Właściwość organów do ustalania należności z tytułu najmu lokali.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1964 r.
w sprawie właściwości organów do ustalania należności z tytułu najmu lokali.

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obliczenia powierzchni użytkowej lokali, kwalifikowania lokali co do ich charakteru mieszkalnego lub użytkowego w celu określenia wysokości czynszu i innych należności z tytułu najmu lokali dokonuje wynajmujący.
2.
Wynajmujący określa czynsz na podstawie obowiązujących stawek czynszowych przy uwzględnieniu okoliczności mających wpływ na wysokość czynszu, a w szczególności biorąc pod uwagę położenie lokalu, istniejące w budynku urządzenia techniczne oraz ulgi przysługujące najemcy.
3.
Obliczenie powierzchni użytkowej lokalu oraz opis istniejących w lokalu urządzeń technicznych powinny być dokonane przy udziale najemcy.
§  2.
Wysokość czynszu i innych należności z tytułu najmu lokalu oraz dane dotyczące powierzchni lokalu powinny być określone w umowie najmu, a w razie gdy stosunek najmu zawiązuje się na podstawie decyzji o przydziale, określenie to powinno nastąpić w pisemnym stwierdzeniu, wymienionym w art. 2 ust. 2 Prawa lokalowego.
§  3.
1.
W celu udowodnienia uprawnień do ulg w opłacaniu czynszu najemca powinien przedłożyć wynajmującemu, jednorazowo przed ustaleniem wysokości czynszu, oświadczenie na piśmie o okolicznościach uzasadniających zastosowanie ulgi.
2.
Niezależnie od oświadczenia wymienionego w ust. 1 wynajmujący ma prawo żądać od najemcy złożenia takiego oświadczenia, ilekroć zajdą wątpliwości co do okoliczności uzasadniających zastosowanie ulg.
3.
W razie wątpliwości, czy okoliczności podane w oświadczeniu wymienionym w ust. 1 i 2 odpowiadają stanowi faktycznemu, wynajmujący może żądać, aby oświadczenie to zostało potwierdzone przez właściwe organy (np. pracodawcę), albo zażądać od najemcy okazania dokumentu potwierdzającego wiarygodność oświadczenia (np. odcinek przekazu renty).
4.
Niezłożenie oświadczenia (ust. 1 i 2) albo nieprzedłożenie na żądanie wynajmującego odpowiedniego potwierdzenia przez właściwe organy lub dokumentu (ust. 3) pociąga za sobą ustalenie czynszu bez zastosowania ulgi.
§  4.
1.
Jeżeli w czasie trwania stosunku najmu nastąpi zmiana obowiązujących stawek czynszowych lub zmiana okoliczności mających wpływ na wysokość czynszu najmu, wynajmujący określa wysokość czynszu najmu stosownie do zmienionych stawek i okoliczności. Najemca zobowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić wynajmującego o okolicznościach uzasadniających zmianę wysokości czynszu.
2.
Czynsz najmu obliczony w związku ze zmianą stawek czynszowych lub zmianą okoliczności, mających wpływ na jego wysokość, obowiązuje od dnia 1 miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające zmianę czynszu. Wynajmujący jest zobowiązany zawiadomić najemcę na piśmie o wszelkich zmianach w obliczeniu czynszu.
§  5.
1.
Nadzór nad czynnościami wynajmującego, określonymi w §§ 1-4, należy do organów do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast, dzielnic, osiedli lub gromad właściwych ze względu na miejsce położenia lokalu.
2.
W razie sporu pomiędzy wynajmującym a najemcą co do wysokości czynszu i innych należności z tytułu najmu lokalu każdej ze stron przysługuje prawo wystąpienia do organów wskazanych w ust. 1 o ustalenie tej wysokości. Ustalenie następuje w drodze decyzji wydanej w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą ustalania należności stanowiących udział najemców w pokrywaniu kosztów eksploatacji oraz bieżącego remontu z tytułu najmu lokali w domach nie będących w zarządzie jednostek gospodarki uspołecznionej. Do rozstrzygania spraw w tym zakresie właściwe są sądy powszechne.
4.
Do czasu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy wynajmującym a najemcą co do wysokości czynszu i innych należności z tytułu najmu lokali najemca obowiązany jest do opłacania czynszu i tych należności w wysokości płaconej do dnia powstania sporu, a gdy spór powstaje przy ustalaniu czynszu od nowo obejmowanego lokalu - w wysokości nie kwestionowanej przez najemcę.
§  6.
1.
Czynszowe komisje odwoławcze rozwiązują się po rozpatrzeniu spraw skierowanych do nich przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
2.
Sprawy nie rozpoznane przez komisje czynszowe w terminie wskazanym w ust. 1 podlegają rozpatrzeniu przez organy nadrzędne nad wymienionymi w § 5 ust. 1.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze nie narusza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 1964 r. w sprawie opróżniania lokali oraz ustalania wysokości czynszu najmu za niektóre lokale w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa (Dz. U. Nr 19, poz. 114).
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 1948 r. o właściwości władz i postępowaniu przy ustalaniu wysokości czynszu oraz przy wymiarze i ściąganiu wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. Nr 49, poz. 375 z późniejszymi zmianami), z tym że pozostają w mocy dotychczasowe zasady dotyczące udziału najemców lokali w pokrywaniu kosztów eksploatacji i bieżącego remontu.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i innym zainteresowanym ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1964 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.32.206

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość organów do ustalania należności z tytułu najmu lokali.
Data aktu: 29/08/1964
Data ogłoszenia: 08/09/1964
Data wejścia w życie: 01/10/1964