Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1927 r.
o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Na zasadzie art. 11 i 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Kandydaci na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a mianowicie: górniczo-hutniczej, przemysłowej, handlowej, marynarki handlowej, Urzędu Patentowego, Państwowego Instytutu Geologicznego, legalizacji narządzi mierniczych i probierczej, winni odbyć służbę, przygotowawczą (praktykę), przewidzianą w art. 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) i złożyć egzamin, przewidziany niniejszem rozporządzeniem.
§  2.
Postanowienia §§ 2, 3, 4, 5 ustępy l i 2, 7, 10, 11, 12, 13, 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 1925 r. o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorji w państwowej służbie administracyjnej (Dz. U. R. P. № 6, poz. 48) mają analogiczne zastosowania do kandydatów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Komisje egzaminacyjne ustanawia się przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu oraz przy władzach bezpośrednio podległych Ministrowi Przemysłu i Handlu. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego i dwóch komisarzy egzaminacyjnych. Przewodniczący i jeden z komisarzy egzaminacyjnych muszą posiadać odpowiednie fachowe studja wyższe, zakończone przepisanemi egzaminami. Drugi komisarz egzaminacyjny musi posiadać zakończone przepisanemi egzaminami studja prawnicze. Przewodniczących i komisarzy komisyj egzaminacyjnych wyznacza Minister Przemysłu i Handlu z pośród podległych sobie urzędników. Obowiązki swoje pełnią oni do odwołania.

Przewodniczącemu służy prawo egzaminowania.

Kolejność egzaminowania oznacza przewodniczący.

§  4.
Egzamin pisemny polega na wypracowaniu jednego lub kilku tematów wybranych przez komisję egzaminacyjną na wniosek poszczególnych egzaminatorów.

Temat wypracowania musi być wybrany z zakresu tej gałęzi służby, w której kandydat odbywał praktykę.

Przy wyborze tematu winna komisja baczyć na to, aby kandydat o średniem uzdolnieniu mógł go opracować w przeciągu 6 godzin.

Egzamin nie może trwać dłużej niż 8 godzin.

Egzamin pisemny odbywa się w lokalu urzędowym pod nadzorem jednego z członków komisji egzaminacyjnej lub innego wyznaczonego w tym celu urzędnika.

Kandydat winien mieć możność korzystania ze zbioru ustaw i rozporządzeń, jak również tych dzieł naukowych, które dla opracowania tematu są mu niezbędne.

Porozumienie się w czasie egzaminu kandydatów między sobą lub z innemi osobami jest niedopuszczalne.

Kandydat po ukończeniu wypracowania przed opuszczeniem lokalu urzędowego oddaje je urzędnikowi sprawującemu nadzór, który stwierdza czas rozpoczęcia i ukończenia wypracowania i zabezpiecza wypracowanie przez opieczętowanie.

Egzamin pisemny może składać jednocześnie kilku kandydatów.

§  5.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest:

dokładna znajomość ustaw, rozporządzeń, przepisów, instrukcyj, międzynarodowych umów, mających zastosowanie w danej gałęzi służby; dokładna znajomość ustawy konstytucyjnej; znajomość ustawy o państwowej służbie cywilnej; ogólna znajomość ustroju i zakresu działania władz i urzędów państwowych. Ponadto kandydat winien objaśnić załatwienie tematu egzaminu pisemnego.

Kandydaci nie posiadający studjów prawniczych zakończonych przepisanemi egzaminami, obowiązani są znać te przepisy prawa cywilnego i karnego, których znajomość jest potrzebna przy pełnieniu ich służby.

Szczegółowe programy egzaminów bada określane przez Ministra Przemysłu i Handlu w drodze instrukcji.

Komisja egzaminacyjna winna zwrócić przedewszystkiem szczególną uwagę czy i w jakim stopniu kandydat posiada zdolność pojmowania i praktycznego stosowania obowiązujących przepisów prawnych.

Egzamin ustny odbywa się z każdym kandydatem zosobna i nie może trwać dłużej niż 2 godziny.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy, wydane w przedmiocie, unormowanym niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.7.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Data aktu: 10/01/1927
Data ogłoszenia: 31/01/1927
Data wejścia w życie: 31/01/1927