Taryfa i organizacja sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 września 1925 r.
w sprawie taryfy i organizacji sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych.

Na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządza się co następuje:
§  1.
Państwowe fabryki wyrobów tytoniowych produkować będą prócz wyrobów dotychczasowych, które zalicza siej do taryfy "ogólnej sprzedaży" wyroby specjalne, objęte taryfą "sprzedaży wyrobów specjalnych".

Ponadto w zakładach sprzedaży wyrobów tytoniowych sprzedawane będą wyroby zagraniczne sprowadzone przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego według taryfy "sprzedaży wyrobów importowanych".

Wyroby zagraniczne objęte taryfą "sprzedaży wyrobów importowanych" zaopatrzone będą w znaki kontrolna w kształcie opaski z godłem Państwa i napisem "Polski Monopol Tytoniowy" - "Wyrób importowany".

§  2.
Wyroby objęte taryfą ogólnej sprzedaży sprzedawane będą w skarbowych zakładach sprzedaży (sklepy Polskiego Monopolu Tytoniowego) oraz we wszystkich koncesjonowanych przedsiębiorstwach sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wyroby specjalne oraz wyroby importowane sprzedawane będą przez skarbowe zakłady sprzedaży i te koncesjonowane przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów tytoniowych, którym sprzedaż wyrobów specjalnych zostanie powierzona według przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Skarbowe zakłady sprzedaży wyrobów tytoniowych tworzone będą w poszczególnych miejscowościach przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego w miarę potrzeby.

Na czas przejściowy, w miejscowościach, w których zachodzi potrzeba utworzenia skarbowego zakładu sprzedaży wyrobów tytoniowych, mogą być na wniosek właściwej izby skarbowej (śląskiego urzędu wojewódzkiego) nadane przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego koncesje na sprzedaż wyrobów specjalnych i importowanych przedsiębiorstwom sprzedaży wyrobów tytoniowych, posiadającym koncesje na sprzedaż wyrobów ogólnej taryfy. Odnośne koncesje nadawane będą na rok, jednakże z prawem wypowiedzenia koncesji przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego według jej uznania przed upływem roku z terminem 3-miesięcznym.

§  4.
W razie potrzeby Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego może zobowiązać koncesjonowane przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów taryfy ogólnej do prowadzenia sprzedaży wyrobów specjalnych i importowanych. Odmówienie przez koncesjonarjusza podjęcia sprzedaży tych wyrobów stanowić będzie naruszenie obowiązków sprzedaży w rozumieniu ustępu końcowego art. 33 ustawy z dnia 2 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409).
§  5.
Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego może przyznać prawo sprzedaży wyrobów specjalnych i importowanych bądź wogóle, bądź poszczególnych gatunków domowym sprzedażom wyrobów tytoniowych.
§  6.
Koncesjonowanych sprzedawców wyrobów specjalnych i importowanych obowiązują przepisy normujące sprzedaż wyrobów taryfy ogólnej.
§  7. 1
Wysokość rabatu sprzedażnego od wyrobów specjalnych i importowanych dla koncesjonowanych przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów tytoniowych taryfy ogólnej, którym powierzono sprzedaż wyrobów specjalnych i importowanych, określa się na 8% ceny taryfowej. Domowe sprzedaże, które uzyskują prawo sprzedaży wyrobów specjalnych i importowanych, otrzymują rabat w wysokości 2% ceny taryfowej.
§  8.
Koncesjonowani sprzedawcy wyrobów tytoniowych, którym powierzono sprzedaż wyrobów specjalnych i importowanych, obowiązani będą do prowadzenia osobnych ksiąg poborowych na sprzedaż tych wyrobów, według wzorów ustanowionych dla przedsiębiorstw sprzedaży wyrobów ogólnej taryfy rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 24 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. z r. 1925 № 7, poz. 53).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 1 marca 1927 r. rabat handlowy dla domowych sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych, ustalony w nin. paragrafie w wysokości 2% ceny taryfowej, podwyższa się do 4 %, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 lutego 1927 r. o częściowej zmianie i uzupełnieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 września 1925 r. w sprawie taryfy i organizacji sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych (Dz.U.27.16.120).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024