Kursy Przygotowawcze do szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 3 czerwca 1949 r.
w sprawie Kursów Przygotowawczych do szkół wyższych.

Na podstawie art. 82 i 85 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządzam, co następuje:
§  1.
Tworzy się kursy przygotowawcze do szkół wyższych pod nazwą "Studium przygotowawcze do szkół wyższych".
§  2.
Studium przygotowawcze do szkół wyższych trwa 2 lata. Na drugim roku studium dzieli się programowo na wydziały: humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy. Zależnie od ilości słuchaczy studium może być podzielone organizacyjnie na oddziały.
§  3.
1.
Kierownikiem studium jest dyrektor studium.
2.
Dyrektora i zastępców dyrektora studium powołuje i odwołuje Minister Oświaty.
§  4.
1.
Organem doradczym dyrektora studium jest rada studium, w której skład wchodzą wykładający na studium. Przewodniczącym rady studium jest dyrektor.
2.
Dla poszczególnych oddziałów studium mogą być zorganizowane rady oddziałów studium. Radzie oddziału przewodniczy dyrektor studium lub powołany przez niego członek rady oddziału.
§  5.
1.
Warunkiem przyjęcia na studium przygotowawcze jest:

1) ukończenie 18 lat, a nieprzekroczenie 27 lat życia,

2) a) wykazanie się co najmniej 3-letnią pracą zawodową w charakterze robotnika w zakładzie pracy publicznym lub prywatnym lub też pracą w rodzinnym gospodarstwie rolnym albo

b) wykazanie się co najmniej dwuletnią aktywną pracą społeczną;

3) skierowanie na kurs przygotowawczy przez Ministerstwo Oświaty lub inną centralną instytucję państwową, której podlega zakład pracy, zatrudniający kandydata.

2.
Nadto na kurs przygotowawczy przyjmowani są kandydaci, skierowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
3.
Kandydatów na studium obowiązuje złożenie egzaminu wstępnego z wynikiem pomyślnym.
§  6.
Egzamin wstępny odbywa się w formie kursu selekcyjnego.

Celem kursu selekcyjnego jest sprawdzenie, czy kandydat posiada zasadnicze uzdolnienia do studiów wyższych, czy jego przygotowanie jest wystarczające do rozpoczęcia nauki na kursie przygotowawczym.

§  7.
1.
Słuchaczy przyjmuje dyrektor studium.
2.
Słuchaczy studium, którzy pomyślnie ukończyli pierwszy rok studiów, rada studium kwalifikuje na właściwy, ze względu na uzdolnienia i przygotowanie słuchacza, wydział programowy studium.
3.
Życzenia słuchacza uwzględnia się, jeżeli przebieg nauki słuchacza na I roku studium wykazał uzdolnienia do studiów w obranym przez niego kierunku.
§  8.
Przyjęcie kandydata bezpośrednio na II rok studium może nastąpić w miarę wolnych miejsc po sprawdzeniu jego przygotowania i uzdolnień przez powołaną przez Ministra Oświaty w tym celu komisję.
§  9.
Po ukończeniu II roku studium słuchacz składa egzamin końcowy przed komisją egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Oświaty na wniosek dyrektora studium.

Komisja egzaminacyjna kwalifikuje absolwenta na wydział szkoły wyższej, odpowiadający programowo wydziałowi kursu, na który kandydat uczęszczał, uwzględniając w miarę możliwości życzenia absolwenta, jego stosunki osobiste i rodzinne oraz ilość miejsc na danym wydziale, przeznaczonych dla absolwentów studium.

§  10.
Rada studium może słuchacza, który nie ukończył pomyślnie I roku studium lub nie złożył egzaminu końcowego, skierować do odpowiedniej klasy państwowej trzyletniej szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych o ustroju semestralnym (gimnazjum i liceum dla dorosłych) lub szkoły zawodowej lub na kurs kształcący zawodowo. Skierowania dokonuje Rada studium w porozumieniu z przedstawicielami kuratorium okręgu szkolnego, wyznaczonym przez kuratora danego okręgu. Skierowanie to zastępuje egzamin wstępny do państwowej trzyletniej szkoły średniej dla dorosłych o ustroju semestralnym (gimnazjum i liceum dla dorosłych) lub do szkoły zawodowej albo też na kurs kształcący zawodowo.
§  11.
Szczegółowe przepisy o organizacji i programach studiów na studium przygotowawczym do szkół wyższych i egzaminach określi Minister Oświaty.
§  12.
Oprócz państwowych kursów przygotowawczych do szkół wyższych kursy takie mogą być również zakładane przez upoważnione do tego przez Ministra Oświaty instytucje społeczne, przy czym mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 343).

Bezpośredni nadzór nad niepaństwowymi kursami przygotowawczymi sprawuje Minister Oświaty.

Przepisów rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 7 czerwca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 473) nie stosuje się do niepaństwowych kursów przygotowawczych do szkół wyższych.

§  13.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Oświaty z dnia 20 czerwca 1948 r. w sprawie organizacji i programów studiów wstępnych w szkołach wyższych (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 234) z tym, że egzaminy końcowe, przewidziane w § 12 tego rozporządzenia, składane być mogą do dnia 20 września 1949 r.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1949 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024