Podatek od skrzynek depozytowych (safes).

USTAWA
z dnia 8 czerwca 1920 r.
o podatku od skrzynek depozytowych (safes).

Art.  1.

Od 1 lipca roku 1920 wprowadza się podatek od skrzynek depozytowych.

Art.  2.

Opodatkowaniu podlegają wszelkie instytucje kredytowe i domy bankowe oraz wogóle wszystkie osoby prawne i fizyczne, które odnajmują skrzynki depozytowe.

Art.  3.

Podstawę do wymiaru podatku stanowi ilość przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i ich rozmiar wedle stanu z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Art.  4. 1

Stawka podatkowa od jednej skrzynki depozytowej rocznie wynosi:

a)
do 10.000 cm.3 objętości 6.000 mk.
b)
ponad 10.000 do 20.000cm.3 objętości 25.000
c)
ponad 20.000 cm.3 objętości 50.000.
Art.  5. 2

Instytucje i osoby, obowiązane do opłacenia podatku w myśl art. 1, powinny przed 31 stycznia każdego roku obliczyć stawki podatkowe, przypadające w myśl poprzedniego artykułu od ilości i rozmiaru przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i w tym samym terminie wnieść do kasy skarbowej łączną sumę rocznego podatku.

Podatek, przypadający za czas od 1 lipca do końca grudnia 1920 r. w normie półrocznej obliczyć należy według stanu z dniem 1 lipca 1920 roku i wnieść do kasy skarbowej w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Podatek, w terminie nie uiszczony, uważa się za zaległość. Od zaległych sum podatku od skrzynek depozytowych pobiera się kary za zwłokę w wysokości 10% miesięcznie. Zaległy podatek ściąga Się przymusowo wraz z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi.

Art.  6.

W ciągu ośmiu dni po upływie terminów, oznaczonych w poprzednim artykule, płatnicy obowiązani są złożyć władzy skarbowej pierwszej instancji wykaz, zawierający ilość przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i ich wymiary tudzież cyfrowe obliczenie przypadającego podatku.

Art.  7.

Władza skarbowa sprawdza dane zawarte w wykazie i w razie wątpliwości co do prawidłowości obliczenia podatku deleguje swego urzędnika do sprawdzenia właściwych danych na miejscu.

Płatnicy obowiązani są na żądanie delegata władzy skarbowej zezwolić na obejrzenie oddziału skrzynek depozytowych i sprawdzenie danych zawartych w wykazie.

O obejrzeniu i sprawdzeniu spisuje się protokuł w obecności płatnika lub jego zastępcy.

Art.  8. 3

Jeżeli po sprawdzeniu wykazu okaże się, że podatek obliczono i zapłacono w kwocie niższej od przepisanej niniejszą ustawą, władza skarbowa wzywa piśmiennie płatnika, aby dodatkową kwotę podatku, powiększoną pięciokrotnie, wpłacił do kasy skarbowej w ciągu czternastu dni od dnia doręczenia wezwania.

Dodatkowy podatek, nie uiszczony w tym terminie, uważa się za zaległość. Od zaległych sum podatku od skrzynek depozytowych pobiera się kary za zwlokę w wysokości 10% miesięcznie. Zaległy podatek ściąga się. przymusowo wraz z karami za zwłoką i kosztami egzekucyjnemi.

Art.  9.

Przeciwko postanowieniu o ściągnięciu podatku dodatkowego płatnikowi służy prawo odwołania się do władzy skarbowej drugiej instancji w terminie czterotygodniowym, licząc od dnia następnego po doręczeniu odnośnego wezwania. Władza ta rozstrzyga ostatecznie.

Odwołanie się nie wstrzymuje obowiązku zapłacenia podatku dodatkowego.

Art.  10.

Gdy oddział skrzynek depozytowych otworzono w ciągu roku podatkowego, obowiązek podatkowy rozpoczyna się od najbliższego następującego po otwarciu ćwierćrocza kalendarzowego.

W tym wypadku należy z podatku, przypadającego na cały rok, zapłacić tylko tę część, jaka wypadnie stosunkowo za ten krótszy okres czasu.

Podatek, przypadający za ten okres czasu, należy przy zastosowaniu postanowień art. 6 wpłacić w ciągu pierwszego miesiąca tego ćwierćrocza, od którego rozpoczął się obowiązek podatkowy.

Art.  11. 4

Za niezłożenie wykazu, wymienionego w art. 6 niniejszej ustawy, w przepisanym terminie, władza skarbowa pierwszej instancji ma prawo wymierzyć grzywnę do wysokości 1.000.000 mk. Grzywna ta może być powtarzana.

Art.  12.

Przeciwko orzeczeniu każdemu płatnikowi służy prawo odwołania się do władzy skarbowej drugiej instancji, która rozstrzyga sprawę ostatecznie.

Termin do złożenia odwołania, które składa się u właściwej władzy skarbowej pierwszej instancji, wynosi 8 dni od doręczenia orzeczenia karnego.

Art.  13.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

1 Art. 4 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
2 Art. 5 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
3 Art. 8 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
4 Art. 11 zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024