Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1973 r.
w sprawie stosowania przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Placówki handlowe i usługowe jednostek gospodarki uspołecznionej, wytypowane przez terenowe organy administracji państwowej zgodnie z ogólnymi zasadami ustalonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, obowiązane są przyjmować zapłatę za towary i usługi czekami wystawionymi przez osoby fizyczne, będące posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO).
2.
Posiadacze rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą czekami z tych rachunków regulować również we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO oraz placówkach pocztowych należności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (dostawa energii elektrycznej, gazu, telefon, najem lokali i inne) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
3.
Dolną i górną granicę czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO oraz warunki posługiwania się tymi czekami przy regulowaniu należności określa umowa rachunku bankowego, zawarta między posiadaczem rachunku a PKO.
4. 2
Posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO może być osoba fizyczna, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
pobiera wynagrodzenie za pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej albo w innej jednostce lub instytucji państwowej bądź jest członkiem związku twórczego albo członkiem cechu rzemieślniczego lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług, bądź też pobiera emeryturę lub rentę,
3)
zabezpieczy dokonywanie wpłat na rachunek w wysokości i trybie wskazanym w umowie rachunku bankowego.
5.
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PKO nie mogą być otwierane dla:
1)
pracowników sezonowych,
2)
pracowników w okresie próbnym,
3)
pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z mającym nastąpić przejściem na emeryturę lub rentę,
4) 3
osób nie zameldowanych na pobyt stały,
5)
osób w wieku przedpoborowym i poborowym, chyba że zostały zwolnione od obowiązku służby wojskowej.
6.
PKO może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
§  2.
PKO odpowiada wobec jednostek gospodarki uspołecznionej, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, za pokrycie czeków przyjętych przez te jednostki z zachowaniem obowiązujących przepisów.
§  3.
1.
Czek jest ważny 10 dni od daty wystawienia, nie wliczając w to dnia wystawienia.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej przyjmująca zapłatę czekiem jest obowiązana przekazać przyjęty czek do oddziału banku prowadzącego jej rachunek główny (bieżący) przed upływem terminu ważności czeku.
3.
Tryb rozliczeń między bankiem prowadzącym rachunek jednostki gospodarki uspołecznionej a PKO z tytułu przyjętych czeków ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem PKO.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej dokonujące wypłat wynagrodzeń lub innych należności swym pracownikom, będącym posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO, obowiązane są przelewać na te rachunki całość lub część tych należności, stosownie do dyspozycji pracowników, przesłanych przez PKO.
2.
Przy dokonywaniu przelewów jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
dokonują w liście płac potrąceń w wysokości wynikającej z wystawionych przez pracowników dyspozycji,
2)
składają w oddziale banku finansującego zbiorcze polecenie przelewu na rachunek właściwego oddziału PKO i równocześnie przesyłają do tego oddziału imienny wykaz pracowników, którym dokonano potrącenia całości lub części wynagrodzenia, z podaniem numerów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz wysokości potrąconych kwot; czynności powinny być wykonane w takim czasie, aby pracownicy w dniu wypłaty wynagrodzeń mogli dysponować przelaną kwotą,
3)
w razie niemożności dokonania potrącenia i przelewu w wysokości wynikającej z dyspozycji pracownika dokonują przelewu części wynagrodzenia, informując o przyczynach właściwy oddział PKO.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.
3 § 1 ust. 5 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1974 r. (Dz.U.74.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1974 r., z tym że otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w PKO i przyjmowanie zapłaty czekami z tych rachunków na terenie województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego nastąpi od dnia 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.42.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej formy bezgotówkowej w rozliczeniach z osobami fizycznymi, będącymi posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Powszechnej Kasie Oszczędności.
Data aktu: 06/10/1973
Data ogłoszenia: 20/10/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974