Zmniejszanie milicyjnych emerytur i rent inwalidzkich w razie uzyskiwania dochodów z tytułu wynagrodzenia lub z innych źródeł.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1983 r.
w sprawie zmniejszania milicyjnych emerytur i rent inwalidzkich w razie uzyskiwania dochodów z tytułu wynagrodzenia lub z innych źródeł.

Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zmniejszanie emerytury milicyjnej przewidziane w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210), zwanej dalej "ustawą", nie następuje w razie uzyskiwania przez emeryta określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 17, poz. 80), zwanym dalej "rozporządzeniem":
1)
przychodów nie powodujących zmniejszenia wysokości świadczeń ani zawieszenia prawa do świadczeń; za równorzędne z wykonywaniem przez lekarzy czynności, o których mowa w § 9 pkt 4 rozporządzenia, uważa się czynności wykonywane przez lekarzy na rzecz służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych oraz więziennej służby zdrowia na podstawie umowy zlecenia,
2)
przychodów innych niż wymienione w pkt 1, do wysokości dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia, stosownie do § 2 ust. 1 i § 13 rozporządzenia, obliczonej w stosunku miesięcznym.
§  2.
1.
Przy stosowaniu zmniejszenia emerytury przewidzianego w art. 14 ust. 1 ustawy bierze się pod uwagę:
1)
w razie osiągania zarobku z tytułu zatrudnienia - łączny miesięczny zarobek w gotówce i w naturze, stanowiący podstawę wymiaru emerytury lub renty według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, pomniejszony o podatek od wynagrodzeń i podatek wyrównawczy; do tego zarobku dolicza się kwoty wypłaconego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego,
2)
w razie osiągania dochodu z innych źródeł, podlegającego podatkom:
a)
od wynagrodzeń lub wyrównawczemu - dochód pomniejszony o kwotę tych podatków i koszty uzyskania tego dochodu, obliczony w stosunku miesięcznym,
b)
obrotowemu i dochodowemu lub tylko dochodowemu - dochód ustalony dla wymiaru podatku dochodowego, niezależnie od zwolnień podatkowych, obliczony w stosunku miesięcznym,
c)
gruntowemu - roczny przychód szacunkowy podzielony przez 12.
2.
Jeżeli emeryt osiąga zarobki lub dochody z kilku źródeł określonych w ust. 1, te zarobki i dochody zlicza się.
3.
Wysokość zarobków lub dochodów osiąganych za granicą ustala się w złotych według zasad stosowanych przy wypłacie rent z zagranicy.
§  3.
1.
Jeżeli emeryt osiąga zarobek z tytułu zatrudnienia (§ 2 ust. 1 pkt 1), za podstawę zmniejszenia emerytury przyjmuje się przeciętny miesięczny zarobek z 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia.
2.
Podstawę zmniejszenia emerytury, ustaloną w sposób określony w ust. 1 stosuje się do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym emeryt podjął zatrudnienie.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również przy obliczaniu zmniejszenia emerytury należnej emerytom osiągającym dochód z innych źródeł niż zatrudnienie, podlegający podatkowi od wynagrodzeń i podatkowi wyrównawczemu (§ 2 ust. 1 pkt 2 lit. a).
4.
Jeżeli emeryt uzyskał dochód określony w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub c), za podstawę zmniejszenia emerytury przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód z roku kalendarzowego, w którym emeryt uzyskał ten dochód. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Za podstawę zmniejszenia emerytury na okres każdego dalszego roku kalendarzowego przyjmuje się przeciętny zarobek lub dochód z roku poprzedniego.
§  4.
1.
Emeryturę zmniejszoną w myśl § 3 wypłaca się od najbliższego terminu wypłaty przypadającego po wydaniu decyzji w sprawie jej zmniejszenia.
2.
Jeżeli w okresie poprzedzającym wydanie decyzji, o której mowa w ust. 1, emeryt pobierał emeryturę zmniejszoną do wysokości niższej niż ustalona w decyzji, przysługuje mu wyrównanie świadczenia, jednakże za okres nie dłuższy niż od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana.
§  5.
1.
Jeżeli w okresie, na który ustalono emeryturę zmniejszoną stosownie do § 3, emeryt nie osiąga już zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł powodujących to zmniejszenie, zwłaszcza w razie rozwiązania umowy o pracę, wystąpienia ze spółdzielni pracy, odstąpienia od prowadzenia zakładu rzemieślniczego - wysokość emerytury przypadającej do wypłaty bez tego zmniejszenia ustala się na początek miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym emeryt utracił ten zarobek lub dochód.
2.
W razie podjęcia przez emeryta ponownie zatrudnienia lub uzyskania ponownie dochodu z innych źródeł, stosuje się przepisy § 3 i 4.
3.
W razie zmiany stanowiska pracy lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy w tym samym zakładzie pracy, powodujących zmianę wysokości zarobków, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1 i 2.
§  6.
Przepisy § 1-5 stosuje się odpowiednio do zmniejszenia milicyjnej renty inwalidzkiej w przypadkach, o których mowa w art. 22 ustawy.
§  7.
Rencistom osiągającym w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochody z innych źródeł, będącym inwalidami II grupy, jeżeli ich inwalidztwo nie powstało wskutek wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą w Służbie Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze w myśl przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 1973 r., ani nie jest spowodowane uszkodzeniem wzroku - wysokość przypadających do wypłaty rent ustala się:
1)
do dnia 31 grudnia 1983 r. - bez zmniejszenia ze względu na zarobki lub dochody,
2)
na okres od dnia 1 stycznia 1984 r. do dnia 31 grudnia 1984 r. - z uwzględnieniem przeciętnego miesięcznego zarobku lub dochodu uzyskanego w okresie od dnia 1 lipca 1983 r. do dnia 31 grudnia 1983 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do świadczeń emerytalno-rentowych otrzymywanych począwszy od dnia 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024