Szczegółowe zasady i tryb oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywanie rozliczeń z tego tytułu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywania rozliczeń z tego tytułu.

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami,
2)
organizacji społecznej - rozumie się przez to organizację wymienioną w art. 5 ust. 2.
§  2.
Jeżeli na oddawanej w zarząd lub użytkowanie nieruchomości znajdują się urządzenia zbędne dla zarządcy lub użytkownika, a dające się odłączyć od gruntu, mogą one być przekazane do wykorzystania innej państwowej jednostce organizacyjnej lub organizacji społecznej.
§  3.
1.
Decyzja ostateczna terenowego organu administracji państwowej lub umowa o przekazaniu nieruchomości stwarza między przekazującym i przejmującym stosunek zobowiązaniowy, do którego stosuje się przepisy o zobowiązaniach umownych.
2.
Korzyści i ciężary związane z zarządem lub użytkowaniem nieruchomości przechodzą na przejmującego z dniem podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Przejmujący odpowiada solidarnie z przekazującym wobec osób trzecich za zobowiązania powstałe w związku z zarządem lub użytkowaniem nieruchomości przed jej przejęciem, w granicach wartości przejętej nieruchomości.
§  4.
Koszty związane z oddaniem nieruchomości w zarząd lub użytkowanie ponosi przejmująca państwowa jednostka organizacyjna lub organizacja społeczna.
§  5.
1.
Oddanie nieruchomości w zarząd lub użytkowanie następuje na podstawie decyzji terenowego organu administracji państwowej, wydanej na wniosek zainteresowanej państwowej jednostki organizacyjnej lub organizacji społecznej.
2.
Przekazanie nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi następuje na podstawie pisemnej umowy zawartej po uzyskaniu zezwolenia terenowego organu administracji państwowej.
3.
Przekazanie i przejęcie nieruchomości następuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, z wyjątkiem wypadku określonego w art. 8 ust. 3.
4.
Porozumienie, zezwolenie lub zgoda, o których mowa w art. 7, 38 ust. 2 i art. 41 ust. 4, powinny mieć formę pisemną.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej jest obowiązany przejąć nieruchomość, która stała się zbędna na cele obronności i bezpieczeństwa Państwa.
2.
Przejęcie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, następuje nieodpłatnie; nieruchomość tę terenowy organ administracji państwowej przekazuje w zarząd państwowej jednostce organizacyjnej właściwej ze względu na rodzaj nieruchomości, chyba że była wywłaszczona i podlega zwrotowi.
§  7.
1.
We wniosku o oddanie nieruchomości w zarząd lub użytkowanie należy wskazać:
1)
położenie i powierzchnię nieruchomości z dołączeniem mapy sytuacyjnej,
2)
cel, na jaki nieruchomość ma być wykorzystana.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokumenty stwierdzające zgodność realizacji inwestycji bądź zamierzonego sposobu korzystania z nieruchomości z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w odniesieniu do obiektu wpisanego do rejestru zabytków - również zgodę terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw ochrony zabytków stopnia wojewódzkiego.
§  8.
Decyzja o oddaniu nieruchomości w zarząd lub użytkowanie powinna zawierać:
1)
oznaczenie zarządcy lub użytkownika,
2)
opis nieruchomości według oznaczeń zawartych w ewidencji gruntów z podaniem wartości budynków i urządzeń,
3)
określenie przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, celu, na jaki nieruchomość została oddana w zarząd lub użytkowanie, oraz sposobu korzystania z nieruchomości,
4)
określenie wysokości opłaty za grunt,
5)
oznaczenie czasu trwania zarządu lub użytkowania,
6)
termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  9.
W umowie o przekazaniu nieruchomości określa się:
1)
strony,
2)
terenowy organ administracji państwowej, który udzielił zezwolenia na zawarcie umowy,
3)
położenie nieruchomości i jej oznaczenie według ewidencji gruntów,
4)
cel, na który jest przeznaczona nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
5)
okres trwania zarządu w ramach okresu ustalonego dla jednostki przekazującej,
6)
cenę przekazanej nieruchomości, budynków i urządzeń,
7)
wysokość opłaty za grunt,
8)
termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  10.
O wygaśnięciu zarządu lub użytkowania orzeka organ na wniosek zgłoszony w trybie art. 42 lub z urzędu w wypadkach określonych w art. 41 ust. 2. Decyzja o wygaśnięciu zarządu lub użytkowania powinna ustalać termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  11.
1.
W razie wygaśnięcia zarządu wskutek zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nie pozwalających na dalsze korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób, państwowej jednostce organizacyjnej, która nabyła nieruchomość z własnych środków lub z kredytu bankowego lub z takich środków dokonała nakładów na nieruchomości, przysługuje zwrot kwoty odpowiadającej wartości nieruchomości w dniu jej przejęcia przez terenowy organ administracji państwowej lub zwrot kwoty odpowiadającej wartości nie zamortyzowanych nakładów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy wygaśnięciu użytkowania.
§  12.
1.
Przekazywanie budynków, urządzeń oraz rozpoczętych inwestycji między państwowymi jednostkami organizacyjnymi następuje nieodpłatnie, z wyjątkiem tych, w odniesieniu do których państwowa jednostka organizacyjna poniosła nakłady z kredytu bankowego lub ze środków własnych.
2.
Składniki majątkowe nie wymienione w ust. 1, a także budynki i urządzenia oraz rozpoczęte inwestycje, w odniesieniu do których państwowa jednostka organizacyjna posiada zobowiązania kredytowe lub poniosła nakłady ze środków własnych, mogą być przekazane nieodpłatnie, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności, a obowiązek ich bezpłatnego przekazania został ustalony w umowie.
3.
Nieruchomości nabyte z własnych środków lub z kredytu bankowego są przekazywane odpłatnie.
4.
Przekazanie kredytu następuje za zgodą Narodowego Banku Polskiego.
5. 2
W razie wydania decyzji o wygaśnięciu zarządu lub użytkowania gruntu na wniosek zarządcy lub użytkownika i przekazania tego gruntu w zarząd lub użytkowanie innej jednostce organizacyjnej, rozliczanie kosztów nabycia lub wybudowania budynków i urządzeń oraz rozpoczętych inwestycji poniesionych ze środków własnych lub kredytu bankowego następuje między jednostką, która wystąpiła z wnioskiem o wygaśnięcie zarządu lub użytkowania gruntu, a jednostką, która otrzymała ten grunt.
§  13.
Przy dokonywaniu rozliczeń wymienionych w § 11 i 12 uwzględnia się wzrost wartości budynków i urządzeń oraz składniki majątkowe uzyskane w procesie gospodarowania.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1985 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 12 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.47.240

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywanie rozliczeń z tego tytułu.
Data aktu: 16/09/1985
Data ogłoszenia: 28/10/1985
Data wejścia w życie: 28/10/1985, 01/08/1985