Zadrzewienia dróg publicznych objętych zakresem działania Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 2 grudnia 1972 r.
w sprawie zadrzewień dróg publicznych objętych zakresem działania Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 20, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do dróg publicznych, określonych w art. 14 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 20, poz. 90), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Drogi, ulice i place, zwane dalej "drogami", należy obsadzać drzewami i krzewami w celu:
1)
zapewnienia warunków zdrowotnych ludności przez poprawę czystości powietrza oraz ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem,
2)
podniesienia wyglądu estetycznego otoczenia dróg i wprowadzenia elementów dekoracyjnych w krajobrazie miast i wsi.
§  3.
Zadania zarządów dróg określone w art. 28 ustawy należą do organów do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska prezydiów rad narodowych, zwanych dalej "organami do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska", oraz naczelników gmin.
§  4.
Roczne i wieloletnie plany obsadzania drzewami i krzewami dróg należy podawać do wiadomości państwowym jednostkom organizacyjnym eksploatującym sieci energetyczne, łączności, wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, gazownicze lub komunikacyjne.
§  5.
1.
Obsadzanie dróg drzewami lub krzewami przy ich budowie i przebudowie może być dokonywane tylko na podstawie projektów technicznych inwestycji zatwierdzonych przez właściwe organy.
2.
Projekty wymienione w ust. 1, dotyczące obsadzenia drzewami i krzewami odcinków dróg przelotowych w granicach miast nie stanowiących powiatów oraz w granicach wsi, należy uzgadniać z właściwymi zarządami dróg.
§  6.
1.
Drzewa i krzewy powinny być sadzone przy wszystkich drogach, jeżeli pozwalają na to warunki techniczne zagospodarowania nadziemnego i podziemnego, jak również względy ekonomiczne.
2.
Na drogach nowo projektowanych lub modernizowanych najmniejsza szerokość pasa ziemi dla jednego rzędu drzew, w którym są zabronione wykopy, wynosi 3 m.
§  7.
1.
Drzewa i krzewy przy drogach powinny być sadzone i utrzymywane w odległościach takich, by nie zakłócały ruchu drogowego i nie utrudniały warunków zamieszkiwania.
2.
Drzewa i krzewy powinny być sadzone na gruntach przyległych do istniejącej drogi, gdy w wieloletnim planie gospodarczym jest przewidziane poszerzenie jej korony lub gdy istniejące w dotychczasowych pasach przydrożnych drzewa i krzewy w wyniku poszerzenia drogi podlegają usunięciu.
3.
O zamierzonym obsadzeniu drzewami i krzewami gruntów przyległych do drogi organ do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnik gminy zawiadamia zainteresowanych właścicieli gruntów przyległych co najmniej na rok przed terminem zamierzonego sadzenia.
4.
Drogi obsadzone drzewami nieprawidłowo należy w miarę możliwości zadrzewiać zgodnie z przepisami rozporządzenia.
§  8.
1.
Organy do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnicy gmin zapewniają stałą pielęgnację drzew i krzewów znajdujących się w obrębie pasa drogowego odpowiednio do istniejących warunków lokalnych, uwzględniając konieczność jednoczesnego stosowania:
1)
zabiegów agrotechnicznych,
2)
ochrony przed chorobami i szkodnikami,
3)
zabiegów pielęgnacyjnych,
4)
ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi,
5)
zasad bezpieczeństwa publicznego.
2.
Prowadzący roboty budowlane wzdłuż dróg jest obowiązany:
1)
zawiadomić o zamierzonych robotach odpowiedni organ do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnika gminy,
2)
zabezpieczyć zadrzewienia (zakrzewienia) przydrożne przed uszkodzeniem,
3)
stosować się do wskazówek organu do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnika gminy.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w razie wykonywania robót nawierzchniowych bez zmiany szerokości jezdni.
§  9.
1.
Cięcie koron drzew niezbędne w związku z eksploatacją przewodów nadziemnych i budynków, jak również w związku z ustawianiem znaków drogowych, oświetlaniem dróg oraz w innych koniecznych wypadkach, może być dokonywane tylko za zgodą organu do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnika gminy i pod ich nadzorem albo przez przedsiębiorstwa lub zakłady zieleni.
2.
Usuwanie drzew i krzewów ze względów bezpieczeństwa, zdrowotnych lub estetycznych oraz drzew wykazujących objawy chorobowe może być dokonywane za zgodą organu do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnika gminy.
3.
Poza wypadkami określonymi w ust. 1 i 2 usunięciu podlegają:
1)
drzewa i krzewy martwe,
2)
wywroty,
3)
drzewa i krzewy, których pozostawienie utrudniałoby lub uniemożliwiałoby przebudowę drogi,
4)
drzewa i krzewy, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu na drodze przez ograniczenie widoczności na odległość mniejszą niż określona odpowiednim normatywem technicznym,
5)
drzewa i krzewy, których utrzymanie uniemożliwia właściwą eksploatację lub korzystanie z drogi,
6)
drzewa i krzewy, których usunięcie wynika z realizacji planów odmłodzenia lub modernizacji.
4.
Usuniecie drzewa będącego pomnikiem przyrody może być dokonane tylko w koniecznych wypadkach i wymaga uzyskania przez organ do spraw gospodarki terenowej i ochrony środowiska lub naczelnika gminy zgody organu do spraw ochrony przyrody prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  10.
Zabrania się na drogach:
1)
samowolnego usuwania drzew i krzewów, ścinania ich gałęzi oraz zrywania i strącania kwiatów, owoców i nasion,
2)
niszczenia i uszkadzania drzew i krzewów, łamania ich gałęzi, obdzierania kory, łamania pali służących do ochrony drzew,
3)
rozkopywania ziemi w odległości mniejszej niż 1,5 m od drzew i krzewów,
4)
sypania soli albo innych środków chemicznych lub polewania (posypywania) nimi chodników i ziemi wokół drzew i krzewów,
5)
składania pod drzewami i krzewami śniegu i nieczystości pochodzących z nawierzchni dróg oczyszczanych środkami chemicznymi.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.51.332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zadrzewienia dróg publicznych objętych zakresem działania Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
Data aktu: 02/12/1972
Data ogłoszenia: 11/12/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1973