Powszechne badania lekarskie dzieci i młodzieży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 czerwca 1976 r.
w sprawie powszechnych badań lekarskich dzieci i młodzeży.

Na podstawie art. 16 ust. 4 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Powszechne badania profilaktyczne.

§  1. 
1. 
Powszechne badania profilaktyczne dzieci i młodzieży obejmują:
1)
kompleksowe badania lekarskie noworodków oraz dzieci i młodzieży w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat,
2)
okresowe badania lekarskie dzieci w wieku do 2 lat,
3)
przeglądowe badania dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
2. 
Celem badań, o których mowa w ust. 1, jest uzyskiwanie indywidualnej oceny stanu zdrowia dzieci i młodzieży oraz stanu zdrowia grup dzieci i młodzieży w określonym wieku, a także ustalenie potrzeb i programu opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3. 
Celem kompleksowych badań lekarskich dzieci i młodzieży w wieku 6, 10, 14 i 18 lat jest ponadto określenie ich stanu zdrowia przy przyjmowaniu do szkoły, w czasie kontynuowania nauki, w związku z wyborem kierunku nauczania i zawodu lub podejmowaniem pracy, a także orzekanie o stanie zdrowia dla celów wychowania fizycznego i sportu szkolnego.
§  2. 
Kompleksowe badania lekarskie przeprowadzają:
1)
badania noworodków w 1 tygodniu życia - jednostka organizacyjna służby zdrowia, w której nastąpił poród, a jeżeli poród miał miejsce poza zakładem służby zdrowia - odpowiednia poradnia w terminie 3 dni od daty zawiadomienia o urodzeniu,
2)
badania dzieci w wieku 2 i 4 lat - poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania dziecka,
3)
badania dzieci mających uczęszczać i uczęszczających do szkoły - poradnie właściwe ze względu na siedzibę szkoły,
4)
badania pracowników młodocianych i młodzieży uczęszczającej do szkół zawodowych objętych opieką przemysłowej służby zdrowia - przychodnie przyzakładowe lub międzyzakładowe, właściwe ze względu na miejsce pracy lub nauki,
5)
badania dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych - pracownicy medyczni sprawujący opiekę zdrowotną w danej placówce,
6)
badania pozostałej młodzieży nie objętej pkt 4 i 5 - poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania.
§  3. 
Okresowe badania lekarskie dzieci do lat 2 przeprowadzają poradnie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, z tym że badania okresowe dziecka w 1 miesiącu życia przeprowadza się w domu, w którym dziecko mieszka (przebywa).
§  4. 
Przeglądowe badania dzieci i młodzieży przeprowadzają pielęgniarki lub higienistki szkolne, uwzględniając przy ich przeprowadzaniu informacje szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  5. 
1. 
Terminy badań noworodków oraz dzieci w wieku 2 i 4 lat powinny być podawane do wiadomości rodziców lub opiekunów przez właściwą ze względu na miejsce zamieszkania poradnię lub placówkę resortowej służby zdrowia. Badania te powinny być przeprowadzane w godzinach umożliwiających obecność rodziców lub opiekunów bez odrywania ich od pracy.
2. 
Terminy badań dzieci i młodzieży powinny być uzgodnione z dyrektorami szkół lub dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych, a w odniesieniu do pracowników młodocianych - z kierownikami właściwych zakładów pracy.
§  6. 
1. 
Wyniki powszechnych badań profilaktycznych powinny być wpisane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej i przechowywanej przez pracowników medycznych prowadzących te badania.
2. 
W razie zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zmiany szkoły lub jej ukończenia dokumentacja lekarska powinna być przekazana właściwej komórce podstawowej opieki zdrowotnej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Rozdział  2

Badania lekarskie na potrzeby szkoły

lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  7. 
Badania lekarskie na potrzeby szkoły lub placówki opiekuńczo-wychowawczej mają na celu w szczególności ocenę:
1)
stanu zdrowia i rozwoju dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego,
2)
stanu zdrowia i rozwoju dzieci wstępujących do I klas szkół podstawowych,
3)
stanu zdrowia dla celów poradnictwa wychowawczego i zawodowego,
4)
stanu zdrowia dla celów wychowania fizycznego i sportu szkolnego,
5)
stanu zdrowia dla celów kwalifikowania dzieci do różnych form zorganizowanego wypoczynku,
6)
stanu zdrowia ucznia po nieobecności w szkole z powodu choroby trwającej ponad 5 dni.
§  8. 
Badania określone w § 7 przeprowadza się na wniosek szkoły, poradni wychowawczo-zawodowej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ucznia lub przedstawiciela ustawowego ucznia. Badania te przeprowadza poradnia szkolna albo poradnia dla dzieci lub ośrodek zdrowia, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania (pobytu) lub siedzibę szkoły albo placówki opiekuńczo-wychowawczej.
§  9. 
W wyniku przeprowadzonych badań lekarz wydaje orzeczenie. Treść orzeczenia powinna być przekazana wnioskodawcy w formie zaświadczenia lub wpisu w odpowiednim dokumencie.

Rozdział  3

Przepisy wspólne.

§  10. 
Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzenia badań pomocniczych lub specjalistycznych, których lekarz przeprowadzający badania określone w § 1 i 7 nie może przeprowadzić we własnym zakresie, badania takie na podstawie skierowania tego lekarza przeprowadza odpowiednia placówka specjalistyczna służby zdrowia. W razie potrzeby lekarz może zasięgnąć opinii poradni wychowawczo-zawodowej.
§  11. 
W razie stwierdzenia odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia lekarz przeprowadzający badania, o którym mowa w § 1 ust. 1 i w § 7, powinien ustalić program postępowania zapobiegawczego lub rehabilitacyjnego oraz zawiadomić rodziców lub opiekunów.
§  12. 
Organizacja powszechnych badań lekarskich przewidzianych w rozporządzeniu oraz nadzór nad ich przeprowadzeniem należy do zespołu opieki zdrowotnej lub odpowiedniej placówki resortowej służby zdrowia, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, nauki lub pracy osoby podlegającej badaniu.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  13. 
W rozumieniu niniejszego rozporządzenia przez "placówki opiekuńczo-wychowawcze" należy rozumieć w szczególności:
1)
żłobki,
2)
domy małego dziecka,
3)
placówki wychowania przedszkolnego,
4)
domy pomocy społecznej dla dzieci niedorozwiniętych umysłowo,
5)
specjalne zakłady i ośrodki szkolno-wychowawcze,
6)
pogotowie opiekuńczo-wychowawcze,
7)
domy dziecka,
8)
zakłady wychowawcze,
9)
zakłady poprawcze,
10)
schroniska dla nieletnich.
§  14. 
Zasady i tryb przeprowadzania badań lekarskich dzieci i młodzieży z odchyleniami i zaburzeniami rozwojowymi, orzekania oraz kwalifikowania ich do kształcenia specjalnego lub pomocy korekcyjno-wyrównawczej i wychowawczej regulują odrębne przepisy.
§  15. 
Rozporządzenie nie narusza przepisów o badaniach profilaktycznych pracowników.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1976 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.25.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powszechne badania lekarskie dzieci i młodzieży.
Data aktu: 24/06/1976
Data ogłoszenia: 14/07/1976
Data wejścia w życie: 01/08/1976