", właściwą ze względu na miejsce zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych, mogą być tworzone wewnątrzzakładowe sieci telekomunikacyjne wspólnie dla kilku zakładów pracy, znajdujących się we wspólnym budynku lub zespole budynków.
3.
Za jeden zakład pracy uważa się:
1)
pomieszczenia znajdujące się na terenie jednej nieruchomości, w jednym lub kilku budynkach, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, zajmowane przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,
2)
zespół obiektów budowlanych pozostający w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujący się na terenie jednej lub kilku przylegających do siebie nieruchomości albo - w przypadku obiektów górniczych - na terenie jednego obszaru nadania górniczego,
3)
sąsiadujące ze sobą obiekty technologiczne służące do wytwarzania, przesyłania oraz dysponowania energią elektryczną lub ilością paliw gazowych,
4)
w przypadku obiektów przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" - wszystkie obiekty budowlane wraz z przyległymi terenami kolejowymi na terenie kraju, zarządzane przez to przedsiębiorstwo, z wyłączeniem obiektów mieszkalnych i socjalnych znajdujących się poza terenami kolejowymi.
4.
Za jedno gospodarstwo rolne uważa się zabudowania wraz z przyległym obszarem użytków rolnych lub hodowlanych, będące w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednej lub sąsiadujących ze sobą gmin w obrębie jednej sieci miejscowej.
5.
Za jedno gospodarstwo leśne uważa się:
1)
zabudowania oraz obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa leśnego, wraz z przyległym obszarem leśnym, pozostające w zarządzie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednego nadleśnictwa,
2)
wydzielony park narodowy.
6.
Za jeden budynek uważa się pozostające w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej:
1)
budowlę zamkniętą mającą ściany i dach,
2)
zespół budowli połączonych ze sobą.
§  2. 2
Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych wymaga zezwolenia wydanego przez:
1)
dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych na obszarze województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych,
2)
Dyrektora Generalnego PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych przekraczających obszar województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych,
3)
Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - dla sieci wydzielonych.
§  3. 3
 
1.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien w szczególności zawierać:
1)
określenie rodzaju i rozmiarów sieci,
2)
lokalizację sieci,
3)
przewidziany termin założenia sieci,
4)
wskazanie, czy zezwolenie ma być wydane na czas określony, czy na czas nie określony.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na założenie i używanie sieci do zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych oraz sieci, o których mowa w § 2 pkt 3, poza wymienionymi w ust. 1 danymi, powinien dodatkowo określać:
1)
zakres świadczonych usług,
2)
rozwiązania techniczne i warunki ekonomiczne zakładania i używania sieci.
§  4.
1.
Zezwolenia udziela się na czas określony lub nie określony.
2.
Zezwolenie określa szczegółowe warunki zakładania i używania sieci, a w szczególności:
1)
rozmiarów sieci,
2)
sposobu technicznego jej rozwiązania,
3)
sposobu powiązania sieci z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego.
§  5. 4
(skreślony).
§  6. 5
(skreślony).
§  7. 6
Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w § 2 wydaje decyzje o wyłączeniu przewodowych sieci telekomunikacyjnych z sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego w razie:
1)
założenia, używania sieci bez zezwolenia,
2)
upływu okresu ważności zezwolenia,
3)
nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu.
§  8. 7
Od decyzji dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT określonych w § 2 pkt 1 i § 7 przysługuje odwołanie do Dyrektora Generalnego PPTT, a od decyzji Dyrektora Generalnego PPTT określonych w § 2 pkt 2 i § 7 przysługuje odwołanie do Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
§  9.
Wysokość opłat pobieranych przy wydawaniu zezwoleń określają odrębne przepisy.
§  10.
Decyzje (zgody) Ministra Łączności na zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, uważa się za zezwolenia w rozumieniu rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
2 § 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
3 § 3 zmieniony przez § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
4 § 5 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
5 § 6 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
6 § 7 zmieniony przez § 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
7 § 8 zmieniony przez § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.25.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych.
Data aktu: 16/06/1986
Data ogłoszenia: 01/07/1986
Data wejścia w życie: 01/07/1986