Wykonanie ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 6 kwietnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości i Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 i 17 ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 58, poz. 439) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy wstępne.

§  1.
(1)
Artykuły, powołane w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 58, poz. 439).
(2)
Paragrafy, powołane w rozporządzeniu niniejszem, oznaczają przepisy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
(1)
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą uskuteczniania potrąceń z tytułów, określonych w art. 1 ustawy.
(2)
Uskutecznianie potrąceń z tytułów, wymienionych w art. 7 ustawy, normują przepisy szczególne.
§  3.
(1)
Potrącenia mogą być uskuteczniane celem zaspokojenia płatnych wierzytelności Skarbu Państwa lub osób trzecich:
a)
z uposażenia, wypłacanego oficerom oraz zawodowym podoficerom (st. marynarzom) na podstawie art. 5 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664);
b)
z uposażenia, wypłacanego funkcjonariuszom państwowym w administracji wojskowej na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 663), o ile chodzi o potrącenia z tytułów, wskazanych w art. 1 lit. a) i c) ; jeżeli natomiast chodzi o potrącenia z tytułu egzekucji sądowej, podstawę potrąceń stanowi całe uposażenie wraz ze wszystkiemi dodatkami i wartością świadczeń w naturze;
c)
z zaopatrzenia emerytalnego oficerów, zawodowych podoficerów (st. marynarzy) i funkcjonarjuszów państwowych administracji wojskowej, pozostających w stanie spoczynku, wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 20, poz. 160);
d)
z odpraw, wypłacanych żołnierzom zawodowym na podstawie art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) oraz funkcjonariuszom państwowym w administracji wojskowej na podstawie art. 44 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 20, poz. 160) lub § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1934 r. o zaopatrzeniu emerytalnem prowizorycznych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 8, poz. 64).
(2)
Z sumy, stanowiącej podstawę potrącenia, odlicza się kwoty, pobierane tytułem podatków, składek emerytalnych i opłat publicznych, należnych z ustawy.

Rozdział  II.

Potrącenia z uposażenia.

§  4.
(1)
Potrącenia z uposażenia uskutecznia płatnik, wypłacający uposażenie osobie, której dotyczy potrącenie, na zasadzie doręczonego mu przez dowódcę (komendanta, kierownika, szefa) jednostki administracyjnej wezwania władzy, urzędu lub osoby uprawnionej, o uskutecznienie potrącenia.
(2)
Do wezwania należy dołączyć:
a) 1
jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia na zasadzie orzeczenia sądowego - odpis tytułu egzekucji sądowej i klauzuli wykonalności;
b)
jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia na zasadzie prawomocnego zarządzenia właściwej władzy administracyjnej cywilnej lub wojskowej - uwierzytelniony odpis tego zarządzenia;
c)
jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia na podstawie dobrowolnego obciążenia uposażenia na rzecz instytucyj kredytowych - pismo władzy przełożonej, która wyraziła zgodę na zaciągnięcie pożyczki oraz oświadczenie dłużnika co do dobrowolnego obciążenia uposażenia, opatrzone podpisem dłużnika, uwierzytelnionym przez notarjusza albo przełożoną władzę dłużnika.
§  5.
Dzień doręczenia wezwania o uskutecznienie potrąceń z uposażenia zaznacza płatnik na wezwaniu przy wyciśnięciu pieczęci urzędowej.
§  6.
Płatnik uskutecznia potrącenie z uposażenia w ten sposób, iż do czasu całkowitego zaspokojenia wierzytelności potrąca dłużnikowi z uposażenia na poczet kwoty, podlegającej ściągnięciu, odpowiednie kwoty w granicach następujących:

A) w stosunku do oficerów i zawodowych podoficerów (st. marynarzy):

a)
10 % uposażenia, jeżeli potrącenie jest dokonywane na podstawie zarządzenia administracyjnego lub tytułu egzekucji sądowej, nie dotyczącego obowiązku alimentacji, oraz w razie zbiegu potrąceń z tych tytułów;
b)
30 % uposażenia, jeżeli potrącenie jest dokonywane na podstawie tytułu egzekucji sądowej, dotyczącego obowiązku alimentacji, lub w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniem, dokonywanem na podstawie tytułów, wymienionych pod lit. a);

B) w stosunku do funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej:

1) jeżeli potrącenie jest dokonywane na podstawie zarządzenia administracyjnego władzy cywilnej lub wojskowej, oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu - 10 % uposażenia;

2) jeżeli potrącenie jest dokonywane na podstawie tytułu egzekucji sądowej, nie dotyczącego obowiązku alimentacji, oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniem z tytułu, wymienionego w pkt. 1 - jedną piątą część uposażenia, przyczem:

a) suma, nie przenosząca 100 zł miesięcznie, jest wolna od potrąceń,

b) w razie, gdy uposażenie przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie - potrąca się ponadto połowę przewyżki ponad 1.200 zł;

3) jeżeli potrącenie jest dokonywane z tytułu obowiązku alimentacji - dwie piąte części uposażenia, przyczem, gdy uposażenie przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie, potrąca się ponadto całą przewyżkę ponad 1.200 zł;

4) przy zbiegu potrąceń z tytułów, wymienionych pod 3), z potrąceniami z tytułów, wymienionych pod 1) i 2), jedna piąta część uposażenia przypada na wszystkie długi ogółem, druga zaś część piąta na zaspokojenie samych tylko należności alimentarnych, o ileby pierwsza część na nie przy zbiegu z innemi wierzytelnościami nie wystarczała; według tej samej zasady podlega potrąceniu przewyżka ponad tysiąc dwieście złotych miesięcznie.

