Pobór na rzecz Skarbu Państwa dodatku do podatku budynkowego na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lipca 1922 r.
w przedmiocie poboru na rzecz Skarbu Państwa dodatku do podatku budynkowego na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Na zasadzie art. 5 i 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 59, poz. 372) o poborze na rzecz Skarbu Państwa dodatków do podatków: gruntowego, podymnego, domowo-klasowego i budynkowego, oraz unormowaniu poboru podatku gruntowego na obszarze województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego jakoteż powiatów białostockiego, bielskiego, sokolskiego, wołkowyskiego, białowieskiego i grodzieńskiego województwa białostockiego oraz art. 2 ustawy w przedmiocie zniesienia Ministerstwa b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. r. 1922, № 30, poz. 247).
§  1.
Podatkiem budynkowym, obowiązującym w myśl ustawy z dnia 17 czerwca 1921 r. na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego jest podatek budynkowy, służący za podstawę do opodatkowania komunalnego na mocy ustaw: 1) z dnia 21 maja 1861 r. (Zb. Ustaw prusk. str. 317) dotyczącej podatków gruntowego i budynkowego wraz z odnoszącemi się do niej zmianami i uzupełnieniami; 2) z dnia 14 lipca 1893 r. o przekazaniu samorządom bezpośrednich podatków państwowych (Zb. Ustaw pruskich str. 119) ; 3) z dnia 14 lipca 1893 r. o daninach komunalnych (Zb. Ustaw pruskich str. 152) i 4) z dnia 23 kwietnia 1906 r. o daninach powiatowych i prowincjonalnych (Zb. Ustaw pruskich str. 159).

Dodatek państwowy do podatku budynkowego pobiera się od znajdujących się w obrębie gmin wiejskich budynków, podlegających opłacie komunalnego podatku budynkowego, z wyjątkiem budynków mieszkalnych przeznaczonych na stałe wynajmowanie w nich mieszkań i innych lokali.

§  2.
Dodatek państwowy do podatku budynkowego oblicza się jednocześnie z dodatkiem komunalnym.
§  3.
Obliczenia dodatku państwowego dokonają dla gmin wiejskich-gminy, dla obszarów dworskich-powiaty.

Wysokość dodatku ustala się przez pomnożenie kwoty podatku budynkowego wyrażonej w księgach katastralnych przez 175, t. j. licząc za każdą markę podatku obowiązującego 175 marek polskich.

§  4.
Pobór dodatku państwowego do podatku budynkowego następuje równocześnie z poborem dodatku komunalnego z zachowaniem przyjętego dla zawiadomienia płatników tegoż podatku sposobu poboru a w szczególności sposobu zawiadamiania płatników w terminach, ustanowionych w poszczególnych gminach dla poboru bezpośrednich podatków gminnych na mocy ustawy o daninach komunalnych, a z obszarów dworskich dla bezpośrednich podatków powiatowych na mocy ustawy o daninach powiatowych i prowincjonalnych.
§  5.
Tytułem odszkodowania za pobór dodatku państwowego do podatku budynkowego przyznaje się gminom i powiatom udział w dodatku państwowym w wysokości 5%.

Udział ten otrzymuje każda gmina od pobranego przez nią dodatku państwowego, a każdy powiat od dodatku państwowego, pobranego z obszarów dworskich w powiecie.

§  6.
Gminy winny zestawić dla wszystkich budynków podlegających opłacie dodatku państwowego do podatku budynkowego listy podatkowe, które mogą służyć równocześnie jako listy poborowe, o ile nie zostaną sporządzone osobne listy poborowe.

Dla obszarów dworskich zestawiają takież listy powiaty.

Do list podatkowych, wymienionych w częściach poprzednich niniejszego paragrafu, należy dołączyć oddzielne zestawienie budynków zwolnionych od dodatku państwowego do podatku budynkowego.

§  7.
Urzędy państwowe, powołane do wymiaru podatku gruntowego i budynkowego (urzędy katastralne) są obowiązane przesłać właściwej izbie skarbowej z końcem pierwszego kwartału każdego roku podatkowego, według stanu na dzień 1 kwietnia, wykazy sum podatku budynkowego, przypadających na poszczególne gminy i obszary dworskie z osobna oraz na poszczególne powiaty w ogólności; wykazy służyć będą za podstawę do obliczenia dodatku państwowego do podatku budynkowego. Również urzędy te obowiązane są zawiadamiać właściwą izbę skarbową o zachodzących w ciągu roku podatkowego zmianach o stanie wymiaru podatku budynkowego.
§  8.
Dodatek państwowy do podatku budynkowego pobrany przez gminy winien być wpłacony do właściwych kas skarbowych w ratach kwartalnych najpóźniej do końca każdego kwartału. W tychże terminach mają wpłacać dodatek ten i obszary dworskie.

Kwoty należne za rok 1921 i pierwsze półrocze roku 1922 mają być wpłacone do 1 października 1922 roku.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.59.531

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór na rzecz Skarbu Państwa dodatku do podatku budynkowego na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.
Data aktu: 17/07/1922
Data ogłoszenia: 02/08/1922
Data wejścia w życie: 17/08/1922