Bezpłatne dostarczanie druków dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 lipca 1927 r.
w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.

Na podstawie art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem (Dz. U. R. P. № 45, poz. 398) zarządza się co następuje:
§  1.
Liczba egzemplarzy druków, dostarczanych przez zakłady graficzne bezpłatnie dla celów bibljotecznych i dla celów urzędowej rejestracji, wynosi dla druków nieperjodycznych siedem, a dla czasopism dziewięć egzemplarzy.
§  2.
Egzemplarze bibljoteczne wszystkie, lub z pewnemi ograniczeniami, wymienionemi w dalszych paragrafach niniejszego rozporządzenia, otrzymują:
a)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
b)
Bibljoteka Narodowa w Warszawie,
c)
Bibijoteka Uniwersytecka w Warszawie,
d)
Bibljoteka Jagiellońska w Krakowie,
e)
Bibljoteka Uniwersytecka we Lwowie,
f)
Bibljoteka Uniwersytecka w Poznaniu,
g)
Bibljoteka Publiczna i Uniwersytecka w Wilnie,
h)
Bibljoteka Publiczna w Warszawie,
i)
Książnica Miejska im. Kopernika w Toruniu,
j)
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie.
§  3. 1
Każdy zakład graficzny winien dostarczać wraz z egzemplarzami obowiązkowemi, przewidzianemi w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, nie wyłączając utworów muzycznych bez tekstu słownego i druków artystycznych, do właściwej władzy administracyjnej pierwszej instancji dla Bibljoteki Narodowej w Warszawie. Niezależnie od tego każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu wszystkich urzędowych i nieurzędowych czasopism niezwłocznie po ich odbiciu bezpośrednio do Bibljoteki Narodowej (a do czasu jej utworzenia - do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego) oraz za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W m. st. Warszawie oraz w woj. warszawskiem, łódzkiem i lubelskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej w Warszawie nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w p. d)-h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. krakowskiem, kieleckiem i śląskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Jagiellońskiej w Krakowie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników) bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c), e)-h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. lwowskiem, stanisławowskiem, tarnopolskiem i wołyńskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej we Lwowie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c) d) f) g) h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. poznańskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurządowych druków nieperiodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-e), g), h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. pomorskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-g) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. białostockiem, nowogródzkiem, poleskiem i wileńskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Publicznej i Uniwersyteckiej w Wilnie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników) bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-f), h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

Nadto wszystkie zakłady graficzne na całym obszarze Rzeczypospolitej winny dostarczać po jednym egzemplarzu wszystkich urzędowych i nieurzędowych czasopism do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Druki nieperjodyczne winny być dostarczane w ciągu tygodnia, a czasopisma-w ciągu 3 dni od ukończenia druku.

§  4.
Władze administracyjne pierwszej instancji przesyłają otrzymane dla Bibljoteki Narodowej egzemplarze druków nieperjodycznych co tydzień do Bibljoteki Narodowej w Warszawie (do czasu jej utworzenia-do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego).
§  5.
Rejestrację druków prowadzi na podstawie egzemplarzy, dostarczanych dla Bibljoteki Narodowej w Warszawie, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie czwartego dnia po dniu ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 1928 r. (Dz.U.28.51.490) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1928 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.67.595

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpłatne dostarczanie druków dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.
Data aktu: 04/07/1927
Data ogłoszenia: 30/07/1927
Data wejścia w życie: 03/08/1927