Czasowe zawieszenie, zmiana oraz uzupełnienie niektórych artykułów "Przepisów Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 24 stycznia 1920 r.
w przedmiocie czasowego zawieszenia, zmiany oraz uzupełnienia niektórych artykułów "Przepisów Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich."

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dziennik Praw № 14, poz. 152), konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 roku (Monitor Polski № 82) i w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu niniejszem zarządzam, aby z dn. 1 marca 1920 r. w "Przepisach Przewozowych, obowiązujących na kolejach polskich" wprowadzone były czasowo, aż do odwołania, następujące zmiany oraz uzupełnienia:

A.

W dziale I - ym. Przewóz osób.

Czasowo, do chwili wprowadzenia nowej ogólnej taryfy osobowej i wydrukowania biletów, art. 12 i 13, określające opłaty za przejazd dzieci oraz formę, i treść biletów osobych i peronowych, ulegają zawieszeniu.

B.

W dziale II - im. Przewóz bagażu.

Ze względu na wyjątkowe warunki okresu wojennego kolej nie może ręczyć za terminowość dostawy bagażu. W związku z tem ulegają zawieszeniu ust. 3 art. 32 o ubezpieczeniu całości i terminowości dostawy bagażu, oraz art. 37 "Przekroczenie terminu dostawy".

Równocześnie, aż do czasu wprowadzenia w życie nowej ogólnej taryfy osobowej, zawieszony zostaje ust. 6 art. 32, określający treść kwitu bagażowego oraz opłatę za jego wydanie.

C.

W dziale III-im. Przewóz przesyłek nadzwyczajnych.

Dla tych samych przyczyn zawieszają się czasowo: ust. 5 art. 40 co do opłaty za kwit bagażowy, oraz ust. 2 art. 43 co do odpowiedzialności kolei za opóźnienie dostawy.

D.

W dziale IV-ym. Przewóz zwłok.

Czasowe wymaganie ust. 1 art. 44, aby zwłoki były przewożone tylko jako przesyłki pośpieszne, zawiesza się i przewóz zwłok zezwala się również w przesyłkach zwyczajnych.

E.

W dziale VI. Przewóz towarów.

Ze względu na wyjątkowe warunki czasu wojennego zawieszają się następujące artykuły:

Art. 72, dotyczący prawa nadawcy obciążyć przesyłkę zaliczeniem.

Art. 75, określający termin dostawy przesyłek.

Art. 78, o dostawie przesyłek do miejscowości, leżących w pobliżu stacji przeznaczenia.

Art. 92, 93 i 95, zapewniające nadawcy prawo ubezpieczenia strat, mogących wyniknąć z nieterminowej dostawy, braku lub uszkodzenia przesyłki, oraz wysokość odszkodowania za te straty.

Art. 94, ustalający odpowiedzialność kolei za przekroczenie terminu dostawy.

Pozatem, wprowadzają się w poszczególnych artykułach następujące zmiany i uzupełnienia:

1.
Art. 35 o odpowiedzialności kolei za zaginięcie, uszkodzenie lub brak wagi bagażu uzupełnia się w ten sposób, że odpowiedzialność ta nie może w żadnym wypadku przenieść 10 mk. za klg.
2.
W art. 80 termin odbioru przesyłek, wyładowanych bądź przez kolej, bądź przez odbiorcę, ustala się na 12 godzin.
3.
W ust. 4 art. 81 ustala się prawo kolei do sprzedaży z licytacji bez osobnego zawiadomienia nadawcy i odbiorcy wszelkich przesyłek, nieodebranych w ciągu 48 godzin od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki.
4.
Art. 88, określający wysokość odszkodowania za zaginięcie, brak albo uszkodzenie przesyłki uzupełnia się w ten sposób, że odszkodowanie za zaginięcie lub brak przesyłki, jak również za jej uszkodzenie nie może przenosić w żadnym wypadku 150 mk. za 100 klg.
5.
Art. 2 art. 98 o przedawnieniu roszczeń do kolei w stosunku do wypadków zaginięcia przesyłki zmienia się w ten sposób, że przedawnienie takich roszczeń liczy się po upływie 6 tygodni od nadania przesyłki.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024