Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz górnicza inwalidzka renta wyrównawcza.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1968 r.
w sprawie określenia przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz w sprawie górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej.

Na podstawie art. 15 ust. 4 i art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19) oraz art. 62 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów, uprawnionym do górniczych rent inwalidzkich, którzy nie mogą uzyskać pracy odpowiedniej do ich stanu zdrowia i kwalifikacji, przysługuje prawo do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, jeżeli rencista:
1)
ukończył 45 lat oraz
2)
nie posiada poza rentą dochodów z innych źródeł powodujących zawieszenie prawa do renty w całości lub w części.
2.
Za rencistę nie mogącego uzyskać pracy odpowiedniej do stanu zdrowia i kwalifikacji (ust. 1) uważa się rencistę, który nie może być skierowany przez zakład pracy oraz właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej do pracy, odpowiadającej wskazaniom dotyczącym zatrudnienia, ustalonym dla niego w orzeczeniu komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a którą może on wykonywać przy wykorzystaniu kwalifikacji ogólnych oraz przygotowania zawodowego.
3.
Za rencistę nie mogącego uzyskać pracy odpowiedniej do stanu zdrowia i kwalifikacji uważa się również rencistę, który ukończył 50 lat i ma co najmniej 25 lat pracy górniczej, pracy równorzędnej z pracą górniczą i okresów zaliczalnych do pracy górniczej, jeżeli nie został on zatrudniony przez zakład pracy, w którym był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej.
§  2.
1.
Poza przypadkami określonymi w § 1 renciście zaliczonemu do III grupy inwalidów przysługuje górnicza renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów również w przypadku, gdy rencista nie może podjąć pracy z powodu przebywania w ośrodkach (oddziałach) rehabilitacji zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej w celu usprawnienia leczniczego lub w zakładach rehabilitacji zawodowej w celu usprawnienia zawodowego.
2.
W okresie przebywania w ośrodkach i zakładach w celach wymienionych w ust. 1 górnicza renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów przysługuje bez względu na wiek rencisty, jednak przez okres nie dłuższy niż 4 lata, pod warunkiem nieposiadania przez rencistę poza rentą dochodów z innych źródeł, powodujących zawieszenie prawa do renty w całości lub w części.
§  3.
1.
Ustalenie prawa do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości i na warunkach określonych w § 1 lub 2 następuje po przedłożeniu organowi rentowemu zaświadczenia wydanego przez:
1)
właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej, stwierdzającego niemożność skierowania rencisty do pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji w zakładzie pracy, w którym był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, lub w innym zakładzie pracy - w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 i 2,
2)
zakład pracy, stwierdzającego fakt niezatrudnienia rencisty - w przypadkach określonych w § 1 ust. 3,
3)
ośrodek lub zakład rehabilitacyjny, stwierdzającego fakt przebywania w tym zakładzie (ośrodku) - w przypadkach określonych w § 2.
2.
W stosunku do rencistów, którzy nie ukończyli 55 lat, zaświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, zachowują ważność przez okres 6 miesięcy od daty ich wydania. W razie upływu terminu ważności zaświadczenia i nieprzedłożenia przez rencistę nowego zaświadczenia, organ rentowy zmienia wymiar górniczej renty inwalidzkiej od najbliższego terminu płatności renty, przypadającego po upływie terminu ważności zaświadczenia.
3.
Prawo do górniczej renty inwalidzkiej, o której mowa w ust. 1, powstaje od dnia pobytu rencisty w ośrodku lub zakładzie określonych w § 2 ust. 1, a w razie niemożności uzyskania przez rencistę odpowiedniej pracy, prawo to powstaje od daty wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2.
4.
Wypłata renty następuje od dnia powstania prawa do renty, jednak za okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od przedłożenia organowi odpowiedniego zaświadczenia (ust. 1).
§  4.
1.
Zakład pracy, zatrudniający pracownika przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, obowiązany jest na wniosek rencisty w ciągu 7 dni przydzielić mu pracę odpowiednią do stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2), a w razie braku możliwości przydzielenia takiej pracy - wydać zaświadczenie stwierdzające ten fakt.
2.
Jeżeli rencista nie wyrazi zgody na podjęcie oferowanej mu pracy, zakład pracy - na żądanie rencisty - obowiązany jest wydać mu zaświadczenie stwierdzające rodzaj i warunki pracy, która była mu oferowana.
3.
Właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej, na wniosek rencisty lub z urzędu, bada w razie wątpliwości zasadność nieprzydzielenia renciście pracy przez zakład pracy, w którym rencista był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, lub zasadność odmowy przyjęcia przez rencistę pracy oferowanej mu przez ten zakład.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia, że zakład pracy, o którym mowa w § 4, nie ma możliwości przydzielenia renciście pracy, lub w razie uznania, że oferowana renciście praca nie jest odpowiednia do jego stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2), organ określony w § 4 ust. 3 obowiązany jest skierować w miarę możliwości rencistę do pracy w innym zakładzie pracy.
2.
Jeżeli organ określony w § 4 ust. 3 nie może zapewnić renciście pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2) w innym zakładzie pracy, obowiązany jest najpóźniej w ciągu 30 dni od zgłoszenia się rencisty wydać mu zaświadczenie stwierdzające niemożność skierowania go do pracy (§ 3 ust. 1 pkt 1).
§  6.
1.
Wysokość górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej nie może przekroczyć 75% przysługującej renciście górniczej renty inwalidzkiej łącznie z kwotami wzrostu i dodatkami, z wyjątkiem dodatków rodzinnych.
2.
W zakresie szczegółowych zasad obliczania i wypłacania górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej mają zastosowanie przepisy dotyczące inwalidzkich rent wyrównawczych, wydane na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, w których jest mowa o powiatowych radach narodowych, stosuje się również do rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz do dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.26.171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz górnicza inwalidzka renta wyrównawcza.
Data aktu: 11/07/1968
Data ogłoszenia: 25/07/1968
Data wejścia w życie: 25/07/1968, 01/01/1968