Kolumbia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Bogota.1981.03.10.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Bogocie dnia 10 marca 1981 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 10 marca została podpisana w Bogocie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i

Rząd Republiki Kolumbii

dążąc do zacieśnienia więzów przyjaźni między dwoma narodami przez rozszerzanie stosunków w dziedzinach kultury i nauki, uwzględniając cel Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych o wychowaniu społeczeństw w duchu pokoju postanowiły podpisać niniejszą umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać współpracę w dziedzinach kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, kinematografii, sportu i wychowania fizycznego oraz środków masowej informacji.

Artykuł  2

Współpraca w dziedzinach wymienionych w artykule 1 będzie realizowana za pośrednictwem odpowiednich jednostek przez:

1)
współdziałanie między instytucjami kulturalnymi, stowarzyszeniami artystów i twórców, instytucjami naukowymi i oświatowymi, szkołami wyższymi, organizacjami prasy, radia i telewizji oraz organizacjami kultury fizycznej i sportu,
2)
wymianę przedstawicieli kultury i sztuki, nauki i oświaty, artystów, pisarzy, dziennikarzy, filmowców oraz sportowców,
3)
wymianę stypendystów,
4)
przyjmowanie obywateli drugiego państwa na staże w instytucjach naukowych i szkołach wyższych,
5)
wymianę publikacji naukowych, literackich i artystycznych, jak również ich tłumaczenie i wydawanie,
6)
wymianę filmów, nagrań i innych materiałów dla telewizji, radia i prasy,
7)
wymianę utworów muzycznych i teatralnych,
8)
organizowanie pokazów filmowych, nadawanie audycji radiowych, programów telewizyjnych, organizowanie wystaw artystycznych i naukowych przez każdą z Umawiających się Stron na terytorium drugiej, zgodnie z możliwościami i zasadami obowiązującymi w każdym z tych krajów,
9)
organizowanie zawodów sportowych z udziałem sportowców obu państw,
10)
wymianę informacji dotyczących spraw kultury, sztuki, nauki i oświaty, prasy, radia i telewizji, kinematografii oraz kultury fizycznej i sportu.
Artykuł  3

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony korzystanie - zgodnie z obowiązującymi na jej terytorium przepisami - z bibliotek, zbiorów muzealnych, laboratoriów i innych instytucji naukowych, artystycznych, oświatowych i sportowych.

Artykuł  4

Każda z Umawiających się Stron dążyć będzie do pełnego i obiektywnego zapoznawania swego społeczeństwa z życiem, kulturą, geografią i historią narodu drugiej strony.

Artykuł  5

Każda z Umawiających się Stron chronić będzie prawa autorskie do utworów literackich, naukowych i artystycznych drugiej Umawiającej się Strony - zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych, których oba kraje są Stronami, w trybie przewidzianym przez ustawodawstwo wewnętrzne każdego z tych krajów.

Artykuł  6

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony udział w zjazdach, konferencjach, festiwalach międzynarodowych i innych imprezach o charakterze kulturalnym i naukowym odbywających się na jej terytorium.

Artykuł  7

Wszelkie dobra kultury i przedmioty przesyłane z jednego kraju do drugiego, z przeznaczeniem na imprezy artystyczne, kulturalne lub naukowe, przewidziane w ramach niniejszej umowy, będą zwolnione z opłat celnych i innych podatków, o ile nie zostaną wprowadzone do obrotu handlowego.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą dążyć do zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu stopni i tytułów naukowych, świadectw i dyplomów przyznawanych przez odpowiednie instytucje kraju drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  9

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe programy wykonawcze określające dziedziny, formy oraz warunki organizacyjne i finansowe uzgodnionej współpracy.

Artykuł  10

Umowa niniejsza, po spełnieniu wymagań konstytucyjnych i prawnych przez każdą z Umawiających się Stron, wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Artykuł  11

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Bogocie dnia 10 marca 1981 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 12 października 1982 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.51.226

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kolumbia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Bogota.1981.03.10.
Data aktu: 10/03/1981
Data ogłoszenia: 08/09/1983
Data wejścia w życie: 10/08/1983