Książeczki obrachunkowe dla robotników portowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 marca 1934 r.
w sprawie książeczek obrachunkowych dla robotników portowych.

Na podstawie art. 10 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 646) zarządzam co następuje:
§  1.
Każdemu robotnikowi portowemu powinna być wydana bezpłatnie przez Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni książeczka obrachunkowa.
§  2.
W zamian za zgubioną lub uszkodzoną przez robotnika książeczkę obrachunkową Biuro Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni powinno niezwłocznie wydać nową, za co pobiera od robotnika opłatę, nie przekraczającą kosztu własnego, w każdym razie nie wyżej taksy, zatwierdzonej przez Obwodowego Inspektora Pracy.
§  3.
Książeczka obrachunkowa powinna zawierać następujące dane:
I.
Część ogólna:
1)
nazwisko i imię robotnika;
2)
kategorja zawodowa robotnika;
3)
stawki wynagrodzenia, ustalone przez umowę zbiorową lub przez orzeczenie Portowej Komisji Rozjemczej,
II.
Część instrukcyjna, zawierająca zwięzły wyciąg z przepisów prawnych, określających prawa i obowiązki stron.
III.
Część rozrachunkowa, zawierająca dane, dotyczące każdorazowych wypłat wynagrodzenia ze wskazaniem poszczególnych rodzajów ustawowo dopuszczalnych potrąceń.
IV.
Część kontrolna (karta kontrolna) zawierająca dane, dotyczące czasu zatrudnienia robotnika portowego w poszczególne dni roku u poszczególnych pracodawców ze wskazaniem nazwiska pracodawcy lub nazwy przedsiębiorstwa oraz zarobku (brutto) robotnika za poszczególne dniówki. Część kontrolna (karta kontrolna) jest prowadzona w formie załączników do książeczki obrachunkowej.
§  4.
Okręgowy Inspektor Pracy na skutek podań zainteresowanych pracodawców może zezwolić na nieprowadzenie części rozrachunkowej w książeczkach obrachunkowych, jeżeli zobowiążą się oni do wydawania robotnikom przy każdorazowej wypłacie dowodów pisemnych, o treści, przewidzianej w § 3 p. III.
§  5.
Książeczkę obrachunkową robotnik przechowuje u siebie, celem zaś wpisania do książeczki właściwych danych oddaje ją pracodawcy, który dokonywa wymaganych zapisów w możliwie krótkim czasie, poczem książeczkę zwraca robotnikowi.
§  6.
Wzory książeczek obrachunkowych oraz dowodów pisemnych, przewidzianych w § 4, ustala Okręgowy Inspektor Pracy.
§  7.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie uchylają wynikającego z rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324) obowiązku ponoszenia przez pracodawcę kosztu książeczki obrachunkowej.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1934 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.32.289

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Książeczki obrachunkowe dla robotników portowych.
Data aktu: 29/03/1934
Data ogłoszenia: 15/04/1934
Data wejścia w życie: 15/04/1934, 01/04/1934