Komunikacja między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 21 października 1922 r.
o komunikacji między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.

Na mocy dekretu z d. 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie osób, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Przemyślu i Handlu oraz Skarbu zarządza się co następuje:
§  1.
Przewóz osób, bagażu i towarów z Polski do Ukrainy uskutecznia się ze wszystkich stacji kolei polskich do stacji Wołoczyska kolei południowo-zachodnich na podstawie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w komunikacji wewnętrznej kolei polskich.

W kierunku odwrotnym odprawia się osoby, bagaż i towary tylko do st. Podwołoczyska polskich kolei państwowych na podstawie przepisów, taryf i dokumentów, obowiązujących w komunikacji wewnętrznej kolei ukraińskich. Odległość od st. "Pod wołoczyska" do st. "Wołoczyska" stanowi 10 klm.

Dokumenty z Polski do st. "Wołoczyska" sporządza się w języku polskim, z Ukrainy zaś do st. "Podwołoczyska" w ukraińskim.

W obu jednak wypadkach stosuje się następujące odchylenia od przepisów, obowiązujących w komunikacjach wewnętrznych:

a)
nadawca sporządza na przesyłkę, oprócz zwykłego listu przewozowego, jeszcze odpis tegoż z napisem w nagłówku "dla urzędu celnego".
b)
od przewozu wyłącza się przesyłki nadzwyczajne i pośpieszne, a także przedmioty, których przywóz, wywóz lub tranzyt jest niedozwolony.

Przedmioty, wymagające przy wyładunku lub przeładunku urządzeń osobnych, jak np. dźwigów, rusztowań i t. p., przyjmuje się do przewozu tylko po telegraficznem porozumieniu się zarządów kolejowych obu państw w każdym oddzielnym wypadku.

c)
Opłaty przewozowe, należności dodatkowe i celne wywozowe, pobiera każda kolej zgóry przy nadaniu. Należności, narosłe na stacjach pośrednich i granicznych przed przejściem przesyłki na koleje sąsiednie, zapłacić ma dodatkowo nadawca za pokwitowaniem. Dla zabezpieczenia należności tych może st. nadawcza pobrać od nadawcy odpowiednią kaucję.

Opłaty dodatkowe, wynikłe na stacji przeznaczenia, pobiera kolej przeznaczenia według swych przepisów i taryf.

d)
Obciążanie przesyłek zaliczeniami i zaliczka mi a także ubezpieczenie dostawy jest nie dopuszczalne.
e)
Złocenia dodatkowe nadawcy są dopuszczalna, dopóki przesyłka, idąca z Polski, nie wy szła poza stację "Podwołoczyska", idąca zaś z Ukrainy-poza stację "Wołoczyska".
f)
Odpowiedzialność za zaginięcie, częściowy brak lub uszkodzenie bagażu i towarów względem osoby, uprawnionej do dochodzenia strat ciąży na kolei nadawczej do czasu prze kazania przesyłki w Wołoczyskach kolejom ukraińskim, względnie w Podwołoczyskach kolejom polskim, i reguluje się według praw i przepisów kolei nadawczej. Dochodzenie roszczeń z tego tytułu może być skierowane tylko do kolei nadawczej.

Odpowiedzialność za zaginięcie i częściowy brak lub uszkodzenie bagażu i towarów od chwili ich przekazania w Podwołoczyskach kolejom polskim obciąża koleje polskie, od chwili zaś przekazania w Wołoczyskach kolejom ukraińskim-koleje ukraińskie i reguluje się według praw i przepisów kolei, ponoszącej odpowiedzialność.

Dochodzenie roszczeń z tego tytułu może być skierowane tylko do kolei przeznaczenia.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z d. 1 listopada 1922 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.92.857

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komunikacja między stacjami kolei polskich a stacją Wołoczyska kolei południowo-zachodnich i stacjami kolei ukraińskich a stacją Podwołoczyska polskich kolei państwowych.
Data aktu: 21/10/1922
Data ogłoszenia: 31/10/1922
Data wejścia w życie: 01/11/1922