Włączenia i wydzielenia z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ZIEM ODZYSKANYCH, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SKARBU ORAZ ODBUDOWY.
z dnia 14 października 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa w sprawie włączeń i wydzieleń z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 2 ust. 2, art. 3 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) zarządza się, co następuje:
I. Przepis ogólny.
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279).

II. Włączenie do zapasu ziemi.

§  2.
1.
Do zapasu ziemi (art. 1 i 2) włącza się położone w granicach administracyjnych miast nieruchomości lub ich części, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są jako gospodarstwa rolne wszelkich typów bądź działki rybackie.
2.
W miastach, nie posiadających planu zagospodarowania przestrzennego, włącza się do zapasu ziemi nieruchomości lub ich części, użytkowane dla produkcji rolnej, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia obszar danej nieruchomości lub jej części przekracza 3 ha powierzchni ogólnej.
§  3.
Wykazy nieruchomości, podlegających w myśl § 2 włączeniu do zapasu ziemi, sporządzają powiatowe władze administracji ogólnej (władze ziemskie) po zasięgnięciu opinii właściwych zarządów miejskich i władz planowania przestrzennego, po czym przedstawiają je wojewodzie.
§  4.
1.
O włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi decyduje wojewoda.
2.
Decyzja o włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi podlega ogłoszeniu w dzienniku wojewódzkim; ogłoszenie to zastępuje doręczenie decyzji.
3.
Od decyzji przewidzianej w ust. 1 przysługuje odwołanie właścicielowi włączonej nieruchomości i zarządowi miejskiemu do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, który decyduje ostatecznie po zasięgnięciu opinii Ministra Odbudowy oraz Ministra Ziem Odzyskanych bądź Ministra Administracji Publicznej.
§  5.
1.
Za lasy i grunty leśne w rozumieniu art. 3 uważa się odosobnione kompleksy leśne o zwartej powierzchni bez względu na to, czy wchodzą w skład jednej lub kilku nieruchomości.
2.
Włączeniu do zapasu ziemi mogą ulec państwowe lasy i grunty leśne o powierzchni ponad 25 ha, jeżeli ze względu na oddalenie od innych lasów państwowych nie nadają się do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego, a także jeżeli ze względu na postulaty planowego zagospodarowania przestrzennego włączenie ich jest konieczne i może nastąpić bez istotnej szkody dla gospodarstwa leśnego.
§  6.
Włączenie państwowych lasów i gruntów leśnych do zapasu ziemi następuje na podstawie porozumienia wojewody i właściwych dyrekcyj lasów państwowych, po zasięgnięciu opinii dowódcy właściwego okręgu wojskowego.

III. Wydzielenie z zapasu ziemi.

§  7.
1.
Wydzielenie nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi odbywa się na wniosek zainteresowanej władzy lub instytucji bądź też z urzędu.
2.
Wniosek związku samorządowego powinnien być poparty uchwałą rady narodowej.
§  8.
Wniosek w sprawie wydzielenia nieruchomości lub ich części (§ 7) składa zainteresowana władza bądź instytuacja powiatowej władzy administracji ogólnej (władzy ziemskiej). Władza ta po zasięgnięciu opinii właściwej władzy planowania przestrzennego przesyła wniosek wojewodzie wraz ze swoją opinią.
§  9.
Wniosek o wydzielenie i przekazanie nieruchomości lub jej części powinnien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę władzy bądź instytucji, ubiegającej się o nieruchomość bądź jej część;
2)
nazwę i położenie nieruchomości bądź jej części;
3)
obszar z wyszczególnieniem jej przeznaczenia;
4)
rodzaj i ilość zabudowań, inwentarza oraz innych składników gospodarstwa;
5)
wskazanie obecnego posiadacza bądź użytkownika;
6)
szczegółowe umotywowanie wniosku.
§  10. 1
1.
O wydzieleniu nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi z wyjątkiem przypadków, przewidzianych w ust. 2, decyduje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
O wydzieleniu nieruchomości lub ich części na cele:
1)
tworzenia ośrodków kultury rolnej lub podstawowych zakładów przemysłu rolnego oraz jeżeli o wyłączenie nieruchomości lub jej części ubiega się kilka władz lub instytucji,
2)
wojskowe, bezpieczeństwa publicznego, państwowej gospodarki leśnej, szkolnictwa wyższego i opiekuńczo-wychowawcze, jeżeli powierzchnia gruntów projektowanych do wydzielenia przekracza 10 ha, - decyduje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz z Ministrami Administracji Publicznej i Budownictwa.
§  11.
1.
Ogólny obszar wydzieleń, o których decyduje wojewoda, nie może przekraczać 3% zapasu ziemi.
2.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może w porozumieniu z Ministrem Odbudowy oraz z Ministrem Ziem Odzyskanych bądź Ministrem Administracji Publicznej powiększyć normę przewidzianą w ust. 1.
§  12.
1.
Nieruchomości przeznaczone na cele realizowane przez władze państwowe bądź przez instytucje lub przedsiębiorstwa państwowe, nie posiadające prawa nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się w zarząd i użytkowanie tym władzom, instytucjom lub przedsiębiorstwom.
2.
Nieruchomości wydzielone na rzecz instytucji lub przedsiębiorstw, posiadających prawo nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się im na własność z obowiązkiem uiszczenia sumy równej szacunkowi nieruchomości.
3.
Nieruchomości, wydzielone na rzecz związku samorządu terytorialnego, przekazuje się temu związkowi na własność tytułem darmym, z tym jednak, że odpowiedzialność Skarbu Państwa wynikająca z przepisów art. 5 i z tytułu nakładów, dokonanych przez osoby trzecie, przechodzi na związek samorządowy.
§  13.
1.
Szacunek i terminy spłat należności za nieruchomości, przekazane w myśl § 12 ust. 2, ustala się na zasadach obowiązujących przy nadawaniu gospodarstw (działek) na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.
2.
Przeniesienie prawa własności następuje w drodze orzeczenia powiatowej władzy administracji ogólnej. W przypadku położenia nieruchomości na obszarze kilku powiatów właściwą władzę wyznacza wojewoda.
3.
W orzeczeniu przewidzianym w ust. 2 należy wymienić instytucję lub przedsiębiorstwo, któremu nieruchomość przekazuje się na własność, oraz przedmiot i warunki przekazania.
§  14.
Do ujawnienia w księgach wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości lub ich części, przekazanych instytucjom lub przedsiębiorstwom na własność, stosuje się odpowiednio przepisy o wpisywaniu do ksiąg wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej; podstawą wpisu jest odpis orzeczenia przewidzianego w § 13 ust. 2.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.23.201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1950 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.70.433

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Włączenia i wydzielenia z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 14/10/1947
Data ogłoszenia: 21/11/1947
Data wejścia w życie: 21/11/1947