Regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 grudnia 1932 T,
Regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego.

Na podstawie art. 39. 231 ust. 2, 232 j 298 prawa o ustroju sądów powszechnych z diva 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z r. 1932 Nr. 102, poz. 863) zarządzam co następuje;

CZĘŚĆ  OGÓLNA.

Przepisy wstępne.

§  1. 
Regulamin niniejszy dotyczy urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego w sprawach karnych i cywilnych oraz w innych sprawach, powierzonych Sądowi Najwyższemu.
§  2. 
Prokuratura Sądu Najwyższego sprawuje swe czynności na podstawie prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z r. 1932 Nr. 102, poz. 863), według odpowiednich przepisów postępowania sądowego oraz innych przepisów szczególnych z odpowiednim uwzględnieniem niniejszego regulaminu oraz regulaminów sądowych i regulaminu prokuratorskiego z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 910).
§  3. 
Przez wyrażenie ogólne: "prokurator Sądu Najwyższego", użyte w mniejszym regulaminie, rozumie się pierwszego prokuratora i prokuratorów Sądu Najwyższego, chyba że z danego przepisu co innego wynika.
§  4. 
Użyte w niniejszym regulaminie skróty oznaczają:
a)
"u. s. p."- prawo o ustroju sądów powszechnych w brzmieniu jednolitego tekstu (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 102, poz. 863);
b)
"k. p. k." - kodeks postępowania karnego w brzmieniu jednolitego tekstu (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 83, poz. 725);
c)
"reg. prok." - regulamin wewnętrznego urzędowania prokuratur sądów apelacyjnych I okręgowych z dnia 1 grudnia 19.32 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 910);
d)
"reg. S. N." - regulamin Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 911) i
e)
"S. N." - Sąd Najwyższy.

Powołane w niniejszym regulaminie paragrafy bez bliższego oznaczenia odnoszą się do tegoż regulaminu.

Zadania prokuratora S. N.

§  5. 
Prokurator SN stoi na straży ustaw.

Przy spełnianiu tego zadania prokurator powinien:

a)
dążyć w powierzonym mu zakresie działania do ustalenia w orzecznictwie sądów prawidłowej i jednolitej wykładni przepisów prawnych i należytego ich stosowania;
b)
roztaczać kontrolę nad działalnością prokuratur sądów niższych w granicach uprawnień, wynikających z art. 2351 u. s. p.
§  6. 
Do osiągnięcia powyższych (§ 5) celów służą prokuratorowi S. N.:
a)
wnioski, składane w poszczególnych sprawach, rozpoznawanych przez S. N.;
b)
wnioski z art. 77 u. s. p.;
c)
kasacje z art. 538 k. p. k.;
d)
inicjatywa do wniosków z art. 41 u. s. p.;
e)
wnioski do S. N. z mocy art. 2351 § 1 pkt. "a" u. s. p., i
f)
kontrola nad działalnością prokuratur sądów niższych z mocy art. 2351 § 1 pkt, "b" i § 2 u. s. p.
§  7. 
Pierwszy prokurator S. N. cofa środek odwoławczy, założony do Sądu Najwyższego przez prokuratora sądu niższego, jeżeli wywód kasacji (zażalenia) pozbawiony jest słuszności prawnej lub nie odpowiada warunkom art. 510 i n. k. p. k.

O cofnięciu środka odwoławczego pierwszy prokurator zawiadamia prezesa S. N. za zwrotem akt sprawy, właściwego zaś kierownika prokuratury sądu niższego z podaniem uzasadnienia. Pozatem w miarę potrzeby stosuje się przepis art. 2351 § 1 pkt. "b" u. s. p.

§  8. 
Jeżeli prokurator S. N. dostrzeże przy badaniu środków odwoławczych, założonych przez prokuratora sądu niższego, oczywiste uchybienie, zawiadamia o tem pisemnie pierwszego prokuratora, który stosuje przepis art. 2351 § 1 pkt. "b" u. s. p.
§  9. 
Poza przypadkami, wymienionymi w art. 2351 § 1 pkt. "b" u. s. p., pierwszy prokurator S. N. przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości swoje spostrzeżenia o błędach i zaniedbaniach prokuratur niższych instancji.

Prokuratorzy S. N. powinni o spostrzeżeniach takich zawiadamiać pisemnie pierwszego prokuratora.

§  10. 
Pierwszy prokurator po otrzymaniu z S. N. akt sprawy cywilnej celem złożenia oświadczenia co do zgłoszenia wniosku (art. 39 § 2 u. s. p.) powinien w terminie do dni 7 zawiadomić prezesa Izby Cywilnej, czy prokurator S. N. weźmie udział w sprawie i czy zgłosi wniosek ustny na rozprawie, czy też sporządzi wniosek na piśmie.

