Obowiązek świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1945 r.
o obowiązku świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

Na podstawie art. 1, 3, 46, 48, 65 i 66 ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) oraz §§ 111, 118, 161 i 164 rozporządzenia Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Skarbu, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu, Komunikacji, Opieki Społecznej oraz Poczt i Telegrafów z dnia 26 sierpnia 1939 r. w sprawie wykonania ustawy o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 529) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się na rok gospodarczy 1945-46 w ramach świadczeń rzeczowych obowiązek dostaw siana łąkowego.

Obowiązkowi dostaw siana łąkowego podlegają wszystkie gospodarstwa, posiadające więcej niż 1 hektar łąk i pastwisk łącznie.

§  2.
Wysokość świadczeń siana uzależnia się od powierzchni łąk i pastwisk w danym gospodarstwie.
§  3.
Jednostkowe normy świadczeń różniczkuje się w zależności od:
a)
rodzaju łąk (łąki jednokośne i pastwiska oraz łąki dwu i wielokośne),
b)
zdolności produkcyjnej gleby.
§  4.
Przy zaszeregowaniu gromad do różnych grup zdolności produkcyjnej obowiązują przepisy §§ 6 i 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. o obowiązku świadczeń rzeczowych na rok gospodarczy 1945-46 (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).

Zaszeregowanie gromad do poszczególnych grup zdolności produkcyjnej gleby odbywa się na podstawie jakości gruntów ornych. W okolicach podgórskich i lesistych, gdzie łąki i pastwiska stanowią w gromadach ponad 60% powierzchni użytków rolnych, łąki dwu i wielokośne sumuje się łącznie z gruntami ornymi grupy II-ej, a łąki jednokośne i pastwiska sumuje się z gruntami ornymi grupy III-ej.

§  5.
Ustala się następujący stosunek stawek świadczeń rzeczowych z 1 ha łąk i pastwisk dla różnych grup zdolności produkcyjnej gleby:
Płody podlegające obowiązkowi świadczeń rzeczowych Na jednostkę powierzchni łąk i pastwisk należy wyznaczyć tylekroć razy więcej niż w III grupie zdolności produkcyjnej gleby
III grupa zdolności produkcyjnej gleby II grupa zdolności produkcyjnej gleby I grupa zdolności produkcyjnej gleby
siano łąkowe 1 1,2 1,4
§  6.
Przy częściowym zwalnianiu gospodarstw od obowiązku świadczeń rzeczowych obowiązują analogicznie §§ 9 i 10 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).
§  7.
Zarządzenia wykonawcze ustalą:
1.
Normy jednostkowe dla poszczególnych rodzajów łąk (łąki jednokośne i pastwiska, łąki dwu i wielokośne).
2.
Tryb postępowania obowiązujący przy zaszeregowaniu gromad do grup zdolności produkcyjnej.
3.
Tryb postępowania obowiązujący przy częściowym zwalnianiu gospodarstw, gromad i gmin od obowiązku świadczeń rzeczowych.
4.
Terminy wykonania obowiązku świadczeń rzeczowych.
5.
Ceny płacone producentom przez organizacje skupu.
6.
Warunki zamiany i równoważniki zamienne, obowiązujące przy ewentualnej zamianie siana innymi płodami rolnymi.
§  8.
Po wypełnieniu obowiązku świadczeń rzeczowych, wyznaczonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, gospodarstwa rolne nie mogą być obciążone dodatkowo świadczeniami rzeczowymi w jakiejkolwiek formie przez władze administracji ogólnej, wojskowe lub samorządowe, korzystają one natomiast z:
a)
prawa swobodnego obracania nadwyżkami na wolnym rynku,
b)
premii w towarach przemysłowych, określonych specjalnym zarządzeniem.
§  9.
Naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia lub zarządzeń wydanych na jego podstawie będzie karane z mocy art. 10 dekretu o ochronie Państwa z dnia 30 października 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 50).
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.25.155

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.
Data aktu: 08/07/1945
Data ogłoszenia: 31/07/1945
Data wejścia w życie: 31/07/1945