Wyrób i sprzedaż środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t.p.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU
z dnia 16 listopada 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wyrobie i sprzedaży środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t. p.

Na mocy p. 24 art. 2 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371), art. 21 ros. ustawy lekarskiej (ros. zbiór praw t. XIII, wyd. 1905 r.), p. 14 art. 5 austr. ustawy z dnia 5 lutego 1907 r. o zmianie i uzupełnieniu ordynacji przemysłowej (Dz. U. P. z 1907 r. № 26) oraz art. 34 niemieckiej ustawy przemysłowej, zarządza się co następuje:
§  1.
Środki, przeznaczone do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t. p., mogą być wyrabiane i wprowadzane do obrotu nieinaczej, jak za uprzedniem zezwoleniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia).

Zezwolenia na środki, przeznaczone do tępienia pasorzytów żyjących na zwierzętach, będą udzielane w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  2.
Celem uzyskania zezwolenia należy wnieść do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) należycie ostemplowane podanie.

Do podania należy dołączyć:

a)
dwie próbki środka w takiem opakowaniu, w jakiem wytwórca zamierza wypuścić go do sprzedaży, oraz po dwa egzemplarze projektów etykiet i sposobu użycia;
b)
dokładny skład środka;
c)
opłatą za analizą w wysokości, ustanowionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu.
§  3.
Środki, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, winny być zaopatrzone w etykietą. Na etykiecie mają być podane:
a)
nazwa preparatu;
b)
firma wytwórcza i jej adres;
c)
dokładny sposób użycia w brzmieniu, zatwierdzonem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Generalną Dyrekcją Służby Zdrowia);
d)
numer regestru.

Środki, zawierające składniki szkodliwe dla ludzi lub zwierząt domowych, na opakowaniu winny posiadać wyraźny napis czarny na czerwonym tle: "Ostrożnie. Trucizna" i rysunek trupiej głowy z dwoma skrzyżowanemi piszczelami.

§  4.
Środki, wymienione w § 1, a zawierające składniki szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych, mogą być wyrabiane jedynie w aptekach oraz w zakładach, posiadających koncesją na wyrób środków trujących.

Detaliczna sprzedaż tych środków z reguły jest dozwolona tylko aptekom i drogerjom, a na mocy osobnego zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) również osobom, trudniącym się zawodowo tępieniem szkodników, lub instytucjom, których działalność tego wymaga. Zezwolenia te, o ile dotyczą tępienia pasorzytów żyjących na zwierzętach, będą udzielane w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Przechowywanie i sprzedaż tych środków winny odbywać się zgodnie z obowiązującemi w poszczególnych dzielnicach przepisami o handlu truciznami.

§  5.
Środki, wymienione w § 1, o ile zawierają arsen, winny być zabarwione zieloną farbą anilinową, łatwo rozpuszczalną w wodzie.

Środki, zawierające węglan barowy, winny być zabarwione takąż farbą czerwonego koloru.

§  6.
Papier arszenikalny do tępienia much może być wyrabiany i sprzedawany w zakładach, wymienionych w § 4 niniejszego rozporządzenia, w czworokątnych arkuszach o wymiarze 12 X 12 cm. lub w krążkach o średnicy 13,5 cm., posiadających na obu stronach rysunek trupiej głowy z dwoma skrzyżowanemi piszczelami i napis "trucizna" oraz nazwą firmy wytwarzającej, wykonane wyraźnym i trwałym czarnym drukiem. Każdy arkusz lub krążek papieru arszenikalnego nie może zawierać więcej niż 0.01 bezwodnika kwasu arsenawego (As2 O3) i winien być nasycony odwarem kwassji lub roztworem wyciągu kwassjowego.

Papier arszenikalny nie może być sprzedawany bez dokładnego opakowania. Na opakowaniu winien być umieszczony wyraźny i trwały napis: "Trucizna" Papier arszenikalny", oraz oznaczoną firma sprzedającego detalisty.

§  7.
Strychnina może być używana jedynie do zatruwania zboża, przeznaczonego do tępienia szczurów i myszy; zboża takie zawierać może co najmniej 0.5% azotanu strychniny i winno być zabarwione trwałą ciemno-czerwoną farba. Przyrządzanie i sprzedaż zboża zatrutego strychniną, są dozwolone wyłącznie aptekom. Preparat ten może być-sprzedawany tylko do trucia szczurów i myszy wyłącznie przez zarządzającego apteką za pokwitowaniem, opatrzonem podpisam kupującego, z oznaczeniem daty, ilości nabytej trucizny oraz deklaracji, że za możliwe złe skutki, wynikłe z nienależytego użycia trucizny lub nieostrożnego obchodzenia się z nią kupujący przyjmuje na siebie odpowiedzialność. Pokwitowanie to winno być przechowywane w przeciągu roku. O ile kupujący nie jest znany sprzedającemu, trucizna ta można być sprzedana nieinaczej, jak na podstawie zaświadczenia miejscowej władzy policyjnej, że kupującemu trucizna ta może być powierzona.
§  8.
Pozwolenia, udzielone na mocy § 1, mogą być cofnięte, jeżeli zostanie stwierdzonem, że skład wprowadzonego do obrotu środka nie odpowiada składowi, podanemu przez wytwórcę przy ubieganiu się o pozwolenie na wyrób, lub jeżeli po wprowadzeniu go do obrotu wytwórca nie przestrzega przepisów niniejszego pozwolenia lub też jeżeli wycofanie go z obrotu będzie konieczne ze względów zdrowotności publicznej.
§  9.
Pozwolenia na wyrób i obrót w Państwie Polskiem środków, wymienionych w § 1, udzielone przez b. Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Generalną Dyrekcję Służby Zdrowia) przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują moc obowiązującą, pod warunkiem jednak, że przed dniem 31 grudnia 1924 r. zostaną złożone w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (Generalnej Dyrekcji Służby Zdrowia) do zaregestrowania. Wszystkie niezaregestrowane do tego terminu pozwolenia unieważnia się.

Do podania, przy którem mają być składane poprzednie pozwolenia, celem zaregestrowania ich, należy dołączyć:

a)
dwie próbki środka w takiem opakowaniu, w jakiem środek znajduje się w obrocie,
b)
dwa egzemplarze etykiet i wszelkich załączników,
c)
dokładny skład środka.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie przestają obowiązywać wszystkie poprzednie rozporządzenia, dotyczące spraw, unormowanych niniejszemi przepisami.

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. № 105, poz. 955 w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Przemyślu i Handlu z d. 16 listopada 1924 r., wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wyrobie i sprzedaży środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasożytów zwierzęcych, i t. p., w § 7, wierszu trzecim zamiast: "co najmniej 0,5%", winno być: "co najwyżej 0,5%".

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.105.955

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyrób i sprzedaż środków, przeznaczonych do trucia szczurów, myszy, owadów, pasorzytów zwierzęcych i t.p.
Data aktu: 16/11/1924
Data ogłoszenia: 10/12/1924
Data wejścia w życie: 10/12/1924