Za podstawę do powzięcia decyzji co do udziału prokuratora S. N. w sprawie, w której udział ten nie jest ustawowo wymagany, posłużą względy na interes państwowy lub społeczny, związany z daną sprawą, lub na konieczność odstąpienia przez izbę od przyjętej już uprzednio w innych sprawach wykładni przepisów prawa.

W sprawach większej wagi oraz gdy chodzi o zmianę wykładni należy sporządzić wniosek pisemny.

§  11. 
Pierwszy prokurator S. N. przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości odpisy orzeczeń Sądu Najwyższego, zawierających rozstrzygnięcie zasadniczych lub ważniejszych zagadnień prawnych albo wyjaśniających przepisy, błędnie lub rozbieżnie stosowane w sądach niższych.
§  12. 
Pierwszy prokurator S. N. przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości swoje spostrzeżenia co do potrzeby zmian lub uzupełnień obowiązujących przepisów prawnych.

Podział czynności i zasady urzędowania wewnętrznego.

§  13. 
Pierwszy prokurator kieruje Prokuraturą S. N. i wykonywa ogólny nadzór nad jej czynnościami.
§  14. 
Pierwszy prokurator spełnia czynności, poruczone mu w przepisach prawnych i w niniejszym regulaminie, a nadto bierze udział w pracach Prokuratury S. N. w zakresie, który sam oznacza.
§  15. 
Pierwszy prokurator może zlecić wykonanie przekazanej mu czynności prokuratorowi S. N.
§  16. 
Pierwszy prokurator zarządza podział czynności w Prokuraturze S. N. według swego uznania; może też, niezależnie od podziału czynności, poruczyć prokuratorom S. N. poszczególne sprawy lub dokonanie poszczególnych czynności.
§  17. 
Pierwszy prokurator może ustanowić z pośród prokuratorów S. N. swoich zastępców, do pewnych rodzajów czynności, zawiadamiając o tem niezwłocznie Ministra Sprawiedliwości.
§  18. 
Uprawnienia, przewidziane w art. 244 u. s. p., służą wyłącznie Naczelnemu Prokuratorowi i pierwszemu prokuratorowi.
§  19. 
Pierwszy prokurator S. N. podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości, jako Naczelnemu Prokuratorowi.

Przepis § 11 ustęp drugi reg. prok. stosuje się tutaj.

§  20. 
Podpisu pierwszego prokuratora wymagają:
a)
przedstawienia, wnioski i sprawozdania, składane Ministrowi Sprawiedliwości;.
b)
pisma, wynikające ze stosowania art. 2351 u. s. p. i §§ 7 i 10 niniejszego regulaminu;
c)
pisma w sprawach administracji;
d)
pisma w sprawach, przekazanych pierwszemu prokuratorowi z mocy przepisów prawnych albo szczególnem zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości lub własnem pierwszego prokuratora.
§  21. 
Wnioski, skierowane do S. N. w poszczególnych sprawach, podpisują prokuratorzy S. N., którzy wnioski te sporządzili.
§  22. 
Inne pisma może podpisywać prokurator, wyznaczony przez pierwszego prokuratora (§ 16).
§  23. 
Przepisy §§ 12, 13, 14, 16 i 44 - 51 reg. prok. stosuje się odpowiednio w urzędowaniu prokuratury S. N.

CZĘŚĆ  SZCZEGÓLNA.

Wnioski i posiedzenia.

§  24. 
Prokuratorzy S. N. składają Sądowi Najwyższemu na piśmie wnioski w przydzielonych im sprawach samodzielnie, jeżeli w poszczególnych przypadkach nie znajdą zastosowania przepisy §§ 12 i 13 reg. prok. lub § 29 nin. reg.

W sprawach cywilnych oraz w sprawach karnych, rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnem, wnioski na piśmie składa się tylko na zarządzenie pierwszego prokuratora.

§  25. 
Wnioski powinny być motywowane; w sprawach, rozpoznawanych na skutek środków odwoławczych, powinny nadto zawierać treściwe przytoczenie zarzutów skargi i projekt ich załatwienia.
§  26. 
Wnioski, przygotowane na posiedzenie już wyznaczone, prokurator S N. oddaje wraz z wokandą i z aktami spraw sekretariatowi prokuratury przed upływem terminu, określonego w § 18 reg. S. N.
§  27. 
Sekretarjat prokuratury sporządza bezzwłocznie dwa egzemplarze każdego wniosku (§ 26), oznacza je datą posiedzenia i sygnaturą Sądu Najwyższego, a następnie jeden egzemplarz, przeznaczony dla sędziego-sprawozdawcy, przesyła wraz z aktami sądowemi sekretariatowi właściwej izby, drugi zaś przechowuje w sekretariacie i wydaje go w przeddzień posiedzenia prokuratorowi, wyznaczonemu na to posiedzenie. Rękopis wniosku wraz z wokandą sekretarjat natychmiast po sporządzenu odpisów zwraca jego autorowi.

Od wykonania powyższego przepisu można odstąpić tylko w przypadkach, gdy chodzi o odręczne krótkie wnioski w sprawach, rozpoznawanych na posiedzeniu niejawnem.

§  28. 
Po posiedzeniu prokurator zwraca sekretarjatowi wokandę i odpisy wniosków z zaznaczeniem na nich wyników rozprawy.

Sekretarjat prokuratury przechowuje otrzymane wnioski, wokandę i akta w okładce z oznaczeniem izby (sekcji) oraz daty posiedzenia, okładki zaś składa według izb i sekcji w porządku chronologicznym dat posiedzenia.

Odpisy wniosków w sprawach niezałatwionych sekretarjat wydaje prokuratorowi, wyznaczonemu do tych spraw na następne posiedzenie.

§  29. 
Celem omówienia bieżących kwestji z zakresu czynności prokuratury pierwszy prokurator zwołuje, w terminach według swego uznania, zebrania prokuratorów S. N. (izby lub sekcji).

Prokuratorzy S. N. powinni przed sporządzeniem wniosku zawiadamiać pierwszego prokuratora o sprawach szczególnej wagi lub budzących poważne wątpliwości prawne.

§  30. 
Orzeczenia S. N. (art. 31 reg. S. N.) przeglądają prokuratorzy, wyznaczeni do tej czynności przez pierwszego prokuratora, poczerń oddają pierwszemu prokuratorowi orzeczenia, nadające się do celów, określonych w §§ 11 i 12, z odpowiedniem wyjaśnieniem.

Orzeczenia powyższe zwraca się następnie sekretarjatowi prokuratury, który je przechowuje rocznikami według izb i sekcji w porządku sygnatur S. N.

Sprawy dyscyplinarne.

§  31. 
W sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów pierwszy prokurator równocześnie z wyznaczeniem prokuratora dyscyplinarnego dla wyższego sądu dyscyplinarnego (art. 143 § 2 u. s. p.) wyznacza dwóch jego zastępców.
§  32. 
Prokurator dyscyplinarny wyznacza zastępców swych do określonych spraw, w myśl art. 143 § 3 u. s. p., w porozumieniu z pierwszym prokuratorem.
§  33. 
Pierwszy prokurator, przydzielając sprawy dyscyplinarne adwokatów i notarjuszów, korzysta z przepisu § 16.
§  34. 
W sprawach dyscyplinarnych, rozpoznawanych na rozprawie, nie przesyła się przed rozprawą wniosku (§ 26) sądowi dyscyplinarnemu.

Sekretarjat i biurowość.

§  35. 
Prokuratura S. N. ma sekretarjat odrębny od sekretarjatu S. N.
§  36. 
Sekretarjat składa się z sekretarzy Prokuratury S. N., urzędników kancelaryjnych i innych funkcjonarjuszów.

Do sekretarjatu Prokuratury mogą być wyznaczeni sekretarze i urzędnicy kancelaryjni S. N.

Pierwszy prokurator oznacza zakres i rodzaj czynności każdego urzędnika sekretarjatu.

§  37. 
Do kierownika i urzędników sekretarjatu stosuje się przepisy §§ 129 - 133 reg. prok.
§  38. 
Szczegóły organizacji biurowej reguluje pierwszy prokurator.
§  39. 
W Prokuraturze S. N. prowadzi się księgi następujące:
1)
"Pręż" - repertorium prezydialne (wzór),
2)
"Pd" - repertorium dyscyplinarne (wzór),
3)
"Po" - repertorjum ogólne (wzór),
4)
"Z" - księga zarządzeń (wzór),
5)
skorowidze do repertorjów księgi zarządzeń (wzór) tudzież wszelkie inne skorowidze, których prowadzenie dla potrzeb biurowości uzna za niezbędne pierwszy prokurator.
§  40. 
Na każdem nadchodzącem piśmie sekretariat stawia prezentatę, zawierającą nazwę prokuratury, datę otrzymania pisma i liczbę załączników, poczem wciąga pismo do odpowiedniego repertorjum i umieszcza na niem oznaczenie. Przepis § 109 reg. prok. stosuje się tu odpowiednio.
§  41. 
Do repertorjum "Prez" należą sprawy administracji Prokuratury S. N. oraz wszelkie pisma, nie należące do innych repertorjów.
§  42. 
Do repertorjum "Pd" należy wpisywać tylko te sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów, w których wyższy sąd dyscyplinarny orzeka w pierwszej instancji (art. 137 lit. "b" u. s. p.).

Każdą taką sprawę wpisuje się tylko raz i zakłada się dla niej oddzielne akta.

Wszelkie pisma, odnoszące się do tej samej sprawy dyscyplinarnej, łączy się razem w porządna chronologicznym i umieszcza się w oddzielnej okładce, oznaczonej sygnaturą akt.

Przepis § 110 reg. prok. stosuje się tu odpowiednio.

W razie wznowienia postępowania dyscyplinarnego, wzmianki o wznowieniu i zapadłych w postępowaniu wznowieniem orzeczeniach wpisuje się w rubryce "uwagi".

§  43. 
Do repertorjum "Po" wciąga się:
a)
sprawy cywilne, w których prokurator S. N. bierze udział (art. 39 § 2 u. s. p.);
b)
sprawy, w których pierwszy prokurator cofnął środek odwoławczy (art. 2351 § 1 pkt, "a" u. s. p);
c)
sprawy, w których prokurator S. N. założył kasację (art. 538 k. p. k.).

W rubryce 3 należy wpisywać sygnaturę akt tego sądu, od którego akta otrzymano,

W rubryce 4 należy co do spraw, wymienionych wyżej pod lit. a) i b), zamieścić wzmiankę: "do wniosku z § 17 reg. S. N.", co do spraw zaś, wymienionych pod lit. c), - wyrazy: "art. 538 k. p. k.".

W rubryce 5 należy wpisać nazwisko prokuratora, któremu zlecono udział w sprawie cywilnej z dodaniem wyrazów: "wn. ust." (wniosek ustny) lub "wn. pis." (wniosek pisemny) lub sporządzenie kasacji.

W rubryce 6 należy wpisać datę zawiadomienia S. N. o wzięciu przez prokuratora S. N. udziału w sprawie cywilnej lub o cofnięciu środka odwoławczego oraz datę przesłania kasacji do S. N.

§  44. 
Spraw, których akta Sąd Najwyższy udziela prokuraturze jedynie celem przygotowania wniosków na posiedzenie (§ 18 reg. S. N.) nie wciąga się do repertoriów.
§  45. 
Do księgi zarządzeń "Z" wpisuje się rozporządzenia, zarządzenia, okólniki, pisma okólne i komunikaty Ministerstwa Sprawiedliwości, zarówno nadesłane do Prokuratury S N., jak i ogłoszone w organie urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości a mające znaczenie dla Prokuratury S. N.

Wciąga się do niej również zarządzenia pierwszego prokuratora, oparte na art. 2351 § 1 pkt. "b" i § 2 u. s. p., zarządzenia wewnętrzne pierwszego prokuratora oraz instrukcje i zarządzenia pierwszego prezesa i prezesów S. N. (§ 73 reg. S. N.), mające znaczenie dla prokuratury.

Pieczęcie urzędowe.

§  46. 
Prokuratura S. N. używa pieczęci urzędowych z napisami: "Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego" i "Prokurator Sądu Najwyższego".
§  47. 
Przechowywanie, kontrola i zamawianie pieczęci podlega przepisom §§ 137 i 139 reg. prok.
§  48. 
Pieczęć wyciska się na pismach, mających stanowić dowód, w korespondencji z władzami zagranicznemi oraz w innych przypadkach, przewidzianych przepisami szczególnemi.

Napisy.

§  49. 
Na pismach, opatrzonych podpisem, pierwszego prokuratora lub jego zastępcy, wypływających z jego działalności administracyjnej lub z czynności, zastrzeżonych ma w przepisach prawnych, należy używać napisu: "Pierwszy Prokurator Sądu Najwyższego".

Na innych pismach, podpisanych czy to przez pierwszego prokuratora, czy też przez prokuratora, należy używać napisu: "Prokurator Sądu Najwyższego".

§  50. 
Na pismach, podpisanych przez prokuratora dyscyplinarnego lub jego zastępcę (art. 143 § 2 i 3 u. s. p. i §§ 31 i 32) w sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów należy używać napisów; "Prokurator wyższego sądu dyscyplinarnego" i "Prokurator Najwyższego Sądu Dyscyplinarnego".

Przepisy końcowe.

§  51. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

Jednocześnie traci swoją moc regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 192).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Repertorjum prezydialne ("Prez").

grafika

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.110.912

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin urzędowania Prokuratury Sądu Najwyższego.
Data aktu: 01/12/1932
Data ogłoszenia: 14/12/1932
Data wejścia w życie: 01/01/1933