Regulowanie zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 czerwca 1968 r.
w sprawie regulowania zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300, z 1961 r. Nr 33, poz. 166 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy posiadający rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w spółdzielniach oszczędnościowo-pożyczkowych (SOP) mogą regulować należności podatkowe w formie bezgotówkowej wystawionymi przez siebie czekami SOP.
2.
Wpłaty zobowiązania podatkowego czekami SOP mogą przyjmować kasy biur gromadzkich rad narodowych, kasy wydziałów (referatów) finansowych prezydiów rad narodowych, inkasenci tych organów oraz sołtysi i poborcy skarbowi.
§  2.
Osoba przyjmująca wpłatę czekiem obowiązana jest wpisać na odwrocie czeku cechy i numer dowodu osobistego wystawcy oraz złożyć swój podpis na dowód sprawdzenia czeku.
§  3.
Na przyjętą wpłatę czekiem SOP wystawia się podatnikowi pokwitowanie jak na wpłatę przyjętą gotówką. Dzień przyjęcia czeku jest datą zapłaty zobowiązania podatkowego.
§  4.
Rozliczenie sołtysów, inkasentów i poborców skarbowych z zainkasowanych czeków SOP następuje na analogicznych zasadach jak z zainkasowanej gotówki.
§  5.
1.
Biura gromadzkich rad narodowych oraz wydziały (referaty) finansowe prezydiów rad narodowych przekazują czeki SOP przyjęte od podatników, sołtysów, inkasentów i poborców skarbowych w dniu przyjęcia, a najpóźniej w dniu następnym do najbliższej placówki SOP wraz ze sporządzonym w dwóch egzemplarzach zestawieniem. Zestawienie winno zawierać:
a)
liczbę porządkową,
b)
numer rachunku bankowego wystawcy czeku,
c)
nazwę SOP, na którą czek jest wystawiony,
d)
numer czeku,
e)
kwotę czeku,
f)
numer rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, na który ma być przekazana przez SOP ogólna suma pieniężna wynikająca z czeków.
2.
Oryginał zestawienia wraz z czekami zatrzymuje placówka SOP, a kopię po potwierdzeniu na niej odbioru czeków zwraca podawcy.
3.
SOP przelewa bezzwłocznie ogólną sumę pieniężną, na którą opiewają wyszczególnione w zestawieniu czeki, na rachunek bankowy w Narodowym Banku Polskim wskazany w zestawieniu.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.23.152

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulowanie zobowiązań podatkowych czekami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.
Data aktu: 24/06/1968
Data ogłoszenia: 10/07/1968
Data wejścia w życie: 10/07/1968