Studium Przygotowawcze dla Śpiewaków w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY l SZTUKI
z dnia 16 kwietnia 1955 r.
w sprawie Studium Przygotowawczego dla Śpiewaków w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Na podstawie art. 11 ust. 1 i 3 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212) oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem Studium Przygotowawczego dla Śpiewaków w ramach Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, dalej zwanego "Studium", jest przygotowywanie osób, które nie ukończyły średniej szkoły muzycznej bądź liceum muzycznego, do studiów na wydziałach wokalnych państwowych wyższych szkół muzycznych.
§  2.
Nauka na Studium trwa trzy lata. Pierwszy rok nauki jest okresem próbnym. Słuchacz, który na egzaminie wiosennym pierwszego roku Studium nie wykaże się odpowiednimi postępami, powinien być skreślony z listy słuchaczów. Powtarzanie pierwszego roku nauki w zasadzie nie jest dopuszczalne, jedynie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach Rada Wydziału Wokalnego może zezwolić na powtórzenie roku.
§  3.
Program nauczania na Studium ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  4.
Warunkiem przyjęcia na Studium jest:
1)
posiadanie wybitnych warunków głosowych oraz wybitnej muzykalności;
2)
posiadanie wykształcenia stwierdzonego świadectwem dojrzałości lub dyplomem stopnia licealnego;
3)
nieprzekroczenie 23 lat życia przez kandydata kobietę i 24 lat życia przez kandydata mężczyznę;
4)
stan zdrowia potrzebny do studiów wokalnych oraz do wykonywania zawodu śpiewaka i odpowiednie warunki zewnętrzne;
5)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym egzaminu wstępnego.
§  5.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na Studium powinien złożyć:
1)
świadectwo dojrzałości lub dyplom stopnia licealnego;
2)
świadectwo urodzenia;
3)
świadectwo lekarza urzędowego stwierdzające stan zdrowia.
§  6.
1.
Minister Kultury i Sztuki może w przypadku wyjątkowych uzdolnień kandydata zezwolić na jego przyjęcie na Studium bez posiadania wymaganego wykształcenia lub pomimo przekroczenia wieku określonego w § 4 pkt 3.
2.
Kandydat przyjęty na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest uzupełnić swoje wykształcenie (§ 4 pkt 2) w czasie trwania nauki na Studium.
§  7.
1.
Celem egzaminu wstępnego na pierwszy rok Studium jest stwierdzenie, czy kandydat posiada wybitne warunki głosowe, doskonały słuch muzyczny, poczucia rytmu i dobrą pamięć muzyczną.
2.
Rada Wydziału Wokalnego może zezwolić na przyjęcie kandydata na wyższy rok Studium, o ile na egzaminie wstępnym wykaże on odpowiednie przygotowanie.
§  8.
Ukończenie Studium z wynikiem co najmniej dostatecznym uprawnia słuchacza do wstępu na pierwszy rok studiów wydziału wokalnego państwowej wyższej szkoły muzycznej.
§  9.
Do słuchaczów Studium stosuje się odpowiednio przepisy odnoszące się do studentów państwowych wyższych szkół muzycznych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1954 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.20.129

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Studium Przygotowawcze dla Śpiewaków w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.
Data aktu: 16/04/1955
Data ogłoszenia: 21/05/1955
Data wejścia w życie: 21/05/1955, 01/09/1954