§  7.
Niezależnie od potrąceń, uskutecznianych na podstawie § 6, płatnik uskutecznia potrącenia do wysokości 20 % uposażenia celem zaspokojenia roszczeń instytucyj kredytowych, opartych na dobrowolnem obciążeniu uposażenia za zgodą władzy przełożonej, oraz do wysokości 3 % uposażenia celem zaspokojenia wierzytelności, należących do innego rodzaju zobowiązań, niż pożyczki i na rzecz innych wierzycieli niż instytucje kredytowe, jeżeli dłużnik zgadza się na tego rodzaju obciążenie uposażenia.
§  8.
(1)
Poza potrąceniami w granicach, określonych w § 6 i 7, uskutecznianie dalszych potrąceń przez płatnika jest niedopuszczalne, chociażby dłużnik wyraził na to swoją zgodę.
(2)
Przepis ust. 1 nie dotyczy jednak przypadków, gdy chodzi o potrącenie z tytułu obowiązku alimentacyjnego, a dłużnik wyraża zgodę na uskutecznienie potrąceń w granicach wyższych (art. 4).
§  9.
Rozpoczęte potrącenia z uposażenia ulegają zawieszeniu tylko w następujących przypadkach:
a)
gdy uposażenie zostaje umniejszone w myśl art. 51 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) lub art. 65-b ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164), a potrącenie nie następuje z tytułu obowiązku alimentacji;
b)
bez względu na tytuł, z jakiego potrącenie nastąpiło, gdy uposażenie zostaje umniejszone w myśl art. 52 i 53 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664).
§  10.
(1)
W przypadku przywrócenia zawieszonego uposażenia w całości dokonywa się zaległych potrąceń, obliczonych od pełnego uposażenia, przyczem uwzględnia się dokonane już ewentualnie potrącenie z tytułu obowiązku alimentacji.
(2)
W przypadku częściowego przywrócenia zawieszonego uposażenia dokonywa się zaległych potrąceń tylko z tytułu obowiązku alimentacji, przyczem za podstawę do potrącenia bierze się część uposażenia niezawieszoną i część przywróconą.

Rozdział  III.

Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego.

§  11.
(1)
Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego uskutecznia izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny), wypłacająca dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, na podstawie wezwania władzy, urzędu lub osoby uprawnionej, o uskutecznienie potrącenia.
(2)
Do wezwania należy dołączyć:
a) 2
odpis tytułu egzekucji sądowej i klauzuli wykonalności, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia z tytułu alimentacji;
b) 3
odpis tytułu egzekucji sądowej i klauzuli wykonalności, lub odpis prawomocnego zarządzenia administracyjnej władzy cywilnej, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia z tytułu należności Skarbu Państwa;
c)
odpis prawomocnego zarządzenia administracyjnej władzy wojskowej, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu szkód lub strat, ustalonych prawomocnem zarządzeniem właściwej administracyjnej władzy wojskowej w czasie pełnienia czynnej służby przez żołnierza zawodowego lub funkcjonarjusza państwowego w administracji wojskowej.
(3)
Przepis § 5 stosuje się analogicznie.
§  12.
Izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny), wypłacająca dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, uskutecznia potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego w ten sposób, iż do czasu całkowitego zaspokojenia wierzytelności potrąca dłużnikowi na poczet kwoty, jaka ma być od niego ściągnięta, odpowiednie kwoty w następujących granicach:

A. w stosunku do żołnierzy zawodowych w stanie spoczynku:.

a)
10 % zaopatrzenia emerytalnego, gdy chodzi o należności Skarbu Państwa lub wierzytelności, wymienione w § 11 ust. 2 lit. b) i c), oraz w razie zbiegu potrąceń z tych tytułów;
b)
30 %, gdy chodzi o należności z tytułu alimentacji oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniami z tytułów, wymienionych pod lit. a);

B. w stosunku do funkcjonarjuszów państwowych administracji wojskowej w stanie spoczynku:

1) jeżeli chodzi o należności Skarbu Państwa, oparte na prawomocnem zarządzeniu administracyjnej władzy cywilnej, lub o wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu szkód lub strat, oparte na prawomocnem zarządzeniu administracyjnej władzy wojskowej, oraz w razie zbiegu potrąceń z tych tytułów, - 10% zaopatrzenia emerytalnego;

