Zm.: ustawa o podatku obrotowym.

USTAWA
z dnia 28 lipca 1983 r.
o zmianie ustawy o podatku obrotowym.

Art.  1.

W ustawie z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. Nr 53, poz. 338 i z 1976 r. Nr 40, poz. 232) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlega działalność wytwórcza, usługowa i handlowa, wykonywana na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.",

b)
w ust. 2 wyraz "zarobkowa" skreśla się,
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Działalność wymieniona w ust. 1 i 2 podlega opodatkowaniu, jeżeli wykonywana jest w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania świadczeń w sposób częstotliwy, aby mieć stąd główne lub uboczne źródła przychodów, chociażby nawet świadczenie było wykonane jednorazowo. Opodatkowaniu podlega również działalność polegająca chociażby na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytych.",

d)
w ust. 4 wyraz "zarobkowa" skreśla się;
2)
w art. 2 w ust. 1 i 2 wyraz "zarobkowej" skreśla się;
3)
w art. 3:
a)
w ust. 1:
-
pkt 10 skreśla się,
-
dotychczasowy pkt 11 otrzymuje oznaczenie pkt 10,
-
dotychczasowy pkt 12 otrzymuje oznaczenie pkt 11 oraz brzmienie:

"11) sprzedaż po cenach nominalnych znaków opłaty skarbowej, sądowej, notarialnej i paszportowej, znaczków pocztowych oraz urzędowych blankietów wekslowych",

-
dodaje się nowy pkt 12 w brzmieniu:

"12) sprzedaż wyrobów i usług na eksport",

b)
w ust. 3 powołanie "ust. 1 pkt 6 i 11" zastępuje się powołaniem "ust. 1 pkt 6 i 10";
4)
w art. 5 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) wykonywania działalności usługowej w zakresie wolnych zawodów";

5)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. Przy czynnościach wynikających z umowy agencyjnej lub umowy zlecenia doraźnego pośrednictwa albo umowy komisu obrotem jest prowizja i inne wynagrodzenia za wykonane usługi, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli agent lub przyjmujący zlecenie posiada towar lub nim dysponuje, obrotem jest należność, jaka by mu przypadła, gdyby działał we własnym imieniu i na własny rachunek, nawet gdy fakt posiadania towaru wynika z umowy między stronami.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do agentów działających w imieniu i na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.

4. Jeżeli komisant przyjmuje zlecenia bez posiadania właściwego uprawnienia do wykonywania działalności w tym zakresie, obrotem jest całkowita suma należności, jaka by mu przypadła, gdyby działał na własny rachunek.";

6)
art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Art. 10. 1. Stawki podatku obrotowego wynoszą od obrotów z działalności:

1) wytwórczej 10%,

2) usługowej 5%,

3) handlowej 5%.

2. Minister Finansów może, w drodze rozporządzenia, odpowiednio do wysokości stawek podatku obrotowego określonych dla jednostek gospodarki uspołecznionej, ustalać od obrotów z niektórych rodzajów działalności albo ze sprzedaży określonych wyrobów bądź grup wyrobów stawki podatku obrotowego:

1) niższe od wymienionych w ust. 1 oraz określać warunki stosowania tych stawek,

2) wyższe od wymienionych w ust. 1, nie przekraczające jednak 50% obrotu; ograniczenie to nie dotyczy wyrobów objętych szczególnym nadzorem podatkowym oraz wyrobów i usług luksusowych.

3. Jeżeli podatnik wykonuje różne rodzaje działalności, z których obrót podlega opodatkowaniu według różnych stawek, do obrotu z każdego rodzaju działalności stosuje się właściwą stawkę.

4. Minister Finansów określa, w drodze rozporządzenia, stawki podatku obrotowego od obrotów z działalności gospodarczej prowadzonej na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby fizyczne i prawne mające miejsce zamieszkania lub pobytu albo siedzibę za granicą oraz przez obywateli państw obcych mających kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, odpowiednio do wysokości tych stawek określonych dla polskich uspołecznionych i nie uspołecznionych podmiotów gospodarczych.";

7)
po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"Art. 10a. 1. Kwotę należnego podatku obrotowego obniża się o kwotę podatku obrotowego zapłaconego w cenie zużytych przy wykonywaniu działalności surowców i materiałów zakupionych w uspołecznionych jednostkach produkcyjnych i handlu zaopatrzeniowego, w tym także w spółdzielniach rzemieślniczych. Warunkiem zastosowania obniżki jest posiadanie rachunku stwierdzającego zakup surowców i materiałów oraz prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowej przychodu i rozchodu tych surowców i materiałów.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadkach, gdy także jednostki gospodarki uspołecznionej nabywają dane surowce i materiały po cenach z podatkiem obrotowym.";

8)
w art. 11:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1, a ponadto w przepisie tym:
-
po pkt 2 dodaje się nowy pkt 3 w brzmieniu:

"3) określać wypadki, w których obrotem jest wartość towarów",

-
dotychczasowe pkt 3-5 skreśla się,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Minister Finansów, w drodze rozporządzenia, określa wykaz wolnych zawodów, o których mowa w art. 5 pkt 1."

Art.  2.

Opodatkowanie obrotów osiągniętych w okresie do dnia wejścia w życie ustawy następuje według przepisów dotychczasowych.

Art.  3.

Minister Finansów ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o podatku obrotowym, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zachowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  4.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1983 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.42.186

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o podatku obrotowym.
Data aktu: 28/07/1983
Data ogłoszenia: 29/07/1983
Data wejścia w życie: 01/08/1983