Wykonanie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW, I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I MINISTRA SKARBU
z dnia 16 lutego 1924 r.
o wykonaniu ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.

Na mocy art. 23 i 26 ustawy z dnia 5 grudnia; 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1107) zarządza się co następuje:
§  1.
Władze asygnujące przystąpią niezwłocznie do ustalenia należnej poszczególnym sędziom i prokuratorom oraz kandydatom na stanowiska sędziowskie grupy i szczebla uposażenia jak również do ustalenia przypadającej każdemu z nich liczby punktów. Szczebel, należny poszczególnym sędziom i prokuratorom, ustala się za pomocą dołączonego zestawienia grup i szczebli.

Odnośnie do prezesów i sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego czynności, określone ustępem pierwszym, przeprowadza Prezes Rady Ministrów.

O wyniku należy zawiadomić interesowanych sędziów i prokuratorów oraz aplikantów egzaminowanych (asesorów) za pomocą formularza № 1.

§  2.
Postanowienia art. 14 i 15 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1107) nie mają zastosowania do sędziów w sądownictwie powszechnem i prokuratorów na Górnym Śląsku.

Sędziów i prokuratorów, którzy byli w czynnej służbie Górnośląskiej części Województwa Śląskiego w chwili wejścia w życie tej ustawy, należy zaliczać do grup uposażenia w myśl art. 2, 17, 18, 19 i 21 ustawy, zaś celem oznaczenia szczebla w danej grupie należy zastosować postanowienia art. 16 z tą zmianą, że z czasu, który będzie wynikiem obliczenia, dokonanego według art. 16, nie potrąca się niepełnych półroczy lecz cały czas (lata i miesiące), w ten sposób obliczony, uwzględnia się przy ustaleniu szczebla i określeniu terminu posunięcia do następnego szczebla w myśl zasady, wyrażonej w art. 15.

Sędziowie i prokuratorzy, którzy przed objęciem służby sędziowskiej na Górnym Śląsku zostali na mocy art. 26 lub 27 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 65, poz. 436) zaliczeni do grupy II wzgl. III, a którzy na zasadzie art. 2, 18 i 19 powołanej ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. nie mogą uzyskać z dniem 1 października 1923 r. grupy wyższej niż ta, która im na mocy powołanej ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. była w swoim czasie przyznaną, zostają zaliczeni do grupy B względnie C, a czas służby począwszy od dnia zaliczenia do grupy II względnie III liczy się im w celu oznaczenia szczebla uposażenia w całości, a nie w ułamku. To postanowienie ma zastosowanie także do tych sędziów i prokuratorów, którzy byliby uzyskali grupę II na mocy art. 26 powołanej ustawy z dnia 13 lipca 1920 r., gdyby byli podlegali postanowieniom wymienionej ustawy.

O oznaczeniu grupy i szczebla uposażenia należy zawiadomić interesowanych sędziów i prokura Borów na Górnym Śląsku za pomocą formularza № 2 przesyłając jednocześnie odpis zawiadomienia Ministerstwu Sprawiedliwości do wglądu.

Do aplikantów, asesorów, sędziów śledczych i prokuratorów pomocniczych na Górnym Śląsku k stosują się przepisy art. 12, 15 i 22 ustawy.

§  3.
Dla ustalenia terminu posunięcia aplikantów egzaminowanych (asesorów) do następnego i szczebla przy pierwszem zaliczeniu, o czem mowa w art. 15, miarodajny jest półroczny okres, w którym I aplikant egzaminowany (asesor) uzyskał uposażenie I aplikanta egzaminowanego (asesora).
§  4.
W wypadkach, przewidzianych w § 2 art. 6 pustawy, nadwyżka punktów, zatrzymana z grupy niższej, umarza się przy uzyskaniu najbliższych szczebli wyższych. Np. prezes sądu okręgowego mniejszego, pobierający 1.550 punktów (szczebel d 1.300 punktów: i dodatek z art. 8-250 punktów), w razie mianowania sędzią sądu apelacyjnego otrzyma w grupie C szczebel b czyli 1.400 punktów i zatrzymuje nadto 150 punktów jako nadwyżkę z grupy niższej. Część tej nadwyżki, mianowicie 100 punktów, podlega umorzeniu przy osiągnięciu po 3 latach szczebla c, zaś reszta nadwyżki zostanie pochłonięta przy osiągnięciu szczebla d po upływie dalszego trzechlecia.
§  5.
Sędziowie i prokuratorzy, o których mowa w § 2 art. 9, otrzymują na zasadzie postanowień art. 14 odpowiedni szczebel w posiadanej grupie wyższej, jednak suma całego ich uposażenia łącznie z dodatkiem art. 8 nie może przewyższać sumy uposażenia wedle najwyższego szczebla tej grupy, do; której powinniby być zaliczeni w myśl § 2 art. 2 [ ustawy. Np. prezes sądu okręgowego większego, pobierający na zasadzie art. 27 ust. 2 ustawy z dn.: 13 lipca 1920 r. (Dz. G. R. P. № 65 poz. 436) uposażenie III-ej grupy, składające się z płacy zasadniczej mk. 2.400 i dodatku starszeństwa mk. 3.600, powinienby otrzymać szczebel d grupy C (1.600 punktów i 400 punktów z art. 8), jednak w myśl art. 9 powołanej ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r. przyznać mii można najwyżej szczebel f grupy B czyli 1500 punktów i 400 punktów z art. 8, oczywiście z zastrzeżeniem praw, płynących z art. 25 tejże ustawy.
§  6.
Zawodowi sędziowie pokoju nieprawnicy w b. zaborze rosyjskim otrzymują 6/g części uposażenia, ustanowionego dla grupy A, przyczem jednak w myśl § 2 art. 10 należy się im dodatek ekonomiczny (art. 5) w pełnym wymiarze (45 mnożnych na każdego członka rodziny).
§  7.
Przepis objęty art. 16, § 6 ustawy dotyczy także sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego ze zmianą, wynikającą z art. 26 tej ustawy.
§  8.
Oznaczenie szczebla i terminu posunięcia do następnego szczebla dla prokuratorów i sędziów, których mowa w art. 19, 20 i 21 ustawy, następuje w sposób określony w ustępie 3 art. 7 i ustępie 2 art. 6 ustawy z dn. 9 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924) § 1 art. 6 ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1107).
§  9.
Czas służby sądowej polskiej (art. 16 § 1 punkt 1) ma być policzony sędziemu lub prokuratorowi w całości tylko o tyle, o ile spędzony został na stanowisku równorzędnem lub wyższem od tej grupy, do której sędzia lub prokurator został zaliczony.

Za równorzędne stanowisko uważać należy stanowisko, uprawniające do zaliczenia do tej samej grupy w myśl art. 2 z zastrzeżeniem zawarłem w art. 18.

Form. № 1.

Oznaczenie grupy i szczebla uposażenia oraz wymiar uposażenia na dzień 1 października 1923 r. na zasadzie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. - Dz. U. R. P. 134 poz. 1107.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Form. № 2.

Oznaczenie grupy i szczebla uposażenia oraz wymiar uposażenia na dzień 1 października 1923 r. na zasadzie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. - Dz. U. R. P. № 134 poz. 1107.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.16.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.
Data aktu: 16/02/1924
Data ogłoszenia: 25/02/1924
Data wejścia w życie: 11/03/1924