Współdziałanie osób trzecich w dopełnianiu przez cudzoziemców obowiązku meldunkowego i rejestracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZIEM ODZYSKANYCH
z dnia 16 maja 1946 r.
o współdziałaniu osób trzecich w dopełnianiu przez cudzoziemców obowiązku meldunkowego i rejestracji.

Na podstawie art. 8 ust. 3 i art. 23 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 sierpnia 1926 r. o cudzoziemcach (Dz. U. R. P. Nr 83, poz. 465) oraz art. 2 ust. 2 lit. e) dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zarządzie Ziem Odzyskanych (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 295) zarządzam, co następuje:
§  1.
Za osoby trzecie, odpowiedzialne za dopełnianie przez cudzoziemców obowiązku meldunkowego i rejestracji, uważa się:
1)
właścicieli, dzierżawców, administratorów i dozorców domów oraz wszelkich innych nieruchomości, a ponadto ruchomych urządzeń mieszkalnych (wozów, taborów, statków, barek itp.),
2)
właścicieli, dzierżawców, administratorów lub innych odpowiedzialnych kierowników hoteli, pensjonatów, domów noclegowych i wszelkich innych zakładów, przeznaczonych do przyjmowania osób na mieszkanie lub nocleg za opłatą lub bezpłatnie,
3)
lokatorów głównych, o ile chodzi o zawiadomienia (§ 2) w odniesieniu do sublokatorów lub innych osób, mieszkających u sublokatorów,
4)
głowy rodziny, o ile chodzi o zawiadomienia (§ 2) w odniesieniu do członków rodziny i domowników, pozostających we wspólnym gospodarstwie z głową rodziny i wspólnie z głową rodziny zamieszkałych,
5)
pracodawców, o ile chodzi o zawiadomienia (§ 2) w odniesieniu do pracowników u nich zatrudnionych.
§  2.
1.
Obowiązek współdziałania polega:
1)
na zawiadamianiu właściwej gminy wiejskiej lub miejskiej bądź innych organów lub władz, którym zostało powierzone prowadzenie ewidencji i kontroli ruchu ludności stosownie do przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 309) w brzmieniu ustawy z dnia 15 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 390) - o przybyciu do danej miejscowości i domu z zamiarem czasowego lub stałego tam pobytu (osiedlenia), o opuszczeniu miejsca czasowego lub stałego pobytu i przeniesieniu się do innej miejscowości, o przeprowadzeniu się do innego domu w obrębie tej samej miejscowości oraz o zatrudnieniu lub zwolnieniu z pracy (samowolnym jej opuszczeniu) każdego cudzoziemca,
2)
na zawiadamianiu właściwej władzy administracji ogólnej pierwszej instancji, jako prowadzącej rejestrację cudzoziemców, o przybyciu do danej miejscowości każdego cudzoziemca, który nie przebywał przedtem na terenie tej miejscowości.
2.
Zawiadomienie winno być dokonane w drodze pisemnej lub ustnej w ciągu 24-ch godzin od chwili przybycia bądź zmiany miejsca pobytu (adresu) lub miejsca pracy cudzoziemca.
§  3.
Do czasu zakończenia akcji repatriacyjnej b. obywateli Rzeszy Niemieckiej narodowości niemieckiej obowiązek współdziałania istnieje również przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego i rejestracji przez wymienioną kategorię osób.
§  4.
Osoba trzecia, winna przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia, podlega na podstawie art. 17 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 sierpnia 1926 r. o cudzoziemcach (Dz. U. R. P. Nr 83, poz. 465) w związku z przepisami dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o podwyższeniu grzywien, kar pieniężnych, kar porządkowych oraz nawiązek (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 312) karze grzywny do 30.000 zł lub karze aresztu do 6 tygodni albo obu tym karom łącznie, o ile dany czyn nie stanowi przestępstwa zagrożonego karą surowszą.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze Ziem Odzyskanych.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.28.181

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie osób trzecich w dopełnianiu przez cudzoziemców obowiązku meldunkowego i rejestracji.
Data aktu: 16/05/1946
Data ogłoszenia: 28/06/1946
Data wejścia w życie: 28/06/1946