Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition to największy i najbardziej prestiżowy konkurs krasomówczy z zakresu prawa międzynarodowego na świecie. Co roku w konkursie bierze udział ponad 500 drużyn z 80 krajów świata. Najlepsi spotykają się w światowym finale, który odbędzie się w dniach 21-27 marca w Waszyngtonie.

Konkurs polega na symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Jego przedmiotem jest fikcyjny spór między dwoma państwami, a uczestnicy wcielają się w rolę reprezentantów stron. Tegoroczny konkurs dotyczył niezwykle istotnych kwestii zajmujących społeczność międzynarodową, takich jak suwerenność nad złożami naturalnymi, czy prawo do samostanowienia. Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu stanowisk pisemnych dla obu stron. Drugi, który odbył się w dniach 17-19 lutego w siedzibie firmy Deloitte w Warszawie, na przedstawieniu argumentów ustnie przed fikcyjnym MTS.

O miano zwycięzcy rundy krajowej tego prestiżowego konkursu walczyło 6 uniwersytetów: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Warszawski. W toku eliminacji sędziami byli uznani przedstawiciele polskiej doktryny prawa międzynarodowego oraz prawnicy największych kancelarii krajowych i zagranicznych.

Do superfinału krajowego, który odbył się w piątek 17 lutego, awansowały dwie drużyny, tj. KUL – zwycięzcy z poprzedniego roku oraz UKSW. W opinii sędziów, którymi byli: Prof. dr hab. Władysław Czapliński (Instytut Nauk Prawnych PAN), Prof. dr hab. Stanisław Pawlak (sędzia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza), Prof. dr hab. Tadeusz J. Tomaszewski (rektor UW) oraz Jeff Robins (pracownik amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, a jednocześnie członek ogólnoświatowej społeczności przyjaciół Jessupa), jednogłośnie zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w składzie: Kamila Przepieść i Katarzyna Wal. Trenerem i opiekunem naukowym drużyny jest dr Marek Jeżewski.

Konkurs odbył się dzięki finansowemu wsparciu sponsorów, którymi byli: Deloitte, White&Case, Clifford Chance oraz Wolters Kluwer Polska. Sponsorzy sfinansują też część kosztów podróży zwycięskiej drużyny do Waszyngtonu.

 

 

]]>