2) jeżeli chodzi o należności Skarbu Państwa, oparte na tytule egzekucji sądowej, oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniami z tytułów, wymienionych w pkt. 1 - jedną piątą część zaopatrzenia emerytalnego, przyczem:

a) suma, nieprzenosząca 100 zł miesięcznie, jest wolna od wszelkich potrąceń,

b) w razie, gdy uposażenie przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie - potrąca się ponadto połowę przewyżki ponad 1.200 zł;

3) jeżeli chodzi o potrącenie z tytułu obowiązku alimentacji - dwie piąte części zaopatrzenia emerytalnego z tem zastrzeżeniem, że, gdy zaopatrzenie emerytalne przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie, potrąca się ponadto całą przewyżkę ponad 1.200 złotych;

4) przy zbiegu potrąceń z tytułów, wymienionych pod 3), z potrąceniami z tytułów, wymienionych pod 1 i 2, jedna piąta część zaopatrzenia emerytalnego przypada na wszystkie długi ogółem, druga zaś część piąta na zaspokojenie samych tylko należności alimentarnych, o ileby pierwsza część na nie przy zbiegu z innemi wierzytelnościami nie wystarczała; według tej samej zasady podlega potrąceniu prze-wyżka ponad tysiąc dwieście złotych miesięcznie.

§  13.
(1)
Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego ulegają zawieszeniu w przypadku zawieszenia wypłaty całości uposażenia emerytalnego w myśl art. 4 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 20, poz. 160).
(2)
W przypadku przywrócenia zawieszonego zaopatrzenia emerytalnego dokonywa się z tego uposażenia zaległych potrąceń.

Rozdział  IV.

Potrącenia z odpraw.

§  14.
Do potrąceń z odpraw, wypłacanych żołnierzom zawodowym i funkcjonariuszom państwowym w administracji wojskowej, stosuje się analogiczne przepisy §§ 6 i 7.

Rozdział  V.

Przepisy wspólne.

§  15.
(1)
Pierwsze potrącenie następuje przy najbliższej wypłacie uposażenia lub zaopatrzenia emerytalnego po dniu doręczenia płatnikowi lub izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu) wezwania o uskutecznienie potrącenia; następne potrącenie uskutecznia się bez wezwania, w odstępach miesięcznych, przy każdorazowej wypłacie uposażenia lub zaopatrzenia emerytalnego.
(2)
Potrącenie z odprawy następuje jednorazowo przy wypłacie odprawy.
§  16.
(1)
Co do porządku zaspokojenia wierzytelności w przypadku zbiegu potrąceń obowiązują następujące przepisy:
a)
o pierwszeństwie w zaspokojeniu wierzytelności rozstrzyga termin doręczenia płatnikowi lub izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu) wezwania władzy, urzędu lub osoby trzeciej o uskutecznienie potrąceń;
b)
wierzytelności Skarbu Państwa mają pierwszeństwo przed innemi, bez względu na czas ich powstania oraz termin doręczenia wezwania o uskutecznienie potrącenia;
c)
wierzytelności, oparte na obowiązku alimentacji, mają równe pierwszeństwo z wierzytelnościami Skarbu Państwa.
(2)
W razie zbiegu roszczeń alimentacyjnych dwu lub więcej wierzycieli kwotę, podlegającą zajęciu, należy przekazać do depozytu sądowego.
§  17.
Kwotę, uzyskaną na zasadzie potrącenia, przekazuje płatnik, lub izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny) wierzycielowi, wskazanemu w wezwaniu (tytule) o uskutecznienie potrąceń.
§  18.
(1)
Potrącenia ustają:
a)
z chwilą całkowitego zaspokojenia wierzytelności;
b)
w razie śmierci dłużnika; w tym przypadku płatnik lub izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny) zawiadamia o ustaniu potrąceń z tego powodu władzę, urząd lub osobę uprawnioną, na których wezwanie uskuteczniano potrącenie.
(2)
Potrącenia z uposażenia ustają ponadto z chwilą przeniesienia dłużnika w stan spoczynku; w tym przypadku, jeżeli potrącenia były uskuteczniane z tytułów, wymienionych w § 11 ust. 2, płatnik przesyła tytuł, na którego podstawie uskuteczniał potrącenia, oraz wykaz, zawierający wysokość sumy potrąconej i pozostałej do potrącenia - izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu), wypłacającej dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, która wydaje zarządzenia co do uskuteczniania potrąceń z zaopatrzenia emerytalnego; jeżeli natomiast potrącenia były uskuteczniane z innych tytułów, niż określonych w § 11 ust. 2, uskutecznianie potrąceń ustaje, o czem płatnik zawiadamia władzę, urząd lub osobę uprawnioną, na których wezwanie uskuteczniano potrącenia.

Rozdział  VI.

Przepisy końcowe.

§  19.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Z dniem tym traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 18 czerwca 1928 r. w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości i Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia osób wojskowych (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 589).
1 § 4 ust. 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.47.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 1939 r.
2 § 11 ust. 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.47.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 1939 r.
3 § 11 ust. 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.47.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 1939 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.38.288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.
Data aktu: 06/04/1936
Data ogłoszenia: 12/05/1936
Data wejścia w życie: 12/05/1936