Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalnianie młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 21 października 1974 r.
w sprawie zatrudniania osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalniania młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.

Na podstawie art. 191 § 5 pkt 2 i 3 oraz art. 200 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zatrudnianie osób nie mających 15 lat, które ukończyły szkołę podstawową.

§  1.
1.
Osoba w wieku powyżej 14 lat, a przed ukończeniem 15 lat, która ukończyła szkołę podstawową, może być na wniosek ustawowego przedstawiciela zatrudniona w celu nauki zawodu.
2.
Jeżeli osoba określona w ust. 1 jest inwalidą, może być zatrudniona w spółdzielczości inwalidzkiej w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
§  2.
Osoba, o której mowa w § 1, może być zatrudniona, jeżeli przedstawi zaświadczenie właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, stwierdzające, że podjęcie pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy nie zagraża jej zdrowiu.

Rozdział  2.

Zwolnienie od obowiązku przygotowania zawodowego.

§  3.
Młodociany w wieku powyżej 16 lat, nie posiadający kwalifikacji zawodowych i nie kontynuujący nauki w szkole ponadpodstawowej pomimo zastosowania środków wychowawczych, może być zatrudniony przez uspołeczniony zakład pracy przy pracach prostych i porządkowych, nie związanych z obsługą maszyn i agregatów, jeżeli ten rodzaj zatrudnienia jest zgodny z interesem społecznym i dobrem młodocianego.
§  4.
Zakłady pracy mogą zatrudniać młodocianych na stanowiskach pracy, o których mowa w § 3, na podstawie:
1)
zaświadczenia właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, że ten rodzaj pracy nie zagraża zdrowiu młodocianego, oraz
2)
skierowania lub zgody właściwego dla siedziby zakładu pracy organu administracji państwowej stopnia powiatowego.
§  5.
Zakład pracy może zatrudniać młodocianych przy pracach, o których mowa w § 3, pod warunkiem wyznaczenia spośród załogi doświadczonego pracownika w celu sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, o pracach wzbronionych młodocianym oraz o szczególnej ochronie ich zdrowia.

Rozdział  3.

Zwolnienie młodocianych od obowiązku dokształcania się.

§  6.
1.
Młodociani, o których mowa w § 3, nie są obowiązani do dokształcania się zawodowego lub w zakresie średniej szkoły ogólnokształcącej, jeżeli są zatrudnieni przy pracach prostych lub porządkowych.
2.
Jeżeli młodociany jest zatrudniony przy pracach wymienionych w ust. 1 i z własnej inicjatywy dokształca się w szkole zawodowej lub w średniej szkole ogólnokształcącej, zakład pracy obowiązany jest umożliwić mu branie udziału w zajęciach szkolnych według zasad określonych w art. 198 i w art. 202 § 3 i 4 Kodeksu pracy.
§  7.
1.
Młodociani zatrudnieni w celu przyuczenia do określonych prac oraz osoby, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą być zwolnieni od obowiązku dokształcania się, jeżeli kontynuowanie przez nich nauki napotyka na istotne trudności z powodu:
1)
braku możliwości dokształcania się w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy młodocianego albo w innej pobliskiej miejscowości,
2)
ograniczonych zdolności umysłowych młodocianego lub jego stanu zdrowia, stwierdzonych przez właściwy zakład społecznej służby zdrowia,
3)
przeszkód wynikających ze szczególnej sytuacji osobistej młodocianego.
2.
Zwolnień, o których mowa w ust. 1, udzielają właściwe ze względu na miejsce zamieszkania młodocianych organy administracji państwowej stopnia powiatowego. Zwolnienia wydawane są na wniosek ustawowych przedstawicieli młodocianych lub zatrudniających ich zakładów pracy.
§  8.
Zwolnienie od obowiązku dokształcania się nie może być udzielane młodocianym zatrudnionym w celu nauki zawodu oraz osobom, o których mowa w § 1 ust. 1.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  9.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 25 października 1960 r. w sprawie zatrudniania młodocianych w charakterze gońców i sprzątaczek (Dz. U. Nr 47, poz. 290).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.43.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalnianie młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się.
Data aktu: 21/10/1974
Data ogłoszenia: 18/11/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975