Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1973 r.
w sprawie stosowania przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Placówki handlowe i usługowe jednostek gospodarki uspołecznionej, wytypowane przez terenowe organy administracji państwowej zgodnie z ogólnymi zasadami ustalonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, obowiązane są przyjmować zapłatę za towary i usługi czekami wystawionymi przez osoby fizyczne, będące posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO).
2.
Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą czekami z tych rachunków regulować również we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (dostawa energii elektrycznej, gazu, telefon, najem lokali i inne) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
3.
Dolną i górną granicę czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO oraz warunki posługiwania się tymi czekami przy regulowaniu należności określa umowa rachunku bankowego, zawarta między posiadaczem rachunku a PKO.
4. 2
Posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO może być osoba fizyczna, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
pobiera wynagrodzenie za pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej albo w innej jednostce lub instytucji państwowej bądź jest członkiem związku twórczego albo członkiem cechu rzemieślniczego lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług, bądź też pobiera emeryturę lub rentę,
3)
zabezpieczy dokonywanie wpłat na rachunek w wysokości i trybie wskazanym w umowie rachunku bankowego.
5.
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PKO nie mogą być otwierane dla:
1)
pracowników sezonowych,
2)
pracowników w okresie próbnym,
3)
pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z mającym nastąpić przejściem na emeryturę lub rentę,
4) 3
osób nie zameldowanych na pobyt stały,
5)
osób w wieku przedpoborowym i poborowym, chyba że zostały zwolnione od obowiązku służby wojskowej.
6.
PKO może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
§  2.
PKO odpowiada wobec jednostek gospodarki uspołecznionej, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, za pokrycie czeków przyjętych przez te jednostki z zachowaniem obowiązujących przepisów.
§  3.
1.
Czek jest ważny 10 dni od daty wystawienia, nie wliczając w to dnia wystawienia.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej przyjmująca zapłatę czekiem jest obowiązana przekazać przyjęty czek do oddziału banku prowadzącego jej rachunek główny (bieżący) przed upływem terminu ważności czeku.
3.
Tryb rozliczeń między bankiem prowadzącym rachunek jednostki gospodarki uspołecznionej a PKO z tytułu przyjętych czeków ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem PKO.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej dokonujące wypłat wynagrodzeń lub innych należności swym pracownikom, będącym posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO, obowiązane są przelewać na te rachunki całość lub część tych należności, stosownie do dyspozycji pracowników, przesłanych przez PKO.
2.
Przy dokonywaniu przelewów jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
dokonują w liście płac potrąceń w wysokości wynikającej z wystawionych przez pracowników dyspozycji,
2)
składają w oddziale banku finansującego zbiorcze polecenie przelewu na rachunek właściwego oddziału PKO i równocześnie przesyłają do tego oddziału imienny wykaz pracowników, którym dokonano potrącenia całości lub części wynagrodzenia, z podaniem numerów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz wysokości potrąconych kwot; czynności powinny być wykonane w takim czasie, aby pracownicy w dniu wypłaty wynagrodzeń mogli dysponować przelaną kwotą,
3)
w razie niemożności dokonania potrącenia i przelewu w wysokości wynikającej z dyspozycji pracownika dokonują przelewu części wynagrodzenia, informując o przyczynach właściwy oddział PKO.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
3 § 1 ust. 5 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.42.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.
Data aktu: 06/10/1973
Data ogłoszenia: 20/10/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974