Cypr-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury. Nikozja.1973.02.01.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Cypru o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury,
podpisana w Nikozji dnia 1 lutego 1973 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 1 lutego 1973 roku została podpisana w Nikozji Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Cypru o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI CYPRU O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINACH NAUKI, OŚWIATY I KULTURY

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Cypru,

kierowane pragnieniem rozwinięcia i umocnienia przyjacielskich stosunków i współpracy pomiędzy narodami obu krajów,

pragnąc popierać wymianę informacji o osiągnięciach obu narodów w dziedzinach nauki, oświaty, kultury, sztuki, prasy, radia, telewizji i sportu,

kierowane zasadami wzajemnego poszanowania narodowej suwerenności i niepodległości, równości praw i nieingerowania w sprawy wewnętrzne drugiej Strony,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę.

Artykuł  1

Obie Umawiające się Strony będą popierać i rozszerzać współpracę między naukowymi i naukowo-badawczymi instytucjami swoich krajów poprzez:

a)
wymianę wizyt naukowców i badaczy dla przeprowadzania studiów, badań, zbierania dokumentacji i wygłaszania wykładów;
b)
wymianę książek, publikacji i innych materiałów naukowych.
Artykuł  2

Obie Umawiające się Strony będą popierać rozwijanie stosunków w dziedzinie oświaty poprzez:

a)
popieranie współpracy między instytucjami oświatowymi wszystkich szczebli;
b)
przyznawanie stypendiów, w miarę możliwości na zasadach wzajemności, na studia i kursy szkoleniowe, zgodnie z odpowiednimi, obowiązującymi w obu krajach przepisami i ustaloną procedurą;
c)
wymianę wizyt profesorów i nauczycieli w celu wygłaszania wykładów na tematy z dziedziny oświaty;
d)
wymianę dla celów oświatowych materiałów i informacji odnoszących się do ekonomii, geografii, historii i kultury obu krajów;
e)
wymianę publikacji specjalistycznych i innych materiałów informacyjnych z dziedziny oświaty.
Artykuł  3

Każda z Umawiających się Stron będzie uznawała, zgodnie ze swoimi przepisami, stopnie naukowe, tytuły, świadectwa i dyplomy, przyznane lub wydawane przez właściwe władze drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  4

Obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinach literatury, teatru, muzyki, sztuk plastycznych, filmu, jak również w innych dziedzinach kultury poprzez:

a)
wymianę wizyt pisarzy, artystów, kompozytorów, aktorów, producentów filmowych oraz innych specjalistów;
b)
wymianę zespołów artystycznych i artystów indywidualnych na koncerty i inne występy;
c)
organizowanie na zasadzie wzajemności wystaw z dziedziny kultury, nauki i sztuki;
d)
organizowanie naukowych, kulturalnych i artystycznych imprez, mających na celu lepsze zrozumienie kulturalnego dziedzictwa każdej ze Stron.
Artykuł  5

Obie Umawiające się Strony będą, na prośbę drugiej Strony i w miarę możliwości, udzielać sobie wzajemnie pomocy w dziedzinach nauki, oświaty, sztuki i kultury poprzez wymianę specjalistów.

Wymiana specjalistów będzie dokonywana w oparciu o porozumienia. Porozumienia te będą określały szczegółowe warunki dotyczące działalności i funkcji tych specjalistów.

Artykuł  6

Obie Umawiające się Strony będą ułatwiać rozwijanie stosunków i kontaktów między muzeami, bibliotekami i innymi instytucjami kultury poprzez wymianę książek, innych publikacji i mikrofilmów.

Artykuł  7

Obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę między agencjami prasowymi oraz instytucjami radia i telewizji swoich krajów, jak również wymianę wizyt dziennikarzy.

Artykuł  8

Obie Umawiające się Strony będą popierać rozwijanie wymiany w dziedzinie turystyki krajoznawczej, nawiązywanie wzajemnych kontaktów w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu oraz będą ułatwiać współpracę między organizacjami sportowymi i młodzieżowymi.

Artykuł  9

Każda z Umawiających się Stron będzie zapraszać, w miarę możliwości, przedstawicieli drugiej Umawiającej się Strony na festiwale, kongresy naukowe i oświatowe, konferencje, seminaria i inne spotkania specjalistyczne o charakterze międzynarodowym, które odbywać się będą w jej kraju. Zaproszenia będą zawsze przekazywane drogą dyplomatyczną.

Artykuł  10

Każda z Umawiających się Stron będzie udzielać wszelkich możliwych ułatwień i pomocy obywatelom kraju drugiej Umawiającej się Strony, którzy w ramach niniejszej Umowy będą przebywać w jej kraju.

Artykuł  11

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą ustalać w drodze negocjacji programy wykonawcze, w każdym wypadku na określone okresy czasu, precyzujące konkretne projekty współpracy oraz postanowienia finansowe.

Programy wykonawcze będą przygotowywane i negocjowane przez komisję mieszaną, składającą się z równej liczby członków każdej z Umawiających się Stron. Komisja będzie spotykać się na przemian w Warszawie i w Nikozji i obie Strony będą mogły zapraszać na jej posiedzenia swoich ekspertów.

W okresach między sesjami komisji ustalone programy wykonawcze będą mogły ulegać zmianom w wyniku konsultacji prowadzonych w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  12

Niniejsza Umowa podlega przyjęciu, zgodnie z ustawodawstwem każdej z Umawiających się Stron. Każda z Umawiających się Stron powiadomi notą drugą Stronę o spełnieniu wymagań proceduralnych przewidzianych przez jej ustawodawstwo dla wejścia w życie niniejszej Umowy. Umowa wejdzie w życie w dniu późniejszej z tych notyfikacji.

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu lat i podlega automatycznemu przedłużaniu z końcem każdego pięcioletniego okresu na dalsze pięć lat, jeżeli nie zostanie wypowiedziana na piśmie przez jedną z Umawiających się Stron nie później niż na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Z chwilą wygaśnięcia niniejszej Umowy obie Umawiające się Strony ustalą w drodze negocjacji procedurę dla wykonania postanowień podjętych przed wygaśnięciem Umowy i przedsięwzięć, zapoczątkowanych w okresie obowiązywania Umowy.

Sporządzono w Nikozji, dnia 1 lutego tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego trzeciego roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 7 lutego 1974 roku.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.23.136

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Cypr-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury. Nikozja.1973.02.01.
Data aktu: 01/02/1973
Data ogłoszenia: 25/06/1974
Data wejścia w życie: 10/04/1974