Nabywanie na własność Państwa nieruchomości ziemskich pozbytych w drodze egzekucji.

USTAWA
z dnia 10 marca 1939 r.
o nabywaniu na własność Państwa nieruchomości ziemskich pozbytych w drodze egzekucji.

Art.  1.

Nieruchomości ziemskie, pozbyte w drodze egzekucji, mogą być nabywane na własność Państwa na podstawie przepisów ustawy niniejszej.

Art.  2.
(1)
Prawo nabycia służy w ciągu sześciu tygodni od dnia wydania przez sąd postanowienia o przybiciu; w przypadku nadlicytacji termin sześciotygodniowy liczy się od dnia wydania postanowienia o przybiciu ostatecznym.
(2)
Prawo nabycia - w przypadku przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości w trybie przepisów, nie przewidujących przybicia - służy w ciągu sześciu tygodni od dnia otrzymania przez wojewodę zawiadomienia o dokonanej sprzedaży licytacyjnej. Prawo nabycia służy również w przypadkach przejęcia nieruchomości, objętej postępowaniem egzekucyjnym, na własność przez wierzyciela.
Art.  3.
(1)
Sąd niezwłocznie po wydaniu postanowienia o przybiciu doręczy odpis tego postanowienia wojewodzie.
(2)
Instytucja wierzycielska - w przypadku przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości w trybie przepisów, nie przewidujących przybicia - prześle wojewodzie niezwłocznie po ukończeniu licytacji odpis jej protokołu. Jeżeli sprzedaż licytacyjna nie doszła do skutku, a postępowanie egzekucyjne doprowadziło do przejęcia nieruchomości przez instytucję wierzycielską, instytucja ta niezwłocznie zawiadomi wojewodę o decyzji przejęcia.
Art.  4.
(1)
Zbycie przez nabywcę z egzekucji w toku postępowania egzekucyjnego na rzecz osoby trzeciej swych praw do nieruchomości nie wpływa na prawo nabycia nieruchomości na własność Państwa.
(2)
Prawo nabycia nieruchomości na własność Państwa - w przypadku zbycia przez nabywcę z egzekucji praw do nieruchomości na rzecz osoby trzeciej - służy w ciągu sześciu tygodni od dnia otrzymania przez wojewodę wiadomości o dokonanym zbyciu praw.
Art.  5.
(1)
Decyzje o nabyciu nieruchomości na własność Państwa wydaje wojewoda. Decyzja wojewody powinna zawierać postanowienie o nabyciu nieruchomości oraz stwierdzenie, że cena nabycia z egzekucji została złożona do depozytu sądowego. Decyzja wojewody jest ostateczna.
(2)
Decyzja wojewody łącznie z prawomocnym postanowieniem sądowym o przybiciu lub jeżeli egzekucja odbywa się w trybie przepisów, które nie przewidują przybicia, łącznie z odpisem protokołu licytacyjnego - stanowi tytuł do wpisu prawa własności w księdze hipotecznej na rzecz Państwa oraz jest tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia Państwa w posiadanie nieruchomości.
(3)
Decyzja wojewody - w przypadku przeprowadzenia egzekucji w trybie przepisów, nie przewidujących przybicia - traci moc, jeżeli zbycie z licytacji unieważniono.
Art.  6.

Z chwilą wydania przez wojewodę decyzji o nabyciu nieruchomości na własność Państwa Skarb Państwa wchodzi w postępowaniu egzekucyjnym w prawa i obowiązki nabywcy z egzekucji - ze zmianami, wynikającymi z przepisów ustawy niniejszej.

Art.  7.

Wierzyciel, który wyraził w stosunku do nabywcy z egzekucji zgodę na zaliczenie jego wierzytelności na poczet ceny nabycia, może wypowiedzieć tę zgodę w przypadku nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa.

Art.  8.
(1)
W razie nabycia nieruchomości na własność Państwa nabywcy z egzekucji należy zwrócić złożoną przez niego rękojmię; ponadto Skarb Państwa zwróci nabywcy z egzekucji w ciągu trzech tygodni wszelkie sumy, wpłacone w wykonaniu warunków licytacyjnych oraz wszelkie koszty i opłaty, uiszczone w związku z przeniesieniem prawa własności. Opłata stemplowa wraz z dodatkiem samorządowym, jeżeli jej nie uiszczono, zostanie umorzona.
(2)
Jako wynagrodzenie strat, poniesionych w związku z nabyciem z egzekucji, Skarb Państwa wypłaci nabywcy z egzekucji jeden procent ceny nabycia nieruchomości; wypłata powyższego wynagrodzenia nastąpi w ciągu trzech tygodni od dnia wydania przez wojewodę decyzji o nabyciu nieruchomości.
Art.  9.

Nie stosuje się przepisów ustawy niniejszej, jeżeli nabywcą z egzekucji jest małżonek, krewni w linii prostej i ich małżonkowie, rodzeństwo i ich małżonkowie - właściciela nieruchomości, objętej postępowaniem egzekucyjnym, albo jej współwłaściciel.

Art.  10.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrom: Rolnictwa i Reform Rolnych, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych oraz Skarbu.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.21.133

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Nabywanie na własność Państwa nieruchomości ziemskich pozbytych w drodze egzekucji.
Data aktu: 10/03/1939
Data ogłoszenia: 21/03/1939
Data wejścia w życie: 21/03/1939