Protestowanie weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 5 lutego 1925 r.
w sprawie protestowania weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58 poz. 584) i w związku z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1924 r. o prawie wekslowem (Dz. U. R. P. № 100 poz. 926) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemyłu i Handlu z dnia 9 października 1924 r. w sprawie zleceń pocztowych w obrocie wewnętrznym (Dz. U. R. P. № 93 poz. 868) wprowadza się następujące zmiany:

Do § 1. Ustęp 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"Nadawca listu zleceniowego, zawierającego weksel, może żądać oddania notariuszowi do protestu wekslu niewykupionego przez dłużnika w terminie płatności.

Wysyłanie zleceń pocztowych, zawierających weksle przeznaczone do protestu, do miejscowości, w których niema notarjusza, jest niedozwolone".

Do § 2. W drugim punkcie ustępu 3 po słowach: "ilość weksli" dodaje się: "dla jednego odbiorcy, płatnych w tym samym dniu".

W ustępie 4 punkt b) po stówach: "oraz adres nadawcy" włącza się nowy tekst:

"Żądanie oddania wekslu notarjuszowi do protestu wyrazić ma nadawca przez podkreślenie odnośnego tekstu w wykazie zleceniowym".

Do ustępu 6 dodaje się tekst następujący.

"Listy zleceniowe winny być nadawane tak wcześnie, by do urzędu pocztowego, który ma wykonać zlecenie, nadejść mogły przynajmniej na 24 godzin, nie wcześniej jednak niż na 7 dni, przed terminem płatności".

W ustępie 7 skreśla się cały tekst punktu 2 od słów: "Przy wekslach" do "poz. 747".

Ustęp 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) Po upływie terminów wskazanych w ustępie 10 punkt 1, lub w wypadkach wskazanych w ustępie 10 punkt 2 niniejszego paragrafu, niewykupione dokumenty wierzytelnościowe dosyła się (ust. 11) lub zwraca do miejsca nadania albo zamieszkania nadawcy i tam mu doręcza.

Wyjątek stanowią weksle przeznaczone do protestu, które, w razie niewykupienia przez dłużnika w terminie płatności, urząd pocztowy oddaje miejscowemu notarjuszowi celem sporządzenia protestu.

Urząd pocztowy odbiera następnie od notarjusza weksel zaprotestowany lub sumę wekslową złożoną przez dłużnika i uiszcza notarjuszowi przepisane opłaty.

2) Odebrany od notarjusza weksel zaprotestowany urząd pocztowy odsyła do właściwego urzędu pocztowego celem doręczenia go nadawcy listu zleceniowego oraz ściągnięcia od niego opłat notarjalnych i pocztowych.

3) Odebraną od notarjusza sumę wekslową urząd pocztowy przekazuje pod adresem wskazanym w wykazie zleceniowym, po potrąceniu opłat notarjalnych i pocztowych.

4) Opłaty pocztowe wynoszą:

a) za doręczenie notarjuszowi wekslu do protestu oraz odbiór od notarjusza wekslu zaprotestowanego 150 gr.

b) za przesłanie wekslu zaprotestowanego nadawcy listu zleceniowego, opłata jak za list polecony równej wagi.

c) za doręczenie notarjuszowi wekslu do protestu i odbiór od notarjusza sumy wekslowej 150 gr.

d) za przekazanie sumy wekslowej, opłata jak przy przekazach pocztowych.

5) Dokumenty wierzytelnościowe, których nie można zwrócić nadawcy, uważa się za niedoręczalne (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 61 poz. 551)".

W § 6 skreśla się tekst od słów: "z tem że wprowadzone" do "nadal w mocy".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem .a na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Z dniem powyższym tracą moc obowiązującą przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Sprostowania:

a)
w Dz. U. R. P. z 1924 r. № 117, poz. 1061 w załączniku do § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 30 listopada 1924 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianie taryfy towarowej polskich kolei żelaznych, na str. 73, w taryfie wyjątkowej № 20 na przewóz superfosfatu, w p. 1 "Obszar ważności" po słowie "Lwów" opuszczono stacje: "Oświęcim" i "Rudniki";
b)
w Dz. U. R. P. № 4, poz. 35 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 1925 roku o podwyższeniu niektórych zobowiązań tudzież obniżenia niektórych należności Skarbu Państwa:

1) w § 1 ustęp 2 zamiast; "nieobjętych" winno być: "nieobjęte,

2) w § 1 ustęp 3 zamiast daty: "1 stycznia 1923 r." winno być: "1 stycznia 1925 r.";

c)
w Dz. U. R. P. № 14, poz. 95 w rozp. Min. Skarbu z dnia 22 stycznia 1925 r. o organizacji Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego w § 10 w wierszu drugim zamiast: "2%" winno być; "2‰".

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.16.112

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Protestowanie weksli przesyłanych w zleceniach pocztowych.
Data aktu: 05/02/1925
Data ogłoszenia: 13/02/1925
Data wejścia w życie: 13/02/1925