Powszechne badania lekarskie dzieci i młodzieży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 czerwca 1976 r.
w sprawie powszechnych badań lekarskich dzieci i młodzeży.

Na podstawie art. 16 ust. 4 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Powszechne badania profilaktyczne.

§  1. 
1. 
Powszechne badania profilaktyczne dzieci i młodzieży obejmują:
1)
kompleksowe badania lekarskie noworodków oraz dzieci i młodzieży w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat,
2)
okresowe badania lekarskie dzieci w wieku do 2 lat,
3)
przeglądowe badania dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
2. 
Celem badań, o których mowa w ust. 1, jest uzyskiwanie indywidualnej oceny stanu zdrowia dzieci i młodzieży oraz stanu zdrowia grup dzieci i młodzieży w określonym wieku, a także ustalenie potrzeb i programu opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3. 
Celem kompleksowych badań lekarskich dzieci i młodzieży w wieku 6, 10, 14 i 18 lat jest ponadto określenie ich stanu zdrowia przy przyjmowaniu do szkoły, w czasie kontynuowania nauki, w związku z wyborem kierunku nauczania i zawodu lub podejmowaniem pracy, a także orzekanie o stanie zdrowia dla celów wychowania fizycznego i sportu szkolnego.
§  2. 
Kompleksowe badania lekarskie przeprowadzają:
1)
badania noworodków w 1 tygodniu życia - jednostka organizacyjna służby zdrowia, w której nastąpił poród, a jeżeli poród miał miejsce poza zakładem służby zdrowia - odpowiednia poradnia w terminie 3 dni od daty zawiadomienia o urodzeniu,
2)
badania dzieci w wieku 2 i 4 lat - poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania dziecka,
3)
badania dzieci mających uczęszczać i uczęszczających do szkoły - poradnie właściwe ze względu na siedzibę szkoły,
4)
badania pracowników młodocianych i młodzieży uczęszczającej do szkół zawodowych objętych opieką przemysłowej służby zdrowia - przychodnie przyzakładowe lub międzyzakładowe, właściwe ze względu na miejsce pracy lub nauki,
5)
badania dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych - pracownicy medyczni sprawujący opiekę zdrowotną w danej placówce,
6)
badania pozostałej młodzieży nie objętej pkt 4 i 5 - poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania.
§  3. 
Okresowe badania lekarskie dzieci do lat 2 przeprowadzają poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, z tym że badania okresowe dziecka w 1 miesiącu życia przeprowadza się w domu, w którym dziecko mieszka (przebywa).
§  4. 
Przeglądowe badania dzieci i młodzieży przeprowadzają pielęgniarki lub higienistki szkolne, uwzględniając przy ich przeprowadzaniu informacje szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  5. 
1. 
Terminy badań noworodków oraz dzieci w wieku 2 i 4 lat powinny być podawane do wiadomości rodziców lub opiekunów przez właściwą ze względu na miejsce zamieszkania poradnię lub placówkę resortowej służby zdrowia. Badania te powinny być przeprowadzane w godzinach umożliwiających obecność rodziców lub opiekunów bez odrywania ich od pracy.
2. 
Terminy badań dzieci i młodzieży powinny być uzgodnione z dyrektorami szkół lub dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych, a w odniesieniu do pracowników młodocianych - z kierownikami właściwych zakładów pracy.
§  6. 
1. 
Wyniki powszechnych badań profilaktycznych powinny być wpisane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej i przechowywanej przez pracowników medycznych prowadzących te badania.
2. 
W razie zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zmiany szkoły lub jej ukończenia dokumentacja lekarska powinna być przekazana właściwej komórce podstawowej opieki zdrowotnej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Rozdział  2

Badania lekarskie na potrzeby szkoły

lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  7. 
Badania lekarskie na potrzeby szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej mają na celu w szczególności ocenę:
1)
stanu zdrowia i rozwoju dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego,
2)
stanu zdrowia i rozwoju dzieci wstępujących do I klas szkół podstawowych,
3)
stanu zdrowia dla celów poradnictwa wychowawczego i zawodowego,
4)
stanu zdrowia dla celów wychowania fizycznego i sportu szkolnego,
5)
stanu zdrowia dla celów kwalifikowania dzieci do różnych form zorganizowanego wypoczynku,
6)
stanu zdrowia ucznia po nieobecności w szkole z powodu choroby trwającej ponad 5 dni.
§  8. 
Badania określone w § 7 przeprowadza się na wniosek szkoły, poradni wychowawczo-zawodowej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ucznia lub przedstawiciela ustawowego ucznia. Badania te przeprowadza poradnia szkolna albo poradnia dla dzieci lub ośrodek zdrowia, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania (pobytu) lub siedzibę szkoły albo placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  9. 
W wyniku przeprowadzonych badań lekarz wydaje orzeczenie. Treść orzeczenia powinna być przekazana wnioskodawcy w formie zaświadczenia lub wpisu w odpowiednim dokumencie.

Rozdział  3

Przepisy wspólne.

§  10. 
Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzenia badań pomocniczych lub specjalistycznych, których lekarz przeprowadzający badania określone w § 1 i 7 nie może przeprowadzić we własnym zakresie, badania takie na podstawie skierowania tego lekarza przeprowadza odpowiednia placówka specjalistyczna służby zdrowia. W razie potrzeby lekarz może zasięgnąć opinii poradni wychowawczo-zawodowej.
§  11. 
W razie stwierdzenia odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia lekarz przeprowadzający badania, o którym mowa w § 1 ust. 1 i w § 7, powinien ustalić program postępowania zapobiegawczego lub rehabilitacyjnego oraz zawiadomić rodziców lub opiekunów.
§  12. 
Organizacja powszechnych badań lekarskich przewidzianych w rozporządzeniu oraz nadzór nad ich przeprowadzeniem należy do zespołu opieki zdrowotnej lub odpowiedniej placówki resortowej służby zdrowia, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, nauki lub pracy osoby podlegającej badaniu.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  13. 
W rozumieniu niniejszego rozporządzenia przez "placówki opiekuńczo-wychowawcze" należy rozumieć w szczególności:
1)
żłobki,
2)
domy małego dziecka,
3)
placówki wychowania przedszkolnego,
4)
domy pomocy społecznej dla dzieci niedorozwiniętych umysłowo,
5)
specjalne zakłady i ośrodki szkolno-wychowawcze,
6)
pogotowie opiekuńczo-wychowawcze,
7)
domy dziecka,
8)
zakłady wychowawcze,
9)
zakłady poprawcze,
10)
schroniska dla nieletnich.
§  14. 
Zasady i tryb przeprowadzania badań lekarskich dzieci i młodzieży z odchyleniami i zaburzeniami rozwojowymi, orzekania oraz kwalifikowania ich do kształcenia specjalnego lub pomocy korekcyjno-wyrównawczej i wychowawczej regulują odrębne przepisy.
§  15. 
Rozporządzenie nie narusza przepisów o badaniach profilaktycznych pracowników.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1976 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.25.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powszechne badania lekarskie dzieci i młodzieży.
Data aktu: 24/06/1976
Data ogłoszenia: 14/07/1976
Data wejścia w życie: 01/08/1976