Spisy w zakresie statystyki rolniczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1962 r.
w sprawie spisów w zakresie statystyki rolniczej.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Statystyczny przeprowadza spisy w zakresie statystyki rolniczej:
1)
powierzchni użytków rolnych i zasiewów,
2)
zwierząt gospodarskich,
3)
drzew i krzewów owocowych,
4)
zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych.
2.
Tematykę oraz okresy, sposób i terminy przeprowadzania spisów, jak również badań kontrolnych wyników tych spisów i organy powołane do przeprowadzania badań kontrolnych ustalają instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustala w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów terminy opracowania wyników spisów.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rolnictwa może zarządzić przeprowadzanie reprezentacyjnych spisów w zakresie gospodarki rolniczej.
4.
W 1962 r. spisy przeprowadzone zostaną w miesiącach czerwcu i grudniu. Spisem przeprowadzonym w czerwcu objęte zostaną: powierzchnia użytków rolnych i zasiewów oraz niektóre urządzenia rolnicze i pogłowie zwierząt gospodarskich, a spisem przeprowadzonym w grudniu - pogłowie zwierząt gospodarskich.
§  2.
1.
W celu przeprowadzenia spisów, o których mowa w § 1, prezydia wojewódzkich (miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych i gromadzkich rad narodowych powołują komisarzy spisowych.
2.
Na komisarza spisowego w województwie (mieście wyłączonym z województwa) i powiecie (mieście stanowiącym powiat) prezydia rad narodowych powołują jednego z członków prezydium, w mieście nie stanowiącym powiatu i osiedlu - przewodniczącego prezydium, w gromadzie - przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
3. 1
W województwach (miastach wyłączonych z województw) i powiatach (miastach stanowiących powiaty) oraz gminach tworzy się na okres prac spisowych biura spisowe, w skład których wchodzić będą pracownicy terenowych organów statystyki państwowej oraz zainteresowanych wynikami spisów organów prezydiów rad narodowych. Pracownicy oddelegowani do pracy w biurach spisowych powinni być w okresie oddelegowania zwolnieni od normalnych zajęć służbowych.
4.
Biura spisowe podporządkowane będą właściwym komisarzom spisowym.
5. 2
Kierownikami biur spisowych będą kierownicy właściwych terenowo organów statystyki państwowej, a w gminach - naczelnicy gmin.
§  3.
Przepisy dotyczące organizacji i przeprowadzenia spisu ustala instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
1.
W okresie natężonych prac spisowych prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych i miejskich (miast stanowiących powiaty) rad narodowych kierują na wniosek komisarza spisowego do terenowych organów statystyki państwowej potrzebną liczbę pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), powiatowych (miast stanowiących powiaty), miejskich, osiedlowych rad narodowych oraz gromadzkich rad narodowych, na wniosek komisarza spisowego, mogą nakładać na urzędy, instytucje państwowe i przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obowiązek oddelegowania pracowników do prac spisowych na okres do dni czternastu.
3.
Pracownicy oddelegowani do prac spisowych powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym przysługuje na cały okres oddelegowania wynagrodzenie służbowe, płatne przez ich zakłady pracy w pełnej wysokości wraz ze wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego.
4.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych dostarczą niezbędnych dla potrzeb spisów środków transportowych wraz z obsługą.
§  5.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może przyznawać nagrody pieniężne osobom wyróżniającym się przy pracach spisowych. Wydatki na nagrody pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżecie Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Tryb i zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  6.
Właściciele lub użytkownicy gospodarstw, gruntów nie zagospodarowanych i nieużytków oraz posiadacze zwierząt gospodarskich, drobiu, a także właściciele lub użytkownicy drzew i krzewów owocowych, zabudowań, urządzeń, maszyn i narzędzi rolniczych (§ 1) obowiązani są do udzielania organom spisowym szczegółowych i zgodnych z prawdą informacji w zakresie przeprowadzanych badań.
§  7.
Koszty przeprowadzania spisów w zakresie statystyki rolniczej pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 1962 koszty spisu przeprowadzonego w czerwcu, z wyjątkiem kosztu druku instrukcji i formularzy oraz wydatków na nagrody, pokrywane będą z kredytów przewidzianych na ten cel w budżetach rad narodowych. Koszty spisu przeprowadzonego w grudniu 1962 r. pokryte będą z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego z kredytów dodatkowo przyznanych na ten cel przez Ministra Finansów.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 47, poz. 353 i z 1957 r. Nr 20, poz. 102).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 12 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 12 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.27.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spisy w zakresie statystyki rolniczej.
Data aktu: 04/05/1962
Data ogłoszenia: 10/05/1962
Data wejścia w życie: 10/05/1962