Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 20 stycznia 1925 r.
w sprawie szkolenia zawodowego inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie § 3, ustęp 2, Statutu Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, ogłoszonego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55 poz. 548) zarządza się co następuje:
§  1.
Dział reedukacyjno-szkolny Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej posiada uprawnienia niższej szkoły rzemieślniczej.

Dział ten szkoli inwalidów wojennych w ciągu najwyżej dwóch lat i wydaje świadectwa z ukończenia nauki na podstawie egzaminu z robót próbnych i przedmiotów wykładowych.

§  2.
Nauka na poddziale warsztatów szkolnych obejmuje zawód: ślusarski (ogólny), stolarski (meblowy i budowlany), kołodziejski, koszykarski, introligatorski, rymarski, szewski, szczotkarski, krawiecki.

Minister Pracy i Opieki Społecznej jest władny rozszerzyć program szkoły na inne rzemiosła, względnie wyłączyć z niego niektóre z powyżej wymienionych.

Nauka na poddziale kursów dokształcających obejmuje, poza nauką wstępną dla analfabetów: 1) przedmioty ogólno-kształcące, 2) przedmioty zawodowe, dostosowane do potrzeb poszczególnych rzemiosł, 3) przedmioty nadobowiązkowe.

§  3.
Uczniowie działu reedukacyjno-szkolnego, wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia korzystają bezpłatnie z nauki oraz z podręczników i narzędzi, należących do inwentarza szkolnego, nadto moją prawo do utrzymania w internacie przy równoczesnem zmniejszeniu renty inwalidzkiej w myśl art. 47 ustawy z dn. 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (Dz. U. R. P. № 32 poz. 195) w brzmieniu art. 13 ustawy z dn. 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 608).

Oprócz tych świadczeń może być uczniom wymienionego działu przyznawana premja za postępy w nauce i wydajność pracy.

§  4.
Inwalidzi wojenni, którzy bez własnej winy nie mogli ukończyć nauki w terminie ustalonym w § 1 niniejszego rozporządzenia mogą korzystać z przedłużenia pobytu w dziale reedukacyjno-szkolnym o jeden rok, lecz pozostają w tym dziale jako robotnicy na zasadzie umowy roboczej, zastrzegającej strącanie z ich zarobku kwot potrzebnych do pokrycia tej części faktycznych wydatków na szkolenie i utrzymanie, na którą nie wystarcza zawieszona część renty inwalidzkiej.
§  5.
Do działu reedukacyjno - szkolnego, są przydzielani inwalidzi wojenni bez względu na wiek i cenzus naukowy dostatecznie wyleczeni i oprotezowani, względnie nie potrzebujący leczenia i protezowania, którzy wnieśli podania o szkolenie do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze wzglądu na miejsce zamieszkania inwalidów.

O przyjęciu do działu reedukacyjno-szkolnego decyduje dyrekcja Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z urzędami wojewódzkiemi, właściwemi ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanych inwalidów wojennych.

Postępowanie władz administracyjnych przy przydzielaniu inwalidów wojennych do działu reedukacyjno-szkolnego reguluje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej: a) w sprawie udzielania pomocy inwalidom wojennym, uprawnionym do nauki na koszt Skarbu Państwa, b) w sprawie komisji porady zawodowej i szkolnej dla inwalidów wojennych.

§  6.
Uczniowie, którzy chcą być zwolnieni z działu reedukacyjno-szkolnego przed ukończeniem nauki powinni wnieść podanie o zwolnienie do dyrekcji Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów wojennych.

Uczniowie, opuszczający szkołę samowolnie, nie będą przyjmowani następnie do zakładów szkolenia inwalidów.

§  7.
Szczegóły programów poszczególnych zawodów i przedmiotów wykładowych oraz organizację i kontrolę pracy w warsztatach szkolnych i na kursach dokształcających regulują instrukcje, wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

W sprawie organizacji i prowadzenia internatu uczniów obowiązuje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

§  8.
Diety i koszty podróży inwalidów wojennych, odbytych na wezwanie władz w związku z niniejszem rozporządzeniem są pokrywane w myśl §§ 110-123 rozporządzenia wykonawczego Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Skarbu i Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dn. 10 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 20 poz. 132).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024