Wymagania od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 sierpnia 1927 r.
o wymaganiach od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

Na zasadzie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządzam co następuje:
§  1.
Stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie, ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 593), mogą być nadawane kandydatom, którzy złożą z pomyślnym wynikiem egzamin przepisany niniejszem rozporządzeniem.
§  2.
Do egzaminu na egzekutorów sądowych mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy w charakterze woźnych najmniej rok zupełnie zadawalająco pełnili w sądach czynności organów egzekucyjnych.

Podania o dopuszczenie do egzaminu należy wnosić do prezesa sądu apelacyjnego za pośrednictwem władzy przełożonej, która, przedkładając podania w drodze służbowej, zaopatruje je opinją swoją o uzdatnieniu i kwalifikacjach kandydata. O ile kandydat czynności organu egzekucyjnego pełnił w kilku sądach, należy przed przedstawieniem podania władzy przełożonej zasięgnąć opinji o uzdatnieniu i kwalifikacjach kandydata u kierowników odnośnych sądów i opinje te dołączyć do podania kandydata.

§  3.
O dopuszczeniu do egzaminu orzeka prezes sądu apelacyjnego i o orzeczeniu swem zawiadamia kandydata za pośrednictwem właściwego prezesa sądu okręgowego, który w razie uwzględnienia prośby o dopuszczenie do egzaminu, oznacza termin egzaminu i skład komisji.
§  4.
Komisje egzaminacyjne ustanawia się przy sądach okręgowych.

Komisje składają się z przewodniczącego, jego zastępcy i odpowiedniej ilości członków, mianowanych na okres dwuletni z pośród sędziów i urzędników II i III kategorji, urzędujących w siedzibie sądu okręgowego.

Przewodniczącego i jego zastępcę mianuje prezes sądu apelacyjnego na wniosek właściwego prezesa sądu okręgowego, pozostałych członków mianuje prezes sądu okręgowego z pośród podległych mu doświadczonych urzędników II i III kategorji, szczególnie obznajmionych z czynnościami egzekucyjnemi.

Komisje egzaminują w gronie trzech członków, przyczem przewodniczący musi być z grona sędziów, jeden z członków z grona urzędników II kategorji, a drugi członek z grona urzędników III kategorji.

Przewodniczący oznacza kolejność egzaminowania i sam bierze w niem czynny udział.

Przy głosowaniach przewodniczący oddaje głos ostatni; uchwały komisji zapadają większością głosów i są ostateczne.

§  5.
Egzamin jest ustny i nie odbywa się publicznie; można go przeprowadzać jednocześnie z kilku kandydatami, nie więcej jednak jak z trzema.

Egzamin przeprowadzony z jednym kandydatem nie może trwać dłużej niż godzinę, zaś z kilku kandydatami, nie dłużej jak dwie godziny.

§  6.
Przy egzaminie kandydat winien wykazać dokładną znajomość i umiejętność praktycznego stosowania tych wszystkich przepisów ordynacji egzekucyjnej, organizacji sadowej i instrukcji dla organów wykonawczych, które dotyczą czynności organów wykonawczych i organów dla doręczeń.
§  7.
Wyniki egzaminu ustnego oznacza się następującemi stopniami:
1)
"bardzo dobry"-jeżeli kandydat wykazał wybitną i bardzo dokładną znajomość przedmiotów egzaminu,
2)
"dobry"-jeżeli kandydat wykazał dokładną znajomość przedmiotów egzaminu,
3)
"niedostateczny"-jeżeli wiadomości kandydata są niewystarczające.

W razie niedostatecznego wyniku egzaminu, komisja oznacza termin powtórnego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż 3 miesiące, nie dłuższy jednak, jak rok.

O wyniku egzaminu należy zawiadomić prezesa sądu apelacyjnego.

W razie ponownego niedostatecznego wyniku, egzaminu nie wolno powtarzać, a kandydat pozostaje nadal w służbie w charakterze woźnego.

§  8.
Każda komisja egzaminacyjna zakłada księgę protokółów egzaminów egzekutorów sądowych, zawierającą następujące przedziały: 1) liczbę bieżącą, 2) dzień egzaminu, 3) skład komisji, 4) nazwisko kandydata, 5) oznaczenie, który raz kandydat poddaje się egzaminowi, 6) ostateczny wynik egzaminu, 7) podpisy członków komisji.
§  9.
Na dowód poddania się egzaminowi kandydat otrzymuje świadectwo, wystawione przez komisję egzaminacyjną według dołączonego wzoru.

Świadectwo ma być podpisane przez wszystkich członków komisji i zaopatrzone pieczęcią tego sądu okręgowego, przy którym urzęduje komisja.

§  10.
Kandydatom, którzy pełnią służbę nie w siedzibie komisji egzaminacyjnej i poddają się po raz pierwszy egzaminowi, należą się koszta podróży i normalne diety.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i w okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy wydane w przedmiocie objętym niniejszem rozporządzeniem.

Wzór do § 9

ŚWIADECTWO.

Pan .......................................................

Charakter służbowy ...........................................

poddał się w dniu ............................................

na zasadzie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23

sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 79, poz. 690)

po raz ................. egzaminowi na stanowisko egzekutora

sądowego i złożył go z wynikiem ..............................

Dnia ............. 192... r.

(-) Pieczęć

Komisja Egzaminacyjna

przy Sadzie Okręgowym w ................

Przewodniczący Komisji:

Członkowie Komisji:

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.79.690

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.
Data aktu: 23/08/1927
Data ogłoszenia: 13/09/1927
Data wejścia w życie: 13/09/1927