united kingdom
ukraine

Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 20 stycznia 1925 r.
w sprawie szkolenia zawodowego inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie § 3, ustęp 2, Statutu Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, ogłoszonego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55 poz. 548) zarządza się co następuje:
§  1.
Dział reedukacyjno-szkolny Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej posiada uprawnienia niższej szkoły rzemieślniczej.

Dział ten szkoli inwalidów wojennych w ciągu najwyżej dwóch lat i wydaje świadectwa z ukończenia nauki na podstawie egzaminu z robót próbnych i przedmiotów wykładowych.

§  2.
Nauka na poddziale warsztatów szkolnych obejmuje zawód: ślusarski (ogólny), stolarski (meblowy i budowlany), kołodziejski, koszykarski, introligatorski, rymarski, szewski, szczotkarski, krawiecki.

Minister Pracy i Opieki Społecznej jest władny rozszerzyć program szkoły na inne rzemiosła, względnie wyłączyć z niego niektóre z powyżej wymienionych.

Nauka na poddziale kursów dokształcających obejmuje, poza nauką wstępną dla analfabetów: 1) przedmioty ogólno-kształcące, 2) przedmioty zawodowe, dostosowane do potrzeb poszczególnych rzemiosł, 3) przedmioty nadobowiązkowe.

§  3.
Uczniowie działu reedukacyjno-szkolnego, wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia korzystają bezpłatnie z nauki oraz z podręczników i narzędzi, należących do inwentarza szkolnego, nadto moją prawo do utrzymania w internacie przy równoczesnem zmniejszeniu renty inwalidzkiej w myśl art. 47 ustawy z dn. 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (Dz. U. R. P. № 32 poz. 195) w brzmieniu art. 13 ustawy z dn. 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 608).

Oprócz tych świadczeń może być uczniom wymienionego działu przyznawana premja za postępy w nauce i wydajność pracy.

§  4.
Inwalidzi wojenni, którzy bez własnej winy nie mogli ukończyć nauki w terminie ustalonym w § 1 niniejszego rozporządzenia mogą korzystać z przedłużenia pobytu w dziale reedukacyjno-szkolnym o jeden rok, lecz pozostają w tym dziale jako robotnicy na zasadzie umowy roboczej, zastrzegającej strącanie z ich zarobku kwot potrzebnych do pokrycia tej części faktycznych wydatków na szkolenie i utrzymanie, na którą nie wystarcza zawieszona część renty inwalidzkiej.
§  5.
Do działu reedukacyjno - szkolnego, są przydzielani inwalidzi wojenni bez względu na wiek i cenzus naukowy dostatecznie wyleczeni i oprotezowani, względnie nie potrzebujący leczenia i protezowania, którzy wnieśli podania o szkolenie do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze wzglądu na miejsce zamieszkania inwalidów.

O przyjęciu do działu reedukacyjno-szkolnego decyduje dyrekcja Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z urzędami wojewódzkiemi, właściwemi ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanych inwalidów wojennych.

Postępowanie władz administracyjnych przy przydzielaniu inwalidów wojennych do działu reedukacyjno-szkolnego reguluje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej: a) w sprawie udzielania pomocy inwalidom wojennym, uprawnionym do nauki na koszt Skarbu Państwa, b) w sprawie komisji porady zawodowej i szkolnej dla inwalidów wojennych.

§  6.
Uczniowie, którzy chcą być zwolnieni z działu reedukacyjno-szkolnego przed ukończeniem nauki powinni wnieść podanie o zwolnienie do dyrekcji Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów wojennych.

Uczniowie, opuszczający szkołę samowolnie, nie będą przyjmowani następnie do zakładów szkolenia inwalidów.

§  7.
Szczegóły programów poszczególnych zawodów i przedmiotów wykładowych oraz organizację i kontrolę pracy w warsztatach szkolnych i na kursach dokształcających regulują instrukcje, wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

W sprawie organizacji i prowadzenia internatu uczniów obowiązuje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

§  8.
Diety i koszty podróży inwalidów wojennych, odbytych na wezwanie władz w związku z niniejszem rozporządzeniem są pokrywane w myśl §§ 110-123 rozporządzenia wykonawczego Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Skarbu i Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dn. 10 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 20 poz. 132).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.9.73

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
Data aktu: 20/01/1925
Data ogłoszenia: 29/01/1925
Data wejścia w życie: 29/01/1925