Rejestr inżynierów i techników.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
w sprawie rejestru inżynierów i techników.

Celem zapewnienia stałej kontroli nad właściwym wykorzystaniem kadr inżynierów i techników, koniecznym dla sprawnego wykonywania planowych zadań gospodarki narodowej, stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Tworzy się rejestr inżynierów i techników, zwany w dalszym ciągu "rejestrem".
2.
Rejestr prowadzi Naczelna Organizacja Techniczna.
3.
Sposób prowadzenia rejestru, zmian danych, wpisanych do rejestru, spis osób, uprawnionych do korzystania z rejestru oraz osób obowiązanych do zgłaszania zmian określi Prezes Rady Ministrów.
Art.  2.
1.
W celu przygotowania rejestru przeprowadzony będzie przez Naczelną Organizację Techniczną spis obywateli polskich, zamieszkałych na obszarze Państwa, którzy:
1)
posiadają prawo do używania tytułu inżyniera,
2)
posiadają prawo do używania tytułu technika względnie
3)
wykonują czynności powierzane zwykle inżynierom i technikom bądź też zajmują stanowiska powierzane zwykle inżynierom lub technikom.
2.
Termin przeprowadzenia spisu (ust. 1) określi Prezes Rady Ministrów.
Art.  3.

Osoby, określone w art. 2, obowiązane są zgłosić się do spisu i podać dane, podlegające wpisowi do rejestru.

Art.  4.

Rejestr obejmuje osoby, wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1) i 2) oraz te kategorie osób, wymienionych w pkt 3), które określi Prezes Rady Ministrów.

Art.  5.

W rejestrze wpisuje się następujące dane:

1)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania,
2)
posiadane wykształcenie i wyuczoną specjalność,
3)
zakład pracy, stanowisko i czynności wykonywane w tym zakładzie,
4)
inne dane, ustalone przez Naczelną Organizację Techniczną.
Art.  6.
1.
Osoby objęte rejestrem (art. 4), które po dniu zakończenia spisu:
1)
nabędą prawo do używania tytułu inżyniera,
2)
nabędą prawo do używania tytułu technika względnie
3)
podejmą wykonywanie czynności powierzanych zwykle inżynierom lub technikom bądź też zajmą stanowiska, powierzane zwykle inżynierom lub technikom, jeżeli kategorie te zostały objęte rejestrem -

obowiązane są do zgłoszenia do rejestru danych, o których mowa w art. 5.

2.
Obowiązek zgłoszenia winien być wykonany przed upływem trzydziestu dni od chwili nabycia praw wymienionych w ust. 1 pkt 1) i 2) względnie od chwili podjęcia czynności (objęcia stanowisk), określonych w ust. 1 pkt 3).
Art.  7.
1.
O zmianach, odnoszących się do danych, podlegających wpisaniu do rejestru, należy zawiadomić Naczelną Organizację Techniczną, prowadzącą rejestr.
2.
Zawiadomienie powinno nastąpić przed upływem trzydziestu dni od chwili nastąpienia zmiany.
Art.  8.
1.
Osoby, które wykonały obowiązek zgłoszenia się do spisu względnie obowiązek przewidziany w art. 6, otrzymują zaświadczenie.
2.
Na dowód zgłoszenia zmian w danych, podlegających wpisowi do rejestru, wydaje się potwierdzenie.
Art.  9.
1.
Kto świadomie lub przez niedbalstwo uchyla się od wykonania obowiązków, przewidzianych w art. 3, 6 i 7, podlega karze aresztu do trzech miesięcy i grzywny do 100.000 zł albo jednej z tych kar.
2.
Tej samej karze ulega ten, kto świadomie zgłasza do rejestru dane nieprawdziwe.
Art.  10.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024