Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 3 kwietnia 1950 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

Na podstawie art. 2, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 5 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 349 i z 1946 r. Nr 32, poz. 203) oraz art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 26 sierpnia 1946 r. o zniesieniu izb rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 265 i z 1949 r. Nr 41, poz. 296) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 4 maja 1937 r. w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 291) wprowadza się zmiany następujące:
1)
W § 1:
a)
w ust. (2) po wyrazach: "dzielą się na" wstawia się wyrazy: "księgi pomocnicze zarodowych krów",
b)
w ust. (3) wyrazy: "Księgi zarodowego bydła" zastępuje się wyrazami: "Księgi wstępne zarodowych krów, księgi główne zarodowych krów, księgi wstępne zarodowych buhajów oraz księgi główne zarodowych buhajów", a wyrazy: "Księgi zarodowych krów" wyrazami: "Księgi wstępne i główne zarodowych krów",
c)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"(4) Księgi pomocnicze zarodowych krów powinny zawierać dla każdej wpisanej krowy: numer kolejny wpisu, nazwę, datę urodzenia albo ścisłe określenie wieku, opis budowy i jej ocenę w punktach (§ 5), wagę, opis umaszczenia, nazwy i numery wpisów do ksiąg buhajów użytych do pokrycia, daty urodzenia cieląt z danej krowy, ich płeć oraz wagę".

2)
W § 2:
a)
w ust. (1) po wyrazach: "do ksiąg" wstawia się wyrazy: "wstępnych i głównych",
b)
w ust. (4) w tabelce w rubryce "Rodzaj księgi" skreśla się zawarte w nawiasach wyrazy "tylko dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych",
c)
w ust. (5) skreśla się wyrazy "prowadzonych tylko dla bydła czerwono-polskiego i innych odmian krajowych",
d)
dodaje się nowy ust. (7) w brzmieniu:

"(7) Do ksiąg pomocniczych zarodowych krów mogą być wpisane krowy, które:

a)
są zdrowe,
b)
pod względem budowy i mleczności odpowiadają wymaganiom ustalonym w tabelce następującej:
Rasa bydła Mleczność (roczna wydajność mleka) Ocena budowy w punktach
bydło nizinne co najmniej 2.800 kg ml 65
bydło czerwone, }

polskie i inne }

odmiany krajowe

co najmniej 2.000 kg ml 65
bydło górskie co najmniej 2.400 kg ml 65
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. (1) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi wstępnej lub głównej zarodowych krów, stwierdza się w drodze kontroli wykonywanej w sposób przewidziany w § 24 niniejszego rozporządzenia.

(2) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi pomocniczej zarodowych krów, ustala się przy pomocy kontroli wskaźnikowej, polegającej na stwierdzeniu dziennej mleczności krowy w okresie najwyższej mleczności i pomnożeniu jej przez wskaźnik, wynoszący dla bydła nizinnego 200, dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych 185, dla bydła górskiego 190".

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zwierzę, co do którego stwierdzono, że odpowiada wymaganiom, ustalonym w § 2 (licencja), powinno być oznaczone kolczykiem założonym w górną krawędź lewego ucha oraz wpisane do odpowiedniej księgi zarodowego bydła. Kolczyk powinien zawierać znak województwa (§ 17), znak księgi (P-pomocnicza, W-wstępna, G-główna) oraz kolejny numer wpisu".

5)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. Znaki województw, używane na podstawie niniejszego rozporządzenia, ustala się w sposób następujący:

białostockie - Bł

gdańskie - Gd

kieleckie - Kl

krakowskie - Kr

lubelskie - Lb

łódzkie i m. Łódź - Łd

olsztyńskie - Ol

pomorskie - Pm

poznańskie - Pz

rzeszowskie - Rz

szczecińskie - S

śląskie - Śl

wrocławskie - Dl. Śl.

warszawskie i m. st. Warszawa - Wr".

6)
W § 24 ust. (2) otrzymuje brzmienie:

"(2) Rok kontrolny liczy się od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia".

7)
W § 29 ust. (1) wyrazy "buhaje powinny mieć przynajmniej 12 miesięcy, knury 8 miesięcy i tryki 6 miesięcy życia" zastępuje się wyrazami: "buhaje powinny mieć przynajmniej 10 miesięcy, knury 6 miesięcy i tryki 3 miesiące".
8)
W §§ 9, 12, 14, 19, 22, 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36 i 37 wyrazy: "izbie rolniczej", "izby rolniczej", "izbę rolniczą", "izba rolnicza", "izbą rolniczą", "izby rolnicze" - zastępuje się wyrazami: "wojewódzka władza administracji ogólnej" w odpowiednim przypadku i liczbie, zaś w §§ 11 i 16 wyrazy: "izby rolniczej" zastępuje się wyrazami "województwa".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.17.150

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.
Data aktu: 03/04/1950
Data ogłoszenia: 24/04/1950
Data wejścia w życie: 24/04/1950