Rozszerzenie uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz usprawnienie w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych.

USTAWA
z dnia 11 listopada 1965 r.
o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych.

Art.  1.
1.
Pobierane na terenach gromad, obliczone na podstawie obowiązujących przepisów, należności z tytułu:
1)
podatku gruntowego łącznie z opłatą leśną,
2)
funduszu gromadzkiego,
3)
składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia budynków, mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych, ziemiopłodów od gradobicia i powodzi oraz zwierząt gospodarskich,
4)
należności Państwowego Funduszu Ziemi,
5)
podatku od nieruchomości,
6)
opłaty elektryfikacyjnej oraz
7)
opłaty melioracyjnej

przypadające za dany rok od tego samego zobowiązanego, a jeżeli zobowiązanym jest osoba fizyczna - także od członków jego rodziny (męża, żony, ich dzieci lub krewnych i powinowatych), prowadzących z nim wspólną gospodarkę rolną w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym bądź pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - stanowią jedno łączne zobowiązanie, zwane dalej "zobowiązaniem pieniężnym".

2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy na gruntach prowadzona jest wspólna gospodarka rolna przez inne osoby niż wymienione w tym przepisie, a będące współwłaścicielami gruntów, a także w przypadku współwłasności nieruchomości, podlegającej przepisom o niektórych podatkach i opłatach terenowych. Jednakże w tych przypadkach na zobowiązanie pieniężne składają się tylko te należności, które wiążą się z gospodarstwem rolnym lub z inną nieruchomością.
3.
Należności, określone w ust. 1, ujmuje się w jednym nakazie płatniczym, w kwotach odrębnych i w sumie łącznej, a w rachunkowości i przy ich pobieraniu - tylko w sumie łącznej.
4.
Minister Finansów może w drodze rozporządzenia rozszerzyć lub zwęzić listę należności określonych w ust. 1 oraz dostosować niektóre przepisy o tych należnościach do potrzeb wynikających z niniejszej ustawy. Rozporządzenie to może odnosić się do całego kraju lub do poszczególnych jego obszarów.
Art.  2.

Rocznego wymiaru zobowiązań pieniężnych dokonują biura gromadzkich rad narodowych, z tym że kwota składek na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń ustalana jest w oparciu o wezwania płatnicze właściwych inspektoratów Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.

Art.  3.
1.
Obowiązek uiszczenia zobowiązania pieniężnego ciąży na wszystkich osobach wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2.
2.
Minister Finansów w drodze rozporządzenia określi osobę, na którą wystawia się nakaz płatniczy, prowadzi rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym i załatwia inne sprawy ze skutkiem dla pozostałych osób wymienionych w ust. 1, zwaną dalej "zobowiązanym".
Art.  4.
1.
Za zobowiązanie pieniężne odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem wszystkie osoby wymienione w art. 1 ust. 1 i 2. Z majątku tych osób można prowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego na zobowiązanego bez wydawania odrębnej decyzji o odpowiedzialności podatkowej.
2.
Z nieruchomości rolnej, z którą wiąże się zobowiązanie pieniężne, można prowadzić egzekucję bez względu na to, czyją ona stanowi własność.
Art.  5.

Do poszczególnych należności wymienionych w art. 1 ust. 1 oraz do zobowiązania pieniężnego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu podatkowym, o zobowiązaniach podatkowych i o egzekucji administracyjnej, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszej ustawy.

Art.  6.

Istniejące w dniu 1 stycznia 1966 r. zaległości i nadpłaty z tytułu poszczególnych należności wymienionych w art. 1 ust. 1, a także nie uregulowane należności scalone na podstawie ustawy z dnia 21 grudnia 1958 r. o szczególnym trybie ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa (Dz. U. Nr 77, poz. 398 i z 1962 r. Nr 38, poz. 166) osób określonych w art. 1 ust. 1 i 2 stanowią, jeżeli chodzi o zaległości - jedną łączną zaległość z tytułu zobowiązania pieniężnego, a jeżeli chodzi o nadpłaty - jedną łączną nadpłatę z tytułu zobowiązania pieniężnego. Kwoty zaległości i nadpłaty w zobowiązaniach pieniężnych podlegają wzajemnemu potrąceniu (kompensacie).

Art.  7.

Minister Finansów wyda w drodze rozporządzenia szczegółowe przepisy niezbędne dla stosowania niniejszej ustawy, a w szczególności określi:

1)
terminy płatności zobowiązania pieniężnego,
2)
zasady rozliczania się z poszczególnymi wierzycielami z wpływów na poczet należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego oraz zasady planowania i rozliczania wpływów budżetowych,
3)
co uważa się za zaległość w należnościach Państwowego Funduszu Ziemi przy wydawaniu zaświadczenia o spłacie tych należności.
Art.  8.

Minister Finansów może w drodze rozporządzenia rozciągnąć przepisy ustawy na tereny miast i osiedli w stosunku do gospodarstw rolnych.

Art.  9.
1.
W dekrecie z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251, z 1957 r. Nr 32, poz. 140 i z 1962 r. Nr 66, poz. 326) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 1 ust. 2 wyrazy "na terenie jednego powiatu lub miasta stanowiącego powiat" zastępuje się wyrazami "na terenie gromad (miasta, osiedla)";
2)
art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. Obowiązek podatkowy ciąży na osobach fizycznych i prawnych będących w dniu 1 stycznia roku podatkowego, za który dokonuje się wymiaru podatku, właścicielami gospodarstw rolnych oraz na spadkach nie objętych, w skład których wchodzą gospodarstwa rolne.";

3)
w art. 3 skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "oraz określić dla nich powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego.";
4)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4. W przypadkach zwolnienia od podatku gruntowego obowiązek podatkowy kończy się z upływem tego roku, w którym powstały okoliczności faktyczne uzasadniające zwolnienie, a rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następnego po roku, w którym ustały okoliczności faktyczne, uzasadniające zwolnienie od podatku.";

5)
w art. 6 wyrazy "w roku podatkowym" zastępuje się wyrazami "w roku poprzedzającym rok podatkowy";
6)
w art. 14 ust. 1 po wyrazie "współdziałają" dodaje się wyrazy "z biurami gromadzkich rad narodowych oraz".
2.
W art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe (Dz. U. Nr 17, poz. 73 i z 1962 r. Nr 32, poz. 152) skreśla się dwa końcowe zdania.
3.
W dekrecie z dnia 20 maja 1955 r. o niektórych podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 16, poz. 87) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w art. 8:
a)
po ust. 6 dodaje się nowy ust. 7 w brzmieniu:

"7. Na obszarze gromad przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla budynków, wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 3 i 4, przyjmuje się czynsz (wartość czynszową) z roku poprzedzającego rok podatkowy; jeżeli jednak obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego, za podstawę opodatkowania przyjmuje się czynsz (wartość czynszową) z tego roku, obliczony za okres od dnia powstania obowiązku podatkowego do końca roku.";

b)
dotychczasowy ust. 7 oznacza się jako ust. 8;
2)
w art. 13 ust. 1 dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:

"W odniesieniu jednak do nieruchomości położonych na obszarze gromad obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego, następującego bezpośrednio po zajściu okoliczności uzasadniających obowiązek podatkowy bądź utratę warunków zwolnienia od podatku.".

Art.  10.

Minister Finansów ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się od roku podatkowego 1966.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024