Ustalenie daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 3 lipca 1946 r.
w sprawie ustalenia daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.

Na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 24 kwietnia 1946 r. o przejęciu agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 120) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych dokona zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
2.
Od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia aż do wykreślenia Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego uprawniony jest do dokonywania w imieniu tej Kasy wszelkich czynności, związanych z przejęciem, wobec władz, sądów i osób prywatnych.
§  2.
1.
Do czasu wykreślenia z rejestru handlowego Centralnej Kasy Spółek Rolniczych zarząd tej Kasy współdziała, w miarę potrzeby, w czynnościach przejęcia.
2.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego władze Centralnej Kasy Spółek Rolniczych nie mogą zaciągać nowych zobowiązań ani też udzielać nowych kredytów bez uprzedniej zgody zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
§  3.
1.
W terminie dwutygodniowym od daty wejścia w życie rozporządzenia niniejszego zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego ogłosi w "Monitorze Polskim" i w czasopiśmie spółdzielczym "Społem" o odbywającym się przejęciu i spłacie udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych. Spłata nastąpi w terminie dni 30 od daty ogłoszenia w "Monitorze Polskim".
2.
Należności z tytułu udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych figurujące w bilansie tej Kasy na "Rachunku Polskim" w rozumieniu rozporządzenia Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów z dnia 5 października 1944 r. o czynnościach bankowych na obszarach wyzwolonych spod okupacji (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 38) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 stycznia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 4) ulegną spłacie bez ograniczenia, natomiast należności te figurujące na rachunkach "starych" i "okupacyjnych" będą wypłacone przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego z zachowaniem przepisów wymienionego rozporządzenia z dnia 5 października 1944 r.
3.
Wypłata udziałów zgodnie z ustępem poprzedzającym nastąpi w tym przypadku, jeżeli członek Centralnej Kasy Spółek Rolniczych uregulował wszystkie swoje zobowiązania wobec Kasy z tytułu udzielonych mu kredytów, w przeciwnym razie należne członkowi udziały zostaną zaliczone na spłatę należności Centralnej Kasy Spółek Rolniczych; wypłacie podlega tylko ta część udziałów, która pozostaje po zaspokojeniu roszczeń Centralnej Kasy Spółek Rolniczych.
4.
Sumy, przeznaczone na spłatę udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, które nie zostaną podjęte w terminie określonym ust. 1, przejmie Bank Gospodarstwa Spółdzielczego jako wierzytelności byłych udziałowców Centralnej Kasy Spółek Rolniczych i zaksięguje na specjalnych rachunkach (starym, okupacyjnym lub polskim).
5.
Członek Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, który z tytułu swego udziału posiada wierzytelność do Banku Gospodarstwa Spółdzielczego (ust. 4), może stać się członkiem Banku Gospodarstwa Spółdzielczego, jeżeli zgłosi żądanie zaliczenia swej wierzytelności na poczet udziału w Banku Gospodarstwa Spółdzielczego i podpisze stosowną deklarację członkowską. Udział taki księguje się w bilansie Banku Gospodarstwa Spółdzielczego na "Rachunku Polskim". W razie nadwyżki wierzytelności ponad zadeklarowany udział wypłata nadwyżki będzie dokonana przy zachowaniu przepisów rozporządzenia Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów z dnia 5 października 1944 r. o czynnościach bankowych na obszarach wyzwolonych spod okupacji (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 38) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 stycznia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 4). W tym przypadku na zadeklarowany udział będą zaliczone przede wszystkim należności na "Rachunku Polskim", a w dalszej kolejności, - na rachunku "starym" i "okupacyjnym".
6.
W razie wystąpienia członka Banku Gospodarstwa Spółdzielczego, którego udział składa się z należności z tytułu członkostwa w Centralnej Kasie Spółek Rolniczych, udział ten podlega przerachowaniu na rachunki "stary", "okupacyjny" i "polski" stosownie do pierwotnego pochodzenia (według dat wpłaty) i może być wypłacony przy zachowaniu przepisów rozporządzenia z dnia 5 października 1944 r. powołanego w ust. 5.
§  4.
Udział Skarbu Państwa w Centralnej Kasie Spółek Rolniczych ulegnie spłacie w sposób i na warunkach, które zostaną określone w osobnym rozporządzeniu.
§  5.
1.
Za podstawę przejęcia aktywów i pasywów Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przyjmuje się bilans zamknięcia tej Kasy na dzień 31 grudnia 1945 r., sprawdzony i zatwierdzony przez Ministra Skarbu.
2.
Wszelkie operacje Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, dokonane po dniu 31 grudnia 1945 r., uważa się za operacje prowadzone na rachunek Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
§  6.
Przejęcie faktyczne aktywów i pasywów oraz agend Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego nastąpi najpóźniej w terminie 60 dni od daty ogłoszenia w "Monitorze Polskim" obwieszczenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
1.
Zatwierdzony przez Ministra Skarbu protokół przejęcia (§ 6), sporządzony przez zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego wraz ze zgłoszonym do sądu rejestrowego wnioskiem zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego stanowi podstawę do wykreślenia Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego.
2.
Przedstawienie protokołu przejęcia do zatwierdzenia oraz wykreślenie Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego powinno nastąpić w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Przepisanie tytułu własności przejmowanych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego nieruchomości oraz innych praw w księgach hipotecznych nastąpi na jednostronny wniosek zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego na podstawie zaświadczenia sądu o wykreśleniu Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.29.191

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.
Data aktu: 03/07/1946
Data ogłoszenia: 06/07/1946
Data wejścia w życie: 06/07/1946