W konkursie "Interstudent" mogli wziąć udział studenci zagraniczni studiujący na polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Warunkiem udziału były dobre wyniki w nauce, aktywność w środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości.

W kategorii "studia doktoranckie" zwyciężył Chińczyk Kun Zheng - doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracę magisterską obronił w 2011 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. W roku 2012 otrzymał nagrodę zespołową pierwszego stopnia rektora AGH za osiągnięcia naukowe. Wśród studentów i doktorantów AGH promuje kulturę Dalekiego Wschodu, w szczególności Chin. To jednak nie wszystkie formy budowania przez niego mostów między Polską i Chinami.

"Od początku roku pracuję z moim promotorem prof. Konradem Świerczkiem nad projektem nawiązania współpracy między AGH oraz Politechniką Pekińską. Ukończyłem tam studia inżynierskie, to moja macierzysta uczelnia, do której mam wielki sentyment. Dzięki naszej ostatniej wizycie w Pekinie została już podpisana oficjalna umowa o współpracy między uczelniami" - mówi Zheng.

Aliaksandr M. Bialiayev z Białorusi, studiujący na Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie otrzymał nagrodę w kategorii "studia magisterskie". Do Polski przyjechał w 2008 roku. Przez następne trzy lata uczył się na studiach licencjackich w ALK i kontynuował studia zaoczne na Białorusi. Był m.in. finalistą Ernst and Young Financial Challenger, brał udział w The Negotiations Challenge 2010.

"Osiągnięcia naukowe sprawiły, że Aliaksandr stał się jednym z najlepszych studentów ALK. Aktywny udział w życiu naukowym i społecznym uczelni, a także działania mające na celu promocję Polski i studiów w Polsce były istotnym powodem zgłoszenia jego kandydatury do konkursu" – podkreśla rekomendujący kandydaturę prof. Grzegorz Mazurek.

W kategorii "studia licencjackie" najlepsza okazała się Alena Varaksa z Białorusi, studiującą w Collegium Polonicum na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach ekonomicznych w Mińsku musiała, jak każdy absolwent, który dostawał stypendium, pracować w kraju przez dwa lata i to w tej firmie, którą wskaże uczelnia. Dzięki siostrze zatrudniła się w dużej firmie przy programowaniu, a uczelnia zaakceptowała ten pomysł. Później pomyślała o kolejnych studiach. Wybrała Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Collegium Polonicom w Słubicach, gdzie uczy się na kierunku filologia polska jako obca.

Dr Agnieszka Zgrzywa, która Alenę rekomendowała do konkursu, podkreśla kreatywność i talent kandydatki. "Zanim została uczestniczką moich zajęć, zdążyłam ją poznać jako studentkę niezwykle zaangażowaną w życie naszej uczelnianej społeczności" – mówi dr Zgrzywa.

Nagrodę specjalną jury otrzymała Namuun Dashbold z Mongolii - studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do Polski przyjechała w 2007 roku, dzięki stypendium, które otrzymała za świetne wyniki w nauce. Ministerstwo Edukacji Mongolii przyznało jej tytuł najlepszej uczennicy roku 2004.

Chcąc pomóc studentom z Mongolii w nauce języka polskiego razem z kolegą Tulgą Tumendalai stworzyli i wydali za własne pieniądze pierwszy na świecie słownik polsko-mongolski, zawierającego 36 tys. haseł. Skończyła studia inżynierskie na kierunku Metalurgia z wynikiem 5.0 z wyróżnieniem. Od Ambasady Mongolii w Polsce otrzymała w 2010 roku tytuł najlepszej studentki.

Laureatów wyłoniono z grona kilkudziesięciu kandydatur. "Przeglądając na posiedzeniu kapituły zgłoszenia do konkursu Interstudent, zwracaliśmy szczególną uwagę na tych kandydatów, którzy swoimi działaniami przyczyniają się do integracji środowiska akademickiego, popularyzują wiedzę o swoim rodzinnym kraju w Polsce, a zarazem są ambasadorami naszego kraju w swoich ojczyznach" – mówi przewodnicząca kapituły prof. Marta Kicińska-Habior z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy "Studenci zagraniczni w Polsce 2013” wynika, że w Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych. Jednak wciąż stanowią oni tylko 1,74 proc. wszystkich studiujących. Najwięcej studentów - blisko 10 tys. - przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy.

ekr/ ula/