Obowiązek uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1949 r.
w sprawie obowiązku uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 43, poz. 224 i Nr 66, poz. 409 oraz z 1948 r. Nr 21, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się na obszarze całego Państwa dla gospodarstw rolnych, wymienionych w § 3 ust. 2, obowiązek częściowego uiszczenia podatku gruntowego za rok 1949 w ziemiopłodach.
2.
Jednocześnie uchyla się pobór podatku gruntowego w gotówce w części, podlegającej uiszczeniu w ziemiopłodach.
§  2.
Podatek gruntowy ustala się i pobiera w życie z wyjątkami przewidzianymi w § 6.
§  3.
1.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości do 80 kwintali żyta są zwolnione od obowiązku uiszczenia podatku gruntowego za rok 1949 w ziemiopłodach i uiszczają podatek gruntowy w całości w gotówce.
2.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 80 kwintali żyta uiszczają drugą ratę podatku gruntowego całkowicie w ziemiopłodach.
§  4.
Podatek gruntowy, płatny w ziemiopłodach, nie może być uiszczony w gotówce z zastrzeżeniem przewidzianym w § 7 ust. 1 pkt b). Do podatku gruntowego płatnego w ziemiopłodach, a uiszczonego w gotówce, mają zastosowanie przepisy o nadpłatach zawarte w dekrecie o zobowiązaniach podatkowych.
§  5.
Gospodarstwa rolne, powstałe z parcelacji na podstawie dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R.P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13), uiszczają tytułem podatku gruntowego w ziemiopłodach różnicę między przypadającym od nich podatkiem gruntowym w ziemiopłodach (§ 3 ust. 2) a przewidzianą w art. 14 tego dekretu ilością ziemiopłodów, dostarczoną tytułem ceny za ziemię.
§  6.
Przepis § 5 stosuje się odpowiednio do gospodarstw rolnych, które na podstawie obowiązujących przepisów uiściły w ziemiopłodach publiczno-prawne należności na rzecz Skarbu Państwa, przypadające za rok 1949, oraz do tych gospodarstw rolnych na Ziemiach Odzyskanych, które uregulowały w ziemiopłodach należności z tytułu kredytowej akcji siewnej.
§  7.
1.
Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego może określić:
a)
równoważniki zamienne żyta w innych ziemiopłodach oraz warunki uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego,
b)
kategorie podatników i warunki, pod jakimi uiścić mogą w gotówce równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach,
c)
ulgi przyznawane podatnikom w przypadku przedterminowego uiszczenia podatku w ziemiopłodach,
d)
tryb postępowania przy pobieraniu podatku gruntowego w ziemiopłodach,
e)
tryb przedkładania sprawozdań z wymiaru i poboru podatku gruntowego.
2.
Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa:
a)
w wykonaniu przepisów ust. 1 pkt a) - w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
b)
w wykonaniu przepisów, ust. 1 pkt b) - w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych,
c)
w wykonaniu przepisów ust. 1 pkt c) i e) - w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  8.
Uzyskane z tytułu podatku gruntowego ziemiopłody przekazane zostaną do dyspozycji Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  9.
Urzędy Skarbowe przekazują na rzecz związków samorządowych i instytucji, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 - 6 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199 i z 1948 r. Nr 52, poz. 413) lub w rozporządzeniu opartym na art. 5 ust. 4 - tegoż dekretu, równowartość gotówkową udziałów podatku gruntowego pobranego w ziemiopłodach. Przekazanie następuje w terminie dni 15 po złożeniu zestawień przewidzianych w § 11.
§  10.
Równowartość ziemiopłodów w gotówce obliczona będzie według cen ustalonych w trybie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 20 marca 1948 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198 oraz z 1946 r. Nr 21, poz. 142, Nr 41, poz. 297 i Nr 52, poz. 416) - z wyjątkiem przypadku wymienionego w § 7 ust. 1 pkt b).
§  11.
Powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego przedkładają najdalej do dnia 10 każdego miesiąca zestawienie pobranych ziemiopłodów z każdej gminy za miesiąc ubiegły właściwym urzędom skarbowym, celem obliczenia i przekazania odpowiednich kwot zgodnie z § 9.
§  12.
Zarządzenia Głównego Pełnomocnika Rządowego do spraw podatku gruntowego ogłaszane będą w Monitorze Polskim.
§  13.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Administracji Publicznej, Skarbu oraz Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.11.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.
Data aktu: 19/02/1949
Data ogłoszenia: 11/03/1949
Data wejścia w życie: 11/03/1949, 01/01/1949