Państwowe zakłady chowu koni i dostarczanie ogierów dla hodowli.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 maja 1927 r.
o państwowych zakładach chowu koni i o dostarczaniu ogierów dla hodowli.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Państwo dążyć będzie do zapewnienia niezbędnej dla hodowli koni ilości odpowiednich ogierów rozpłodowych przez:

a)
utrzymywanie państwowych zakładów chowu koni, a mianowicie państwowych stad ogierów i państwowych stadnin koni (art. art. 2-12);
b)
używanie do hodowli ogierów na podstawie umów, zawieranych z właścicielami.

Państwowe zakłady chowu koni.

Art.  2.
(1)
W państwowych stadach ogierów będą utrzymywane ogiery rozpłodowe o wysokiej wartości hodowlanej, przeznaczone:
a)
do płodzenia koni odpowiednich do hodowli;
b)
do płodzenia koni o specjalnym przeznaczeniu, przede wszystkim zaś odpowiadających potrzebom armii.
(2)
Ogólna ilość ogierów rozpłodowych w państwowych stadach nie może być mniejsza od 1.300 i nie może przekraczać 1.800.
Art.  3.
(1)
Odchowywanie klaczy z ogierami ze stad państwowych odbywać się będzie w siedzibach tych stad oraz na stacjach rozpłodowych, urządzanych poza siedzibami stad; nadto ogiery te mogą być do odchowywania z klaczami oddawane w najem.
(2)
Zasady organizacji i działania stacyj rozpłodowych, jak również warunki oddawania w najem określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Zasady rozdziału ogierów ze stad państwowych pomiędzy wymienione w ustępie pierwszym niniejszego artykułu miejsca odchowywania określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych.
Art.  4.
(1)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych może przenosić istniejące państwowe stada ogierów:

w Bogusławicach, w powiecie piotrkowskim,

w Drogomyślu, w powiecie cieszyńskim,

w Gnieźnie, w powiecie gnieźnieńskim,

w Janowie, w powiecie bialskim,

w Łącku, w powiecie gostynińskim,

w Sądowej Wiszni, w powiecie mościskim,

w Sierakowie, w powiecie międzychodzkim,

w Starogardzie, w powiecie starogardzkim, -

do innej miejscowości, a także ustanawiać i przenosić nowe państwowe stada ogierów z tym ograniczeniem, że ogólna ich ilość nie może przekraczać dziesięciu.

(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określać będzie okręgi działania państwowych stad ogierów.
Art.  5.
(1)
W państwowych stadninach koni będą utrzymywane klacze zarodowe o wysokiej wartości hodowlanej, źrebięta, stanowiące przychówek stadniny, oraz ogiery rozpłodowe dla potrzeb stadniny.
(2)
Ogólna ilość klaczy zarodowych w państwowych stadninach koni nie może być mniejsza od 120 i nie może przekraczać 300.
Art.  6.

Hodowla koni w państwowych stadninach ma na celu:

a)
dostarczanie ogierów państwowym stadom;
b)
szczególne popieranie chowu niektórych ras i gatunków koni;
c)
propagowanie udoskonalonych metod hodowlanych przez stosowanie tych metod oraz stwierdzanie ich wyników;
d)
przedsiębranie prób i doświadczeń hodowlanych.
Art.  7.

Ogiery rozpłodowe państwowych stadnin koni mogą być odchowywane z doprowadzanymi, nie należącymi do stadnin, klaczami, które w tym celu mogą być przyjmowane do państwowych stadnin koni na warunkach ustanowionych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.
(1)
Ustanawia się państwowe stadniny koni:

w Kozienicach, w powiecie kozienickim,

w Janowie, w powiecie bialskim.

(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych może przenosić państwowe stadniny koni z jednej miejscowości do drugiej, a także ustanawiać i przenosić nowe państwowe stadniny koni.
Art.  9.

Warunki odchowywania ogierów rozpłodowych państwowych zakładów chowu koni z klaczami oraz wysokość opłat, pobieranych za odchowanie tych ogierów z klaczami, nie należącymi do państwowych zakładów chowu koni, określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  10.
(1)
Na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni przeznacza się następujące nieruchomości państwowe o obszarze, jaki nieruchomości te mają w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia:

Białka z folwarkiem Siennica Królewska oraz łąkami z b. donacji Łopiennik Ruski i Krasnystaw vel Rońsk w powiecie krasnostawskim;

Bogusławice z folwarkami Krzykowice i Wiaderno w powiecie piotrkowskim;

Janów, w powiecie bialskim;

Kozienice, w powiecie kozienickim;

Łąck i Góry, w powiecie, gostynińskim;

Mirów, w powiecie radomskim;

Pruchna z folwarkami Dębina, Drogomyśl i Ochaby-Spalenisko, w powiecie bielskim i cieszyńskim;

Racot z folwarkiem Darnowo, w powiecie kościańskim;

Samborzec, w powiecie sandomierskim;

Sieraków, w powiecie międzychodzkim.

(2)
W razie utworzenia nowych państwowych zakładów chowu koni (art. 4 i 8) lub przeniesienia istniejących z jednej miejscowości do drugiej, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może przeznaczyć na prowadzenie tych zakładów w zamian wyżej wyszczególnionych nieruchomości obszary z innych nieruchomości państwowych z uwzględnieniem postanowień o wykonaniu reformy rolnej.
Art.  11.
(1)
Zasady zarządzania nieruchomościami, przeznaczonymi na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni, określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Dochody z nieruchomości państwowych, przeznaczonych na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni, przeznacza się na akcję podniesienia hodowli koni; dochodami tymi rozporządza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Art.  12.

Państwowe zakłady chowu koni podlegają bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Umowy z właścicielami ogierów.

Art.  13.
(1)
Z właścicielami ogierów, wyróżniających się dodatnio pod względem hodowlanym, Państwo będzie zawierało umowy zobowiązujące tych właścicieli do pokrywania ogierami cudzych klaczy za wynagrodzeniem i na warunkach, określonych w umowach. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych będzie ustalał zasady umów powyższych, w szczególności ustali także tryb postępowania przy zawieraniu umów i nadzór nad ich wykonaniem.
(2)
Ilość ogierów, objętych umowami określonymi w ust. (1), powinna być nie mniejsza od połowy ogólnej liczby ogierów państwowych zakładów chowu koni.
Art.  14.

15 i 16 skreślone.

Przepisy końcowe.

Art.  17.

Wydatki na zakładanie i utrzymanie państwowych zakładów chowu koni oraz na wynagradzanie właścicieli ogierów za świadczenia, wynikające z umów, określonych w art. 13, będą pokrywane z ogólnych dochodów Państwa.

Art.  18.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  19.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.27.246 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Państwowe zakłady chowu koni i dostarczanie ogierów dla hodowli.
Data aktu: 17/05/1927
Data ogłoszenia: 20/04/1938
Data wejścia w życie: 01/06/1927