united kingdom
ukraine

Wykonanie art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie wykonania art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.

Na podstawie art. 5 punkt 9, art. 6 punkt 1 i art. 168 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) zarządza się co następuje:
§  1.
Za równorzędne ze szkołami średniemi ogólnokształcącemi i państwowemi szkołami zawodowemi w rozumieniu art. 5 punkt 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911), to jest za zakłady naukowe, których uczniowie nie podlegają w czasie studjów w tych zakładach obowiązkowi ubezpieczenia, uznaje się:
1)
seminarja i preparandy nauczycielskie,
2)
prywatne szkoły zawodowe, zatrudniające młodzież co najmniej przez 30 godzin tygodniowo, wliczając w to zajęcia praktyczne i ćwiczenia fizyczne.

Okres odbywania płatnej lub bezpłatnej praktyki wakacyjnej lub praktyki odbywanej po ukończeniu nauki szkolnej, jeżeli ona wymagana jest do osiągnięcia świadectwa ukończenia szkoły, uważa się za czas trwania studjów w tej szkole.

§  2.
Za szkoły równorzędne ze szkołami wyższemi, których studenci (zwyczajni słuchacze) na-równi ze studentami państwowych szkół akademickich będą na zasadzie postanowień art. 6 punkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) na własne żądanie zwolnieni od obowiązku ubezpieczenia, uznaje się następujące szkoły:
1)
Państwowy Instytut Dentystyczny w Warszawie,
2)
Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie,
3)
Konserwatorjum Muzyczne w Warszawie,
4)
Konserwatorjum Muzyczne w Poznaniu,
5)
Państwową Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. F. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie,
6)
Państwową Szkołę Budowy Maszyn w Poznaniu,
7)
Państwową Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie,
8)
Państwową Szkołę Ogrodnictwa w Poznaniu,
9)
Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie,
10)
Wyższą Szkołę dla Handlu Zagranicznego we Lwowie,
11)
Wyższe Studjum Handlowe w Krakowie,
12)
Wyższą Szkołę Handlową w Poznaniu,
13)
Uniwersytet Lubelski w Lublinie,
14)
Wolną Wszechnicę Polską w Warszawie,
15)
Wyższą Szkołę Dziennikarską w Warszawie,
16)
Szkołę Nauk Politycznych w Warszawie,
17)
Szkołę Nauk Politycznych w Krakowie,
18)
Wyższe Kursy Ziemiańskie we Lwowie,
19)
Szkołę Nauk Politycznych i Ekonomicznych w Łodzi,
20)
Wyższą Szkołę Muzyczną ha. Fr. Chopina Tow. Muzycznego w Warszawie,
21)
Konserwatorjum Tow. Muzycznego we Lwowie,
22)
Konserwatorjum Muzyczne w Krakowie,
23)
Konserwatorjum Tow. Muzycznego "Lutnia" w Wilnie,
24)
Konserwatorjum Muzyczne Heleny Kijeńskiej w Łodzi.
§  3.
Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia następuje z pierwszym dniem tego miesiąca kalendarzowego, w którym zgłoszone zostało przez studentów (zwyczajnych słuchaczy) szkół wyższych oraz szkół, wymienionych w § 2, odnośne żądanie do Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia naskutek żądania zgłoszonego w ciągu 30 dni po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia przez studentów (zwyczajnych słuchaczy) szkół, wymienionych w § 2, nastąpi od dnia 1-go stycznia 1928 r., względnie od późniejszej daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.50.482

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.
Data aktu: 08/03/1928
Data ogłoszenia: 27/04/1928
Data wejścia w życie: 27/04/1928