Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 3 kwietnia 1950 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

Na podstawie art. 2, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 5 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 349 i z 1946 r. Nr 32, poz. 203) oraz art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 26 sierpnia 1946 r. o zniesieniu izb rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 265 i z 1949 r. Nr 41, poz. 296) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 4 maja 1937 r. w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 291) wprowadza się zmiany następujące:
1)
W § 1:
a)
w ust. (2) po wyrazach: "dzielą się na" wstawia się wyrazy: "księgi pomocnicze zarodowych krów",
b)
w ust. (3) wyrazy: "Księgi zarodowego bydła" zastępuje się wyrazami: "Księgi wstępne zarodowych krów, księgi główne zarodowych krów, księgi wstępne zarodowych buhajów oraz księgi główne zarodowych buhajów", a wyrazy: "Księgi zarodowych krów" wyrazami: "Księgi wstępne i główne zarodowych krów",
c)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"(4) Księgi pomocnicze zarodowych krów powinny zawierać dla każdej wpisanej krowy: numer kolejny wpisu, nazwę, datę urodzenia albo ścisłe określenie wieku, opis budowy i jej ocenę w punktach (§ 5), wagę, opis umaszczenia, nazwy i numery wpisów do ksiąg buhajów użytych do pokrycia, daty urodzenia cieląt z danej krowy, ich płeć oraz wagę".

2)
W § 2:
a)
w ust. (1) po wyrazach: "do ksiąg" wstawia się wyrazy: "wstępnych i głównych",
b)
w ust. (4) w tabelce w rubryce "Rodzaj księgi" skreśla się zawarte w nawiasach wyrazy "tylko dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych",
c)
w ust. (5) skreśla się wyrazy "prowadzonych tylko dla bydła czerwono-polskiego i innych odmian krajowych",
d)
dodaje się nowy ust. (7) w brzmieniu:

"(7) Do ksiąg pomocniczych zarodowych krów mogą być wpisane krowy, które:

a)
są zdrowe,
b)
pod względem budowy i mleczności odpowiadają wymaganiom ustalonym w tabelce następującej:
Rasa bydła Mleczność (roczna wydajność mleka) Ocena budowy w punktach
bydło nizinne co najmniej 2.800 kg ml 65
bydło czerwone, }

polskie i inne }

odmiany krajowe

co najmniej 2.000 kg ml 65
bydło górskie co najmniej 2.400 kg ml 65
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. (1) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi wstępnej lub głównej zarodowych krów, stwierdza się w drodze kontroli wykonywanej w sposób przewidziany w § 24 niniejszego rozporządzenia.

(2) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi pomocniczej zarodowych krów, ustala się przy pomocy kontroli wskaźnikowej, polegającej na stwierdzeniu dziennej mleczności krowy w okresie najwyższej mleczności i pomnożeniu jej przez wskaźnik, wynoszący dla bydła nizinnego 200, dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych 185, dla bydła górskiego 190".

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zwierzę, co do którego stwierdzono, że odpowiada wymaganiom, ustalonym w § 2 (licencja), powinno być oznaczone kolczykiem założonym w górną krawędź lewego ucha oraz wpisane do odpowiedniej księgi zarodowego bydła. Kolczyk powinien zawierać znak województwa (§ 17), znak księgi (P-pomocnicza, W-wstępna, G-główna) oraz kolejny numer wpisu".

5)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. Znaki województw, używane na podstawie niniejszego rozporządzenia, ustala się w sposób następujący:

białostockie - Bł

gdańskie - Gd

kieleckie - Kl

krakowskie - Kr

lubelskie - Lb

łódzkie i m. Łódź - Łd

olsztyńskie - Ol

pomorskie - Pm

poznańskie - Pz

rzeszowskie - Rz

szczecińskie - S

śląskie - Śl

wrocławskie - Dl. Śl.

warszawskie i m. st. Warszawa - Wr".

6)
W § 24 ust. (2) otrzymuje brzmienie:

"(2) Rok kontrolny liczy się od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia".

7)
W § 29 ust. (1) wyrazy "buhaje powinny mieć przynajmniej 12 miesięcy, knury 8 miesięcy i tryki 6 miesięcy życia" zastępuje się wyrazami: "buhaje powinny mieć przynajmniej 10 miesięcy, knury 6 miesięcy i tryki 3 miesiące".
8)
W §§ 9, 12, 14, 19, 22, 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36 i 37 wyrazy: "izbie rolniczej", "izby rolniczej", "izbę rolniczą", "izba rolnicza", "izbą rolniczą", "izby rolnicze" - zastępuje się wyrazami: "wojewódzka władza administracji ogólnej" w odpowiednim przypadku i liczbie, zaś w §§ 11 i 16 wyrazy: "izby rolniczej" zastępuje się wyrazami "województwa